pecka, díky moc za rady, vše si důkladně projdu, jinak jsem dlouho závodil na biku, tak budu ve svém živlu, moc dobrý tip :)
(13) Ohledně severní Kalifornie, Oregonu (OR) a Washingtonu (WA): Píšeš že z SF do Seattlu to můžeš ujet za jeden dlouhý den. Ano, my jsme několikrát toto taky dělali (já vyrůstal u SF) a po I-5 to jde rychle. Ale myslím že by to byla chyba vynechat zajímavé věci v severní Kalifornii, Oregonu a Washintonu. Je tam toho hodně vidět, ale samozřejmě že by to byla strata času jet někam jen protože je to pěkné; jestliže jedeš na druhou stranu světa, tak by to mělo být světové, a né jen pěkné. Mimo těch parků v CA, OR a WA co jsem vyjmenoval už v (9), tak je tam taky pobřeží co stojí za to. Je to vážně nádherné. Vyhnul bych se východních částí OR a WA, protože to je jen pěkné ale není na světové úrovni (ale v oblasti kolem Goose Lake, tam kde CA, NV a OR hraničí, jsou místa kde hodně kamení jsou obsidiány, což bych taky doporučil).
(14) Ohledně ježdění těch zvdáleností: myslím že to plánuješ správně. Samozřejmě záleží na Tvém stylu cestování, ale jestliže jste jen dva (bez dětech které by se nudili za dlouhé jízdy, nebo s kamarádami s kterými by jste se 2 hodiny deně dohadovali kam jet a kde zastavit), tak 200 – 400 km za den by neměl být problém. Není to ani moc rychle, ani moc pomalu.
Rozdíl mezi Fairbanks (64°50' N) a Denali (63°45' N) je docela malý. To uvidíš polárnízář přibližně stejně. Jinak, aby jsi polárnízář viděla, tak musíš jet pryč od města, někam do přírody kde nejsou žádné světla.
Prostuduj si to.
Ahoj, budu na aljasce 20.8. az 15.9. Od 11.9. jsem mel v planu byt na ceste z Denali/Fairbanks a posledni dny travit v okoli Anchorage/Chugach Nat. Forest. Nebranil bych se par spolecnym vyletum do divociny. Auto mit nebudu, mam v planu cestovat stopem. Ozvi se na muj email ci klidne tady. Zatim ahoj. Toman.
Co jsem stihnul v LA, tak to bylo The Getty a Natural history museum. Co se týká parků, tak si nějaké vyberu z těch co si vypsal (Ariozona/Nevada) protože některé z nich jsem neviděl. Lake Tahoe mě také láká i když už je trochu dál. Náročný moc nejsem, stačí mi když si můžu v klidu užívat atmosféru západu USA.
Zní to že to máš už pěkně proježděné! Gratuluji Ti.
Mimo LA, SF, GC, Antelope Canyon, Monument Valley, Bryce, Zion, co jsi už viděl v Kalifornii, Nevadě a Arizóně? V Kalifornii, viděl jsi Death Valley, Yosemite, Lake Tahoe, Pacific Coast Highway, Sequoia/Kings Canyon, Joshua Tree, San Diego? Které parky jsi už viděl v Nevadě (Valley of Fire, Great Basin, Cathedral Gorge, Red Rock, atd.). V Arizoně co takhle Saguaro NP, Organ Pipe NM, Petrified Forest, Glen Canyon, Sedona, Canyon De Chelly, ghost towns (jako Bisbee, Jerome, atd.)?
Neuvádíš přes které letišti poletíš. Já píšu jen o své skušenosti na SVO.
Ano, jestliže neopustíš chráněný prostor, a poletíš ze stejného letiště, tak není potřeba vísum.
Dříve jsem někde jsem četl že to je 24 hodin, ale podle http://www.russianembassy.ru/en/pages/transit_visa to je jen 12 hodin. Nevím jak to je v praxi, např., jestli kdyby jsi měla přestup za třeba 15 hodin nebo by byl spožděný let, jestli by jsi potřebovala vísum nebo ne.
To znamená že jestli chceš strávit pár hodin navštívením Moskvy (např. http://weheart.moscow/shortlayover/ , http://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g298484-i718-k4348585-Long_layover_What_to_do-Moscow_Central_Russia.html , http://bridgetomoscow.com/layover-tours ) tak budeš muset si koupit vísum. Studoval jsem si to než jsem letěl jestli to jde nějak udělat bez vísa, ale prý to nejde.
Jinak, skoro všechny mezinárodní lety na SVO jsou z jížních terminal, t.j. D, E a F. Viz. https://en.wikipedia.org/wiki/Sheremetyevo_International_Airport . Tyto terminály jsou propojené, a pro mezinárodní cestující se to považuje jen jako jeden velký prostor (pro nás SVO>PRG byl podle tabule z gate “E44”, i přes to že gate 44 je na F terminal). Jestli by jsi potřebovala ale přestupovat mezi jížními terminály a severními terminály, tak jsem někde četl že by jsi potřebovala transitní vísum.
Také letím přes Šeremetjevo. Děkuji moc za info!!! :)
Ahoj, já byl v USA třikrát, dvakrát jako support staff (pomocná síla) a jednou jako counselor (vychovatel) v dětském táboře. Pro mě to byla super zkušenost, protože jsem si chtěl zlepšit moji angličtinu, poznat nové lidi a hlavně pak trochu cestovat. Já osobně jsem zvolil program od společnosti campleaders.com, kterou mi doporučila má kamarádka. Musim říct, že nejprve jsem taky hledal parťáka, který by jel se mnou, ale jelikož jsem nikoho nenašel rozhodl jsem se, že pojedu sám. A bylo to skvělé rozhodnutí, protože jsem si za celé léto v táboře vytvořil nové kamarády (parťáky) s kterými jsem pak tři týdny cestoval. Kdybys měl zájem o podrobnější info, jak to v táboře vypadalo a pod, tak klidně napiš na můj mail ;)
Tebe se ale taky nikdo neptal, ty krávo.