Zdravím,
prosím o tip na dobrá místa, která bychom mohli ve dvou navštívit na konci května na severovýchodě USA.
Momentálně jsme v Clevelandu. Jednalo by se o cca 5 dní včetně cesty z Clevelandu a do Clevelandu zpět. Nechceme do toho dávat příliš peněz, takže preferenci mají cesty autobusem, pak půjčení auta a letecky (myslíme, že na 5 dní se to letecky nevyplatí). Nemáme ani Annual Pass do národních parků. Už jsme byli v Buffalu u Niagarských vodopádů (a na Floridě, která je na jihu). V záloze máme prozatím New York, ale preferujeme spíše přírodu, než města. Nějaké tipy, prosím?
Děkuji.
Souhlasím s vlca. Zní že ví o čem píše.
Jediný ostrov kterém jsem projel na kole a kde jsme kempovali byl Kauai, takže Ti neporadím s kempy na Maui či Big Island. Na Maui jsem byl týden ale jen v apartmentu.
Pár poznámek:
(1) Jsou různé kempoviště po ostrovách, buď národní (national), nebo státní (state) nebo okresní (county) nebo soukromé (private). County kempoviště se nám líbili, protože jich bylo hodně, jsou na pěkných místech, a byly docela levné. Ale musí se zareservovat od okresní vlády, a nemůže se to zakoupit na místě. Infrastruktůra na county campgrounds je minimální; jsou tam jen místa na stany, zaparkování, záchod a studená sprcha. Nikdo to nehlídá, jen jednou za noc přijde ranger si ověřit že všichni zaplatili.
(2) Protože se to moc nehlídá, na některé kempoviště jezdí místní mladí se opíjet. Nevím jak je to s bezpečím, ale my jsme se jim vyhýbali jak to šlo.
(3) Jak jistě víš, tak na Havajských ostrovech při moři (kde je většina kempovišť) je pořád stejné teplota, tak 23 až 27 stupňů. Ani zima ani vedro. Takže nějaký velice lehký a tenký spacák (nebo deka) by úplně stačil. Ale jestliže jestliže by jste chtěli kempovat někde vysoko v horách (např. někde na Haleakala na Maui, nebo Mauna Kea na Big Island) kde je víc chladno, tak samozřejmě budeš muset mít teplý spacák.
(4) Není problém se zimou, ale jestliže budete kempovat po celý Maui a Big Island, tak se připravte na déšť. Na návětrných stranách pořád prší. Není déšť nějak nepříjemný jako ve Střední Evropě kde lidi neradi zmoknou protože to prochladí tělo. Déšť je spíš jako prudká, krátká sprcha. Pár prvních dní jsme vytáhli pláštěnky když začalo lít jak jsme na to byli zviklí z domova, ale později jsme vůbec pláštěnky nevytahovali a vůbec od déště nijak neschovávali. Déšť byl příjemný, a stejně 15 minut po dešti všechno bylo zase suché. O co jde je že si musíte dávat pozor na foťáky, notebooky, mobily, papírové knihy, a jiné věci které nechcete aby byly ve styku s vodou.
ahoj, na oahu nic moc není, doporučuji odletět co nejdříve jinam, např. na kauai nebo big island.
pro state i county kempy musíš mít předem permit, pro oahu a hawaii lze vyřídit elektronicky. na kauai bohužel permit dostaneš až ve městě a rangeři tyto permity dost často kontrolují.
kempy na oahu jsou všechny středy a čtvrtky county campy zavřené, v ty dny musíš použít soukromé kempy, nebo hostely. Kempy jsou mnohdy jen plochy se studenou vodou a wc a s místem pro auto, jinak nic ani recepce ani bufet.
stan se spacákem můžeš nechat, neztratí se, ostatní věci radši v autě s sebou. jinak v honolulu trvalé zácpy na dálnicích.
Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nevhodný
My tam byly v červenci v roce 2014 ve dvou (holky), 4 týdny, z toho jeden týden u známých v Seattlu, kteří celý týden platili. Pak jsme přelítly do San Francisca a s půjčeným autem jsme jezdily po Kalifornii, Nevadě, Utahu (všechny možné národní parky včetně Joshua Tree, kromě Yellowstone), pak jsme přeletěly do Buffala na den na Niagáry, pak přejely busem do Washington D.C. a nakonec do NY, kde jsme byly cca 4 dny a spaly jsme na studentských kolejích s jednou další cizí studentkou. Zbytek jsme spaly vesměs ve stanu, nebo v autě v národních parcích. 3 dny taky v hostelu v Oaklandu, abychom si užily San Francisco. Pak jsme spaly po motelech a hostelech ještě asi cca 3-4x. Nejedly jsme nějak extrémně luxusní jídla, vařily jsme si samy. Po San Franciscu jsme chodily, nebo se do Oaklandu přepravovaly MHD. V NY jsme navštívily pár hlavních atrakcí a pořídily jsme si na to NY pass. Každou nás to celkem stálo zhruba 40 000 Kč se vším všudy.
Takže když se budu vracet z Majsie s přestupem v Ammánu, tak je možný to nějak zařídit a i si tam vyzvednou zavazadla? Návrat mám totiž do Kodaně a možná by bylo rychlejší si koupit letenku prostě z Ammánu do Prahy...
Ahoj, dělám to velice běžně při zpáteční cestě. Zavazadla lze napsat dle potřeby.
Problém by mohl nastat při cestě tam. Taky mám však jeden pokus a byl bez problému.
Dobrý den, přibližně před rokem jsem tu vznesla dotaz, a protože jsem posléze učinila osobní zkušenost, zde je, byli jsme tam vloni v polovině září: Antelope kaňony jsou doslova přecpané turisty a bez předchozího objednání se tam lze jen těžko dostat. Zvolili jsme Lower kaňon, protože tam nezáleží na čase, kdy tam jdete, vstupenky jsme objednali v agentuře Ken’s Tour (50 USD), platili jsme hotově až na místě, v objednaný čas jsme nastoupili s indiánským průvodcem na prohlídku, jediným problémem bylo velké množství turistů, takže nás průvodce neustále poháněl kupředu, hned za námi šla další skupina. Ale jak teď koukám na stránky Ken’s Tour, letošní září už je tam polovyprodané a platbu už chtějí předem. V každém případě to ale stojí za to, je to nádherná záležitost, jedna z nejkrásnějších věcí, které jsme na západě USA viděli, a to jsme tam byli už třikrát.
Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nevhodný
Ahoj, byl jsem 3x na výpravách napříč divočinou kanadských Skalistých hor (Banff, Jasper, Yoho, Glacier…+ treky k nejvyšší hoře kanadských Rocky Mts.), prériemi a Yellowstone v USA. Také mezi Indiány. Spousta úžasných zážitků, setkání s krásnými lidmi a poznání nejhezčích míst této planety : ) Spaní ve stanu, v campech a v divočině v tábořištích. Jednodenní treky, občas vícedenní. Letos plánuji další výpravu v uvedených oblastech a dávám dohromady tým 6 lidí s podobným smýšlením. Máte někdo zájem? Předpokládaný termín od začátku července na cca 3 týdny. Podrobnosti osobně nebo přes e-mail: [email protected]
Informace také na: http://www.npjeseniky.info/galerie-americke-divociny/
Zdraví a sílu, Ondra.