Střední Amerika, Mexiko a Karibik

Přidat nové téma
dotaz- na umístění hotelu a plavbu po kanále ?
Střední Amerika, Mexiko a Karibik

Ahoj Jarko,
v zime jsme navstivili Panama City a 4 noci jsem bydleli v Nice Place Inn ve stare ctvrti Casco Viejo (nebo taky Casco Antiguo). Ctvrt je sice castecne zchatrala, ale stale Nice Place ma nejlepsi polohu v Panama City. Bylo to super!
Asi nejlepsi zpusob jak poznat Panama City je hop-on-hop-off bus. Nedoporucoval bych trosky Old Panama na severu Panama City. Nic tam v podstate neni.
Muzes pripadny dotaz poslat na: Skoda.Frantisek@seaznam.cz
Zdravi,
Franta

Zní to dobře, anonyme.  Nemám zkušenost s Panama City, ale už jsme layover (či stopover) několikrát dělali v jiných mětech (Amsterdam, Vacouver, Mexico City, a Reyjkavik).  Plánoval jsem jednou to taky dělat přes PTY, ale nakonec to nevyšlo.  Budu rád až nám pak zde napíšeš jaké to bylo, a co jsi nakonec udělal.
 
Přečti si o tom víc na
http://www.layoverguide.com/2013/12/layover-in-panama-city-panama.html
http://thegirlandglobe.com/things-to-do-in-panama/
http://www.visitpanama.com/what-to-do/copa-layover
https://www.weareblackandabroad.com/travelersnotes/2017/4/how-to-take-advantage-of-a-long-layover-in-panama-city
http://www.travelandleisure.com/trip-ideas/panama-city-long-layover-guide
https://www.viator.com/Panama-City-tours/Layover-Tours/d950-g12-c32046
https://www.flyertalk.com/forum/central-america/975593-daytime-layover-panama-city-what-can-i-see-do.html
https://www.tripadvisor.com/ShowUserReviews-g294480-d2343952-r214358816-Panama_Canal_Tours-Panama_City_Panama_Province.html
atd.

Půjčení velké motorky na Kubě
Střední Amerika, Mexiko a Karibik

Jinak, nevím jak to plánuješ a kam jet, a předpokládám že jsi skušený motorkář (t.j., nejezdíš jen o víkendech), ale jen bych chtěl upozornit že ten ostrov je vážně hodně velký.  Sice má jen 110.000 km2, neboli tak o polovičku větší než ČR, ale problém je že ten ostrov je hodně dlouhý, přes 1300 km, čili asi jako z Prahy do Říma.  Není to jako kulatý ostrov kde můžeš se nějak skrátkou vrátit.
 
A to že na Kubě leje velice prudce a moc během pár minut, skoro každý den, snad víš a umíš si s tím poradit.
 
Dále, předpokládej že motorka nebude muset zrovna být tak moc nová.  Budeš muset umět si poradit s poruchami, jako to bejvávalo třeba v ČR před 50 lety.
 
Taky ty cesty nejsou v moc dobrém stavu.  Dálnice 1, je pěkná, rychlá, i když trochu zarůstá tak to trochu připadá dystopianská, ale mělo by se tam jezdit pro Tebe dobře.  Ale těch dobrých cest není zase tak moc.  Předpokládej že na mnoho úseků nebudeš řídit rychleji než tak 40 km/h.
 
Ale na druhé straně co je velice dobré ohledně řízení na Kubě je, že je velice malý provoz.  Zácpy které vidíš po celém světě na Kubě neexistují.  Navíc co mě velice zarazilo bylo že tam nejsou skoro žádné náklaďaky.
 
Napiš pak jak to dopadlo.

No, bohužel na Kubě těch motorek tak moc není.  Není to jako Dominikánská Republika nebo Stření Amerika.
 
Navíc, jestliže nějaké oficiální půjčovny na motorky existují (což pochybuji), tak se připrav že nic nebude k mání.  Kuba je nádherný ostrov s velice milími lidmi, ale ten komunismus je vážně otřes.  Jak jsem psal zde dříve: když jsem šel do autopůjčovny, tak mi řekli že budu muset si počkat a přijít v 9:00 … v pátek…. za tři měsíce, ale že i tak to nebude ta velikost co chci.  Na výměnu peněz, což trvá kdekoliv na světě minutu až maximálně 5, trvalo na Kubě 2 hodiny.
 
