Ty kráso, ten začátek zněl fakt věrohodně. Až u věty, dostavte se osobně na hrad mi došlo, že je to fake.
Mně už teď od Zemana nic nepřekvapuje a proto jsem chvilku uvěřil, než mi došlo, že je april :)
Pořádáme večer s promítáním filmů a výstavou pro Tibet (30.3.). Vypadl nám neplánovaně cestovatel s přednáškou. Kdo jste byl v Tibetu, chcete se podělit o své zážitky a promítnout pár fotografií z cesty? Kdyžtak pište na [email protected] domluvíme se. Místo: centrum Prahy, metro B.
Petře, zkoušel jsi už žádat o ta víza? Vyšlo to? Už jsem i slyšel, že vízum na letecký vstup a vízum na pozemní vstup jsou různá a tedy tento trik nefunguje... Docela rád bych si to ověřil, abych nezůstal v Kyrgyzstánu viset na hranici...
imho se těch 30 dní počítá od vstupu na území, ne? tam to píšou na tom vízu.
Ja ku poval pres https://hespac.com/triptrain.htm O neco drazsi nez primo na nadrazi ale zase si clovek muze rezervovat misto predem bez cesty na nadrazi, hodinove fronty a komunikace s vetsinou anglicky nemluvici obsluhou
Zkušenost bohužel nemám, ale ze zajímavosti jsem se podíval na ty vlaky a fakt to nabízí jen First Class. Podle vzdálenosti a četnosti spojů asi nebude problém koupit jeden lístek přímo na nádraží.
Zed bych vynechal. Jsou to jen nekonecne schody a pokud nebudes mit stesti, ze vyjde vzduch, tak ani neuvidis okolni krajinu [mas, placnu 15 procent sanci, ze ti to vyjde]. Velka Cinska Zed je overrated a vsechnny ty krasne obrazky z netu lzou. Na tehletech proflaknutych castech je tam vdycky milion lidi [i v zime], tedy pokud tam zrovna nepujdes v pondeli v 6 rano. Pokud po ni chces i chodit, tak se asi i zapotis, tim padem se budes muset nekde prevlekat atd atd, proste mi to neprijde jako super aktivita v tvem pripade.
Budes z letadla unaveny, rozdel si den na dve casti, mezi nimi poradny obed ve sliusne restauraci. Neverim, ze bys chtel po sezeni v letadle, sedet cely den po busech a metru. Do jedne casti bych dal nejake pekne muzeum, do druhe bud zed [jestli musis a bude cisty vzduch] a nebo namesti, nebesky chram a zakazane mesto.
zdravím, moc se to sem nehodí, ale mám dost čínských Juanu na prodej, tak pokud by měl někdo zájem pište na [email protected] nechce se mi do směnárny, kde děsně prodělám..
co ja viem, nepisete ake stare su decka, relativne uchadzajuce a pomerne infantilne je muzem vychodne od Taoranting parku, Beijing zoo je asi dost depresivne aj pre dospelych a travit cas vonku v tom smogu a kose nema velmi zmysel asi
o ziadnych turistickych busoch ktore by chodili vytipovanymi lokalitami netusim, na to je peking prilis upchaty a rozlezeny a jedina rozumna preprava je prepchate metro ktoremu sa s deckami radsej vyhnut a zaplatit si akurat taxik z letiska a na letisko, ono to ostatne financne vyjde viacmenej narovnako s airport express vlakom plus metrom
http://www.travelchinaguide.com/attraction/beijing/natural-history-museum.htm
okrem neho je dost paradne tak pre decka ako aj pe dospelych na vybornej urovni beijing Capital museum u stanice Muxidi metro L1, odkial by mohlo byt zaujimave pre decka aj vojenske muzeum akurat to je myslim aktualne ciastocne zatvorene
inak nic typicky cinske na travenie casu s deckami ma nenapada
Rad bych odpovedel z pozice cloveka, co v Sanghaji zije nonstop uz skoro deset let, a taky bych rad uvedl na pravou miru nektere mystifikace, ktere tu pisou ostatni z jinych mest...
1) Pokud vyuzivas hlavne sluzby pro cizince a zijes v plus minus expatsky oblasti, tak s anglictinou problem nebude. Samozrejme jakmile vyjedes nekam, kde na cizince nejsou zvykli, pripadne pokud sednes do taxiku, tak se v naprosty vetsine pripadu s anglictinou nechytas. Zakladem je naucit se cinsky, jde to sice ztuha, ale po ctyrech, peti letech uz to bude OK. Je obrovskej rozdil mezi expatama, co cinsky neumi, a tema, co se cinsky naucili (a firmy uz to zjistily, takze druha skupina ma mnohem vyhodnejsi podminky - nedavno jsem absolvoval kolecko pohovoru a znalost jazyka byla obrovskou vyhodou).
2) Problem to neni, je tu hodne obchodu s kvalitnim importovanym zbozim typu Cityshop, Ole, Freshmart, takze nepotrebujes ani nic resit online. Akorat za to zaplatis opravdu hodne penez. Tim ale zaroven odpadaji problemy typu "jedovaty jidlo", protoze ve finale budes jist mnohem kvalitnejsi a zdravejsi stravu nez ty chemicky blafy v CR. Pokazdy, kdyz jedu na navstevu do Prahy, tak jsem zdesenej z tech odpadku, co se prodavaji v ceskych supermarketech.
3) Ve spicce bych s kocarkem necestoval (Cinani na to nejsou zvykli a tech lidi je fakt hodne), mimo spicku je to v pohode. Vetsina stanic metra ma vytahy a specialni vchody vedle turniketu, kde se kocarek vejde, a cizinci s kocarkama tu nejsou zas az tak vzacny. Kazdopadne mesto neni moc bezbarierovy, takze na delsi cesty je lepsi nejaky nositko nez kocarek (ten se hodi do parku kolem compoundu, kde budes bydlet).
4) Nejvetsi problem je lidska bezohlednost, takze nepocitej s nejakou ochotou nebo branim ohledu na to, ze jsi cizinec nebo ze mas dite (coz bude asi nejvetsi sok pro manzelku). Samozrejme je problem s dopravou, respektive s tim, ze kdyz si nedas pozor, tak te porazi auto nebo to do tebe napali zombie na motorce. Zrovna pred tejdnem jsem videl, jak takhle totalne apatickej Cinan na motorce sundal kocarek i s ditetem, protoze se jeho matka nerozhlidla a proste s nim najela do silnice. Problem je i se standardem sluzeb - vsechno musis kontrolovat a resit, nepocitej s tim, ze budou veci fungovat samy.
Na druhou stranu never recem, ze te v nemocnici neosetri bez platby cash atd. Pokud mas dobry pojisteni (coz ma v Sanghaji naprosta vetsina expatu s rozumnym zamestnanim), tak je jeho soucasti direct billing (tj. jenom ukazes kartu pojistence a zbytek doresi nemocnice primo s pojistovnou) v nemocnicich typu Huashan nebo UFH, kde je spickova kvalita pece a veskerej personal mluvi anglicky. Ty nemocnice jsem za ty leta, co tu jsem, nekolikrat sam pouzil, takze vim, o cem mluvim.
Kvalita vzduchu je trochu problem, ale zdaleka ne tak velkej jako v Pekingu nebo Tianjinu (na druhou stranu je ten smog horsi nez v Guangzhou). Vicemene se da rict, ze je to blby v prosinci/lednu, ale zbytek roku je to celkem OK. Vidim kolem sebe dost expatskych i cinskych deti a zvladaji to v pohode, takze never katastrofickym scenarum od lidi, co nemaji s dlouhodobym zivotem v Sanghaji zkusenosti.
Díky moc za objektivní názor! Žijeme tady už dva měsíce a vše bez problémů.
Bezohlednost tragická. Cestujeme pouze taxikem, nebo služebním vozem s řidičem, takže pohoda. Potraviny pro dítě máme dovezené (kaše, příkrmy, čaj) zbytek vaříme. Nevěřim kecům, že brambory zelenina, ovoce apod jsou jedovaté. Rozhodně ne o moc víc než v ČR.
A co se týká největšího strašáku - vzduchu a vody.
Voda naprosto v pořádku. Nikdo nemá sebemenší problém.
Kvalita vzduchu je nekdy velice špatná, ale v drtivé většine dní to neni horší než ve městech v ČR.
Díky za info