Malajsie, Brunej, Filipíny a Indonésie

Přidat nové téma
poplatky na Filipínách
Malajsie, Brunej, Filipíny a Indonésie

my jsem do Sabangu jeli autobusem asi za 170 peso a na cestu zpět jsem si zaplatili minivan do kterého jsem na na erozcestí ani nedostali a o peníze jsme přišli:-(

co se týče terminál fee, tak jsem byl taky dost nakrknutý, ale tak na druhou stranu to nejsou žádné miliony a dá se to v pohodě přežít. Když si vezmete kolik tam stojí ostatní věci, tak je to celé v klidu.

Určitě bych se vyhnul triciklům přímo na letištích a v přístavech, protože ty Vás zkouší natáhnout, ale jinak jsem za 3 týdny nikde neplatil víc než 50 pesos za oba a to jsem jeli doopravdy docela daleko, ale člověk musí smlouvat

Ano na taxi pozor. Příklad z manilského letiště. Přiletěl jsem s cebu pacific na terminál 3. Když jsem vylezl, začal jsem hledat taxi s taxametrem. Přiskočil ke mě chlapík, že on je taxi, měli tam stánes s velkým nápisem - taxi za pevné ceny nebo tak něco. tak mu povídám do Ermity do hotelu a on 1200 PHP a vytáhl tabulku s pevnými cenami a tam to měl podle čtvrtí a Ermita 1200. Tak jsme se mu vysmál - taxi s taxametrem z letiště do hotelu stojí kolem 250, záleží na zácpě. Ale musíte jet z letiště POUZE!!! žlutým taxi. U každého terminálu je jejich staniviště - bude tam fronta místních a chlapíci, kteří cíl napíší na lísteček a ten dají taxikáři. Pozor trvejte na taxametru, ale řidič ho většinou zapíná u této služby automaticky.
Ve městě je levnější běžný taxi s taxametrem - bílý. Ti moc rádi taxametr nezapínají, záleží na tom, jak je poctivý, ale trvejte na tom nebo si vystupte a chytněte jiný - jinak vás natáhne.
Takže taxirealita je asi jako v Praze

Národní parky MAlajsie
Malajsie, Brunej, Filipíny a Indonésie

1)
Asi nebudu jedinej, kdo ti doporučí Bako nedaleko Kuchingu. Vstup do parku 20 RM a ještě musíš zaplatit loďku do parku (Pro 4 lidi to bylo tuším 47 RM/jedním směrem, ale pozor pokud si seženeš lidi na share loďky, musíš je mít i zpět. Loďku zpět si totiž musíš také zaplatit rovnou už při cestě tam. Nepochopitelně se nemůžeš domluvit s někým až tam a zase sharovat loď zpět.)
Každopádně jinak je Bako super. Je tam mraky Kahau nosatých vidět na pár metrů, prasata vousatá, hadi, varani, hmyz všeho druhu a několik typů pralesa včetně spousty láčkovek.
Dormitory bylo za 15 RM na hlavu, takže se rozhodně vyplatí nechat krosny v Kuchingu na guesthousu ve skladu a dát si Bako na dva dny jen s baťohem. Trailů je tam několik, my udělali první den malý okruh s odskokem na pláže a druhý den vetší okruh k vodopádu. Ještě je tam dlouhý trail a na ten je potřeba kempingové vybavení (musí se jednu noc přespat na druhé straně parku). Kantýna byla i v únoru 2013 (offseason) dobře zásobená a ceny nebyly vůbec tak přehnané, jak jsme čekali.