Jestliže chceš motorku, tak nepočitej s tím že ji můžeš si vypůjčit u nějaké oficiální půjčovny.  Ale, jako všechno ostatní, jestliže máš peníze, tak dostaneš na Kubě cokoliv.  Černý obchod je normálka, nebo jak tomu říkají že dostaneš zboží “Kubánským spůsobem”.  Až budeš na první casa particulares (nebo v hotelu), tak majitel casa Ti najde cokoliv chceš, včetně té motorky.  Jó, budeš muset zaplatit za to velké peníze, ale dostaneš to.

virgin gorda
Střední Amerika, Mexiko a Karibik

Na ten ostrov se tenkrát dalo plout jen lodí z Tortola co fungovala tak 2x týdně dle počasí. Bylo to tam nádnerné, žádný přístav, jen 2 palmy za které to lod přivázali. Měli jsme pro sebe snad největší korálovou pláž na světě asi 2 km dlouhou. Hezčí místo jsem dosud neviděl. Moře se ale jednoho dne rozbouřilo a přineslo chaluhy. Ale i přesto se nám tu líbilo. Ráno jsme rozdělali oheň a spálili odpadky co tu zanechali zřejmě nějací trosečníci aniž bychom znali jejich osud o kterém tu nezanechali ani stopu. Místo se konečně začalo podobat tomu panenskénu, čistému, nedotčenému, kam nevkročila lidská noha. Konečně jsme na Panenských Ostrovech, takhle jsme si to představovali. Tohle se žádnému hotelu nevyrovná. Je Karibské ráno 1.1eden 1998.
Další den ještě krásnější. Vlny omývali útesy, vítr příjemně ochlazoval tropický horký vzduch a já připravoval pokrm z daru přírody. Rozdělal jsem kokos, který byl plný výtečného a výživného mléka a z kopry. Dužina kokosu bílé barvy jsem nakrájel štavnaté chipsy.
Den příští ale vše změnil. Neptun si vybral svou daň. Nejprv vyslal mohutnou vlnu a odplavil Aleně boty, byd tu jednu zase vrátil zpět. Ano, bylo to za to, že jsme vnikli do jeho říše, zabrali jeho teritorium a obsadili jeho kout, aniž bychom obětovali.
Jenže tím to akorát začínalo.... Začal se zvedat vítr.... S Alenou jsme měli spor ohledně postavení stanu, ona ho chtěla dát do lesa, já ne. Tam se mi nezdál vhodný teren. Vše začala ali dělat strašně rychle a chaoticky, tak mi to vytočilo. Pohádali jsme se. Musel jsem se jí ale pak omluvit, protože měla pravdu. Zapracoval její 6. smysl. Nemohl jsem pochopit, proč najednou chce hýbat se stanem, svádějíc své počiny na navátý písek ve stanu. Ona cítila přichazející pohromu. Později mi řekla, že mívá taková tušení. Pochopil jsem to teprve kdy, když přišla větrná smršt. Myslel jsem, že to nepřežiju. Stan byl zajištěn dvěma velkými kameny a uvnitř byl bágl. Přesto všechno se vytrhlo s kolíků. Já držel ze všech sil teleskopické tyče, které drželi stan pohromadě, přišemž jedna z nich překvapivě praskla - na takovou zátěž byl stan dimenzován, takže jsme si začli uvědomovat, že klimatické podmínky začaly převyšovat naše . Myslel jsem, že odletím i se stanem. Kdyby stan skončil v buši, mohli bychom to tady na Savannah Bay zabalit, protože by se určitě potrhal o větve, trny a kaktusy a nepříznivé klimatické podmínky nedovolovali být pod širákem. Igelit byl totiž taky v dezolátním stavu a na jiný přístřešek tu nebyl stavební materiál. Naštěstí se mi ale podařilo stan stáhnout a vítr se utišil. hupli jsme ho nakonec přece jen do lesa byt jsme riskovali proražení podlážky o větev či ostrý kámen, eventuelně kaktus. Pak se nebe zcela zatáhlo a začlo parádně cedit. Liják jsme přečkali na bobku pod torzem igelitu. Pak jsem viděl, jak se nebe trhá, déšť ustal.

Při západu slunce se vitr definitivně utišil a zátoka se pono­řila do Úžasných barev. Písek je medově hnědý, moře tmavě tyrkysové, po tmavě blankytovém nebi se ženou pískové mraky, přes které jdou takové bouřkově temné směrem k naší pláži. To žádný foták nezachytí, žádný malíř nedoká­že namalovat a jen já si ten obraz mohu vzít sebou. Jaké výsad­ní právo za ty všelijaké útrapy.

Další den ráno jsem vyrazil omrknout ostrov. Stan jsem podrazil, jednak aby ho nestrhl vítr a jednak aby nebyl vidět z lodí a věci ukryl a vše přetáhl igelitem kvůli případnému dešti ,který pochopitelně přišel..

Jak jsem tak šlapal po výstupu z našeho kaktusového pralesa, mimochodem byla to moje první cesta mimo osadu od našeho ukempování tady, překvapilo mi početné hejno poměrně velkých šíleně vřeštících tmavomod­rých papoušků přelétávající přes cestu.

Dosáhl jsem Gorda peak, což je nejvyšší vrchol ostrova.

Měl jsem pocit jako bych šlapal u nás někdy na jaře - moc příjemné klima, akorát že místo našeho porostu tu tak najdete různé dru­hy clyvií a bromelií, fascinovali mi černaví papoušci a zklamala mi Malá rozmanitost motýlí fauny, exempláře byli velmi malé, snad proto, že celou část tohoto území pokrýval byt nízký. nejvyšší stromy dosahovaly výšky tak 15 metru, zato však ve tmi hustý mahagonový prales, který báječně ukryl cokoli živého.

Po sestupu dolu při zpáteční cestě jsem uviděl zajímavou pláž­. zátoka South Sound. Rozhodl jsem se pro průzkum. Protože sem šel s kopce a bylo pod mrakem, šlo to hladce. Když jsem ale pláž spatřil, byl sem zklamán – odpadky vyplavené mořem, chaluhy, neútěšná step, horko. Prchám z toho pekla žíznivý pryč... Voda nikde. Ale podařilo se mi tady najít krásné lastury. Proklínal jsem ten okamžik, kdy jsem se rozhodl jít k té otřesné pláži. Nedalo se tam totiž ani vstoupit do moře, jak tam bylo mělko. Pak jsem se dozvěděl, že ty pozemky jsou tam na prodej/a zřejmě asi ještě dlouho budou. I tady jsem pochopil že konzumní způsob života a mamon nás nikoho bohužel nemine. Co s lidma bude až vyčerpají zroje naší planety.

Kostarika – výběr USD
Střední Amerika, Mexiko a Karibik

Ahoj Teri, z Kostariky jsme se vrátili před týdnem. Měli jsme s sebou poměrně velkou hotovost v dolarech, ale vybírali jsme i na místě. Ve větších městech nebyl problém s výběrem, ale jak už někdo psal, bylo omezeno vybrat třeba 100 nebo 200 USD, colones jsme nikdy nevybírali. Bankomat nám to vždy vydal po 20 USD. Jinak všude se dalo zaplatit dolary, ale občas to byl trošku oříšek, pokud jsme třeba chtěli platit 50 USD, často neměli na vrácení, ale nakonec to vždycky probělo v pohodě, nikdy se nestalo, že by se nedalo zaplatit dolary, ale vždy nám vrátili v colones. Pokud máš možnost jsou lepší menší dolarové bankovky. Velmi nás překvapilo, že naprosto všude se dalo zaplatit kartou, třeba i v pidi místní pekárničce, kavárnách, tour, ubytovánch, atd., ale s některými terminály naše karty nespolupracovaly, naštěstí jsme měli v záloze více platebních karet.

Ahoj Terko, ty už odpověď asi znáš, ale možná pro ostatní: všude brali naši klasickou debetku - kdekoli měli terminál, nebyl problém zaplatit kartou z Česka. V autopůjčovně to taky šlo v klidu, jen mě upozornili, že po zpětném uvolnění zálohy může její připsání trvat pár měsíců, tak pokud je s tím člověk s rozuměn, není co řešit. Na kostarických silnicích se vzhledem k maximálce 80 km/h cestovalo pohodově. Užívejte! Michal