Střední Amerika, Mexiko a Karibik

Přidat nové téma
Cancun s batolatom
Střední Amerika, Mexiko a Karibik

(8)  Jestliže budete v Cancúnu na 14 dní, tak nemá cenu ležet jen na pláži.  Není problém dělat day trips na různé místa.  Nevím kde v Cancúnu budete ubytovaní, ale je mnoho zájezdů které vás ráno vyzvedne v hotele a večer vás zase vrátí.
 
(9)  Doporučuji se podívat na Májské zříceniny (archeologické parky).  Na Yukatánským poloostrově je jich stovky, ale jen některé jsou dosti zajímavé.  Kolem Cancúnu nejlepší jsou Chichen Itza, Tulúm, a Cobá.
 
(10) Chichen Itzá je asi druhá nebo třetí nejlepší Májský archeologický park.  Je to vážně velice dobré, a má to dosti pěkných budov.  Trvá to celý den to proléšt, protože to je dosti rozsáhlé.  Ale bohužel tam bude dosti turistů, a není tak moc stínu.
 
(11)  Tulúm je velice malý (asi 8 hektarů) archeologický park, a je druhý nejvíc navštěvovaný archeologický park v Mexiku – asi tolik lidi navštíví Tulúm jako Prahu.  Je to velice pečlivě udržované, nemůžeš tam jít kam chceš ale musíš procházet po jednosměrných cestičkách, ničeho se nedotýkat, že to připadalo mým dětem (kteří jsou zvyklí z Belize lozit po pyramidách) nedávno jako kdyby jsme byli v museu.  Nejpěknější a unikátní na Tulúm je že to je na břehu nádherného moře; zříceniny na skále nad mořem jsou nádherné -- vy-Googluj si to.
 
(12) Cobá je pěkná, zalesněná (takže máš tam stín), veliká, a když jsem tam byl naposledy před 20+ roky tak byla zarostlá.  Není tak známá jako Chichen Itza nebo Tulum, ale má své kouzlo.

(13)  Další Májské archeologické parky než jsem vyjmenoval co jsou poblíž nemají cenu.  Na Cozumelu je jich co jsem počítal přes 30, ale ani jeden nestojí o to.  Jestliže se nepotápíte, tak nemá cenu vůbec jezdit na day trip na Cozumel.  I když je to populární, tak mimo místa pro SCUBA potápěče tam nic není.  Nakonec mnoho lidí nemá rádo cestu na Cozumel; prý jsou moc velké vlny.
 
(14)  Lidi taky jezdí na day trip na Isla Mujeres, a nebo do Yum Balam parku; ani jeden jsem nenavštívil, a zni dobře.
 
(15) Další místa co stojí za návštěvu jsou cenoty.  Celý Jukatánský poloostrov je na porézním kamení, takže na poloostrově neexistují žádné řeky.  V některých místech se kamení propadlo, a udělal se z toho malé, propadnuté jezírko “cenote”.  Je to unikátní v tom plavat.

Barranca del Cobre v Mexiku – hlubší než Grand Canyon
Diskuse k článkům

Ahojda
chápu že článek má působit osvětově a zaplnit velikánskou díru kterou máme v povědomí o konkrétních místech v mexiku. Yukatán zná každý, ale já už několik týdnů pracuju v Chihuahua a věřte že sehnat nějakou smysluplnou turistiku / poznání místních končin není jednoduché. Navštívil sem s lokální cestovkou oblasti které by jste nenašli ani podle GPS protože o nich nikdo nic nenapsal, google mapy je neznaj a místňáci neporaděj protože pro ně ta místa ničím nevynikaj...
myslím, že kdo viděl monumentálnost Barancas del Cobre na vlastní oči tak má zážitek na celý život. Pro mne je to jeden z divů přírody. A vůbec nevadí že po čase ztrácíte návaznost jak se který útvar jmenuje - jestli turistické městečko Creel ve výšce 2,5km nad mořem , nebo jezero Arareko, nebo údolí hříbků a žab poblíž misie svatého Ignáce de Arareko...
takže díky za článek - byl mi inspirací

Při vsi ucte k autorovi clanku si dovolim nekolik poznamek k textu:
Zduraznovaní hloubky Medenych kanonu ve srovnani s Grand canyonem neni nijak urcujici  - obe zminene oblasti se lisi charakterem krajiny a predevsim rozlohou. Grand Canyon nabizi pohled na jeden jediny monumentalní kanon, zatimco samotné pojmenovani Medene kanony dava najevo, ze tady nejde o jeden samostatny kanon, ale o rozsahle uzemí plne kanonu. Pokud by se mela jejich jedinecnost merit v hloubce, tak asi zustanou (oba zninovane) daleko za nejhlubsimi kanony sveta jako je treba kanon Brahmaputry (Tibet, udajne hloubka 6000 m nebo jihoperuanský  Colca). To na okraj.
Nepochopeni situace autor vyjadruje v popisu puvodnich obyvatel tedy indianu Tarahunara. Jejich typickym rysem je plachost. Ta se odrazi mimo jine v jejich pasivite a neobratnosti neco prodavat. Toto je nestastne zamenovat se zebranim. Stejne tak je neobratne popsano, ze se Tarahumarove proslavili v poslednich letech. Oni se neproslavili, ale proslavila je zminena kniha Zrozeni k behu (Born to Run). Behaji stale stejne a urcite beh nepovazuji za sport. Beh je pro ne prirozeny jako pro nas jizda autobusem. Navic je soucasti jejich tradic - jedna se o kolektivni hry, kdy mezi sebou soutezi dve druzstva a kopou pred sebou na dlouhe vzdalenosti dreveny mic. V textu nerozumim  zminenenu  slovnimu spojeni "poznavani vyvojovych vetvi tohoto sportu". Nejspise autor necetl zminovanou knihu Zrozeni k behu a tak mu uniklo, ze je tam popsana jedna z evolucnich teorii vyvoje cloveka (zjednodusene jako lovce - bezce) a ne vyvoj sportu.