Volná diskuse

Přidat nové téma
Ženy thajského horského kmene Akha nosí čepice, aby jim do hlavy nevstoupili zlí duchové
Diskuse k článkům

k clanku bych doplnil:

- vetsina vesnic horskych kmenu v thajsku dnes jiz nelezi "daleko od civilizace". thajske rozvojove projekty presunuly vesnice (proti vuli vesnicanu) do pristupnych, nize polozenych oblasti. popripade byly vybudovany prijezdove cesty do vesnic "puvodnich".

- snad mimo "zlutaku" (i kdyz ti uz taky ne) je v pripade minoritnich etnik v severnim thajsku nespravne hovorit o "kocovnicich".

a) horale nikdy nebyly nomadi. jde o zazity omyl.
b) v dnesni dobe je nemyslitelne, ze by se mohli horale "stehovat".

- "Mýtí a vypalují džungli a zakládají malá políčka, na kterých pěstují kukuřici, rýži a opium. Když se půda pohnojená popelem za pár let vyčerpá, prostě se seberou a jdou zas o kus dál."
toto je chybna informace. horale praktikuji tak zvane "slash and burn" nebo "swidden" formu zemedelstvi. prekladam to jako rotacni zemedelstvi. ano, horale vypali cast dzungle, tam pestuji, ovsem az se puda vycerpa, tak ji neopousti. pouze ji nechaji cca 15 let "ozivit" a mezi tim pestuji o kus dal. pozdeji se na puvodni misto vrati a tim vznika rotacni cyklus. autor clanku popsal tzv. pionyrskou metodu, ktera dnes jiz neni k videni a drive k ni nedochazelo (ve vetsine pripadu) z vule horalu, ale diky vnejsim tlakum. i tak slo vzdy o okrajovou zalezitost. zminuji to, jelikoz prave tato nespravna informace tvorila a tvori duvod k ospravedlneni nevhodnych vladnich ci nevladnich rozvojovych programu. dnes se jiz vi, ze deforestace neni zpusobena rotacnim zemedelstvim, ale komercni tezbou. naopak se dnes povazuje rotacni zemedelstvi za nejvodnejsi a udrzitelnou formu. navic v thajsku je jiz zakazano kacet stromy. vetsina horalu dnes praktikuje zavlahovou formu.

- "I když je pěstování opia od roku 1959 v Thajsku zakázáno, do odlehlých hor zákony nedosáhnou." dovolil bych si zde pripomenout vsechny obeti "valky proti drogam". nejhorsi situace byla v prubehu 3 mesicu na pocatku 2003, kdy i oficialni cisla mluvi o tisicich popravenych lidech (bez soudu). tato valka vsak pokracuje. akhaska kolegyne mne popisovala pribeh sve kamaradky, ktery se stal v roce 2005. jejiho manzela zabili vojaci v dzungly. meli podezreni, ze je soucasti drogovych obchodu. kamaradku odvedli k jame, kde uz lezel jeji mrtvy muz. v dzungli se schovalo par vesnicanu a celou situaci pozorovali, abychom ji mohli nasledne zminit pred organy osn. tedy, napred kamaradku mucili. chteli od ni zjistit, zda jeji (jiz mrtvy) manzel opravdu s drogami obchodoval. zlomili ji obe ruce, potom nohy a pak ji mrtvou hodili do jamy za manzelem.

vesnicanu popalenych elektrickym proudem pri muceni(prave v souvislosti s drogami), jsme odvedli z vojenskych campu nespocet.

dalsi dulezitou informaci v souvilosti s opiem je jeho priprava. v ocich siroke verejnosti totiz dochazi k chybne predstave cinskych kuraku opia. tam vsak slo o opium "pripravovane". akhaske opium ma daleko mensi obsah morfia a jak je videt, lze jej kourit leta bez vzniku zavislosti. toto je vsak tema presahujici ramec diskuze.

rad bych jeste odkazal na jiny clanek autora. v mych ocich velmi podareny. nese nadpis "zirafy z lidske zoo" a vysel 22.9. v priloze lidovych novin

cestování za čajem
Volná diskuse

Turisticka a plazova destinace to urcite je, ale mimo to nabizi taky obrovske cajove plantaze a tovarny na zpracovani. nenapa me jina lepsi zeme kam jinam za cajem nez prave na SL. Kdyz tak se podivej na facebook/cocohutsrilanka jsou tam i fotky z cajovych plantazi tak si muzes udelat predstavu. Kdyby si chtel nejake konkretni rady tak muzes napsat zpravu. radi ti poradime. at se dari

Ahoj Honzo,
my máme taky moc rádi čaj a cestování, ideální je kombinace obojího, takže tvůj plán se mi moc líbí! Navštívili jsme Indii a Srí Lanku a pokud bych je měla srovnat, rozhodně zvítězí Indie a plantáže kolem Darjeelingu. Celá ta "čajová turistika" mi tam příjde taková propracovanější, v tom nejlepším slova smyslu. Najdeš tam krásný čajovny a nespočet specializovaných obchodů s čajem s širokánským výběrem od těch nejlepších sort a prvních sklizní až po ty "druhořadé" třetí sběry (který já ale s mlíkem miluju :) ). Srí Lanka nás v tomhle hodně zklamala, čajovnu jsme nepotkali, specializované obchody s čajem byly až na letišti. Jinak jsme nakupovali čaj de facto mezi běžným sortimentem v obchůdcích a je takový průměrný. V továrně na čaj nám vysvětlili, že nejlepší jde na export, takže ho vlastně ani neprodávají v podnikové prodejně - škoda :(. Pokud znáš čaje zn. Basilur, tak u nás v Brně se dají sehnat lepší a levnější, než prodávají tam. Jinak obě země jsou srovnatelné v možnostech návštěv továren a procházek po plantážích.
Pokud bys vybral Čínu, budu ráda, pokud bys mi pak napsal, jaké to tam bylo :)
Užij si výlet!

Petra