1. myslím, že na týden ti data budou stačit, tedy podle toho, jaký si zvolíš balíček. Ale je to extrémně levný. Ta smlouva to je jen formalita.
2. Revolut je jen karta, takže obecně - je dobrý, když na cestách máš min. 2 karty, kdyby ti jednu zablokovali. Já mám dvě český karty + Revolut, kdyby něco...
3. jojo to bude tak akorát, možná nějaký deštík, není to ještě léto, ale jaro se blíží. Buďte připravení na 13-18 st., případně, kdyby zapršelo.
Ahoj,
1. v bankomatu v Gruzii jsem vybíral jen jednou v městě, a to ještě z nouze. Vždycky měním eura na Shota Rustaveli nebo někde, kde se mi zdá, že mají dobrý kurs. Bacha, když vám s klidnou tváří dají nižší, vždycky to zkontrolujte s webem, okolo jaké částky by se to mělo pohybovat. Popsal jsem to tady http://www.rogner.cz/cesta-do-gruzie-2-den-kutaisi-tbilisi-stepancminda/
2. karta na MHD jen ve stanicích metra nebo u lanovky v centru. Sim kartu jsem kupoval vždy v centru taky na Shota Rustaveli u Magti.
3. Tbilisi je tak na 2 dny, z okolí doporučuju Mcchetu, Jvari, v Gori nic není kromě neudržované pevnosti a muzea Stalina, ale skalní město Uplisciche musíte vidět. Je to maršrutkou kousek a je to levný. Jinak se dá i jednodenní výlet do Stepancmindy na krásný Velký Kavkaz. Ke Gergeti už postavili luxisní silnici, takže to by mělo jít v pohodě. Pokud ještě nemáte zamluvený ubytování, udělejte 2 dny v Tbilisi, 2 dny ve Stepancmindě, a pak klidně Borjomi 1 den, záleží, kolik přesně máte pobytových dnů.
4. Gruzie je super bezpečná země, takže nic zvláštního. Jestli budete používat taxi, tak přes mobil - Bolt nebo Maxim. Taxi je extrémně levný, takže občas se vyplatí. Pokud pojedete z Didube maršrutkou, nenechte se přemluvit nahánečema, který nabízejí větší cenu soukromým autem, dá se většinou sehnat normální maršrutka za málo. Neberte hned toho, co vás odchytí u východu z metra. Ohledně sim karty se ptejte na víc možností - někdy mají na pultu vystavených jen pár s nevýhodnými kombinacemi, zvlášť to dělají takhle na letišti. Jezděte s časovou rezervou, pokud někam pospícháte, někdy vás maršrutky nemusí vzít a nestíháte. Jinak jsou Gruzínci moc milí a pomůžou, když můžou :-) Jo, a bacha na gruzínské víno - bolí z něho hlava, a na čaču - všeho s mírou.
Klidně se ptejte, kdybyste něco potřebovali.
Presne tak, neni to mozne, neni zadny otevreny prechod. Na to co by to taky bylo, kdyz Armeni bezne do Azerbajdzanu nesmi. Pokud cestujete mezi velkymi mