Volná diskuse

Přidat nové téma
Workcamp v Indii ci projekt Krajni meze?
Volná diskuse

no fear from India, take it easy:))))

Ahoj Víťo,

zúčastnila jsem se tohle léto projektu Krajní meze. Celkem jsem v Indii strávila 3 měsíce, 2 v Himalájích a 1 ve zbytku Indie, z toho jsem dobrovolničila 5 týdnů na různých místech.

Byla to úžasná zkušenost, možná ta nejlepší, co mě v životě potkala a za nic bych to nevyměnila jet do Indie "jen" jako turista, protože jsem pak měla možnost vidět to i z tohohle pohledu a je to rozdíl. Navíc se nás tehle rok sešla skvělá parta a podnikáme akce i teď.

Učila jsem na Moravské škole v Lehu, v klášterech Thikse a Diskit a ve vesničce Mulbekh. Měli jsme možnost bydlet v klášterech a v rodinách, což opravdu stálo za to (v pozitivním slova smyslu, ale je třeba počítat i s tou "drsnější" stránkou žití jako domorodci - strava, hygiena, bydlení). Během toho nás rodiny i mniši v podstatě živili, ale když jsme viděli v jakých podmínkách žijí, jak jsou laskaví a nezištní a hostům poskytnou jen to nejlepší, co mají, snažili jsme se zaplatit nebo dát "donation", takže zadarmo to vlastně nebylo, ale cena peněz v Ladakhu je úplně jiná než tady.

Pro Krajní meze musí člověk dobrovolničit min. 2 týdny a pak se většinou trekuje, výletí a cestuje, to už je na každém, jak si to zorganizuje a domluví se. Osobně doporučuji zůstat aspoň měsíc a půl, aby to vůbec mělo cenu, aby si to člověk náležitě užil, protože to tam tak rychle letí a návrat do reality je těžký :-)

Ráda zodpovím jakékoli dotazy na mailu.

INFO, Borneo, Malaysia
Volná diskuse

Borneo (denik na jirkus.blogspot.com)
Sarawak: Kuching, Bako, orangutani, Niah Caves

Sabah:
KK (super vecerni trh s jídlem na pobrezi + prilehle ostruvky na jednodenni vylety) + park u Mt.Kinabalu + Mabul + Kinabatangan nebo jak se jmenuje ta řeka /super na pozorování zvířat)

Pevnina: Cameron Highlands, Taman Negara, Tioman, Georgetown

Michale, to muzeum maciek je naozaj len pre ludi, co si dokazu na cestach vychutnat aj bizarnosti. V ziadnom pripade by som nechcel, aby si do Kuchingu cestoval len kvoli nemu a potom na mna nadaval! Su tam aj zaujimamvejsie veci, ale zase, ako som pisal, toto som inde nevidel. Co tam je? Macky (kocky) vo vsetkych myslitelnych aj nemyslitelnych suvislostiach. V umeni (casto dost azijsky blaznivom a gycovom, ak vies, co mam na mysli), vztahy jednotlivych kultur k mackam, macka a clovek v pribehu dejin... a kopa inych veci, co by nikoho normalneho nenapadli. A preco to vsetko? Lebo Kuching znamena po malajsky macka.
A co dalej? Z Kuchingu mozes pohodlne linkovym busom dostat dalej na zapad do mesta Sibu a z neho potom 2-3 dni proti prudu po rieke linkovou lodou (hermeticky uzavreta "raketa", lebo v niektorych usekoch vlny na rieke zalievaju celu lod) do vnutrozemia do oblasti mesta Kapit - tam, alebo v jednotlivych zastavkach na prespanie po ceste, uz sa daju podnikat treky do pralesa (ak ho este nevytazili a neodviezli do Ciny), dalej s miestnym sprievodcom k ludom z dlhych domov. Potom mozes zase cestovat dalej na zapad, do Sabahu. Tam som nebol, ale chcem sa tam niekedy pozriet, vsetci chvalia plaze, ostrovy, more, potapanie.
Mimochodom, v Kuchingu je aj vyborna turisticka informacna kancelaria, kde ta vybavia mapami, poradia ti co a ako, ked sa chces dostat do vnutrozemia k dlhym domom. Tak tu mas par tipov, ako si chcel, je to jen na tebe. Studuj sprievodcov a neboj sa vymyslat - doprava je na Borneu lepsia, nez by si cakal a nejakym sposobom sa vzdy dostanes, kam chces. Ked uz nic, vezme ta nakladak. A rezervuj si dost casu, je tam vela veci k videniu!