U tenhe palem jsem nemel duvod, ale pohon kelapa jsem zamozrejme zkousel. Vysledek ale nechci z jistych duvodu zverejnovat ... me ego by tim asi trosku utrpelo. :-)
Ne, my vždycky jen v úžasu zírali. Ve šplhu jsem nikdy nebyla dobrá... ;)
ahoj,
clanek je moc zajimavy. na zraloka jsem jel do zapadni australie ale nestihl jsem ho tam. chtel jsem se zeptat zda by si mi nemohl poslat trochu podrobnejsi info jestli ti zbude cas, kdyzdat na mail marcelzitnik@yahoo.com.au o tom miste. filipiny bude jedna z mich dalsich destinaci a zraloka bych chtel opravdu moc videt
dik moc a hodne stesti ve svete
marcel
Dobry den, narazila jsem na vas clanek a zaujal me
Moc pěkný a hodnotný článek, opravdu jej oceňuji. Než jsem odjel do Indonésie, zjistil jsem si z mnoha zdrojů, že Indonéština je velice snadná i na výslovnost, tak to určitě :-D, za všechna slova bych uvedl "dengan", ani se nedá napsat, jak toto slovo vyslovit a stále mi dělá neskutečné problémy. A podotýkám, že se neučím ve škole a denní praxi od člověka, se kterým trávím téměř 24 hodin denně!
Byl sem tam v listopadu 2007 a z te silnice mnoho postaveno nebylo. Zrejmne se to stavi dost pomalu, nicmene myslim ze vetsina turistu co skonci v Puerto Princesa se do Sabang zajedou podivat silnice, nesilnice ..
Kdyby to nekoho zajimalo, mam svuj pokus o cestopis na www.zkusenostizcestovani.cz
Kurz byl v listopadu 2007 42P za dolar, v odlehlejsich mistech i 40.
Jako jeden z mála lidí jsem měl, díky mému dlouhodobému pracovnímu pobytu na Filipínách možnost navštívit Sabang už dvakrát. Mohu jen souhlasit s popisem nádherné a dosud nepříliš zkažené přírody v Sabangu a okolí, včetně džungle a podzemní řeky. V jednom příspěvku, už si ale nevzpomínám kde to bylo zveřejněno pisatel napsal "navštivte Sabang dříve než bude zničen", měl zřejmě na mysli velký příliv turistů. A vzhledem k tomu, že z Puerto Princesa je do Sabangu před dokončením betonová silnice, tak je tato obava jistě reálná. Jen bych si dovolil jedno malé upřesnění a to takové, že ještěrky nejsou varani ale tzv. monitor lizards, kteří jsou nesmírně mírumilovní a lidí si vůbec nevšímají, spíše před nimi unikají. Podle informací personálu u podzemní řeky jich bývá i kolem 50 ks. My jsme měli to štěstí, že jsme viděli alespoň 15 kousků a nekteří měřili až jeden a půl metru. Jinak v džungli je možné při troše štěstí uvidět i nádherně modře zbarvené pávy, brčálově zelené hady ale ty člověk pozoruje z uctivé vzdálenosti. V moři pak jsou k vidění hejna sepií a měli jsme štěstí i na rejnoky.
Java je rizikovejsi spise na horecku dengue, Lombok pravdepodobne i na malarii. Takze predevsim chranit se proti komarum repelentem, dlouhym rukavem, pripadne palit spiralu typu Baygon. Nejaka antimalarika na miste samozrejme koupit jdou, hlavne ale ta zakladni, typu Resochin. Jinak zkus zapatrat na nasem diskusnim foru o Indonesii, www.tenggara.net/forum, patrej v otazkach a odpovedich, nebo poloz dotaz tam.
Film jsem natočil na jaře 2001. Nyní je zpracován v komplexnějším dokumentu o životě vorvaňů od Steva Lichtaga. Projekce mého filmu bude opět možná až po dokončení tohoto dokumentu. Ale jeho segmenty by mohli být k vidění na Setkání cestovatelů v Ladví 2007.
To je ale HNUS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!§§
CHUDÁCI KOSATKY A VELRYBY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ahoj Zuzi, kam jste na Sulawesi přiletěli? Muzu se s Tebou spojit? Ev
Turisté jsou dnes všude a všichni na nich chtějí vydělávat. Jak v ČR, tak v Indonésii. Togiany jsjou krásné pro ty kdo šnorchlují, bylo tam čistěji než na Bunaken. Na Bunakem máte zase více ryb, velmi drahý výlet za želvami (my viděli jen tři) a je to tam super pro potápěče. Na Togianech se mi líbilo na Bombě i Kadidiri, ale nejvíce na Fadhile, tam to byla paráda. Spousta lidí si chválila Malenge, tam jsem už bohužel nedojeii. Antimalarika nejsou potřeba. A velmi zajímavý byl ostrov Siau, severně od Manada. Zde jsme sice nebydleli u moře, ale ostrov byl bez turistů, celý si ho projeli a udělali výlet na krásný ostrůvek Mahoro.