2) Niah
Menší park cca 130 km od Miri. Stejný vstup 20 RM na hlavu. Dostat se sem dá od odpočívadla, na kterém staví většina dálkových autobusí mezi Kuchingem a Miri. Odtud je to potom ještě dalších 13 km (autem nás to tam stálo 25RM,zpět jsme bez problému jeli stopem). Dorm stál 43 RM za pokoj, ale není to na hlavu pokud není plný. Protože jsme byli pouze 2, museli jsme ho zaplatit celý. Pokoj čistý a prostorný. Cantýna mizerná a předražená. V parku jsou hlavním lákadlem jeskyně The Great cave (opravdu velká s archeologickým nalezištěm, v sezoně je tam prý možné sledovat sběrače ptačích hnízd a guana) a painted cave (v únoru 2013 zavřená). K jeskyním vede 3km plaňková stezka hustým pralesem. Je tu také archeologické muzeum a dva traily. My byli na vrcholu Bukit Kasuh, což je tak na půl dne a stezka je tam opravdu prudká. Výhled hezký. Neviděli jsme moc větších zvířat, ale v tomhle parku je suveréně nejvíc motýlů.
Od officu je potřeba ještě překonat přívozem řeku (Čech nepochopí :-) za 1RM/hlavu/1cesta

Pro víc detailů se klidně ozvi na [email protected]

Z BKK na Sumatru
Malajsie, Brunej, Filipíny a Indonésie

Co se té přírody týče, tak ono je to dost podobné v Thajsku, Malajsii i na Sumatře. I v Thajsku se dá vyhnout turistickýmu cirkusu, stačí vynachat ta nejprofláklejší místa.

Pokud Ti jde hlavně o přírodu a krajinu, tak doporučuji Cameron Highlands v Malajsii a na Sumatře jezero Toba (a ostrov, který na něm je). Toto vybočuje ze "standardní džungle" a stojí za vidění. I co se týče kultury, je zajímavý rozdíl mezi převážně muslimskou Malajsií a Sumatrou a právě ostrovem na jezeře Toba (teď mu nějak nemůžu přijít na jméno), který je převážně křesťanský, je to takový zajímavý kontrast.

Ak to mam Malajziu a Thajsko strucne porovnat:
Malajzia je velmi prijemna a na pohodu, urcite tam stretnes menej bledych tvari. Ludia su trochu uzavretejsi, ale zdvorili a ochotni. Oproti Thajcom menej ojebavaju. Doprava mi pripadala pohodlnenia. Celkove je to tam o nieco menenej exoticke a technicky vyspelejsie - predsa len moslimska kultura a myslenie je nam o nieco blizsie, nez thajsky budhizmus a ich vzorce chovania. Krajina na pevnine je asi trochu menej pestra (kopce, more, kupacka, dzungla), nez v Thajsku. Na Borneu je to ale naopak. Vsetko zelene, okolo byvali kanibali (teraz ale privetivost sama) a paradne snorchlovanie.

Thajsko je proste klasika a cim viac tam jazdim, tym ho mam radsej. Je fakt blaznive, ale exoticke asi v tom zmysle, ako to Europan ocakava, ked si predstavuje JV Aziu. Najdes tam vsetko - stare pamiatky, perfektne ostrovy a more, na severe kopce, zelen a horske kmene. Pre zacinajuceho cestovatela vsetko pohromade na jednom mieste.
Ak sa vacsinu casu budes vyhybat "banana-pancake-trail", teda klasickym destinaciam po Thajsku podla LP alebo RG, tak ziadna otrava masovym turizmom nehrozi. Pouzivaj instinkt a pytaj sa na cestach a v hoteloch cestovatelov, ktori su ti sympaticki, kde sa im pacilo a kde nie a podla toho sa zariad. Je to najlepsi zdroj informacii. Ale urcite sa oplati navstivit aj par prevarenych hajlajtov - napriklad historicke kralovske mesta su sice masovka, ale fascinujuca. Co sa tyka nakladov na ubytovanie a stravu, pripada mi o nieco lacnejsie, nez Malajzia.

Inak obe krajiny si zasluzia plny mesiac pobytu, ktory mas ako turista povoleny. Za 5 tyzdnov sa daju stihnut obe a bez stresu, ak nemusis navstivit kazdy chram. Ale s vyletom na Sumatru, alebo Borneo by to uz bolo velmi hekticke a okresane pravdepodobne len na tie turisticke "bestofky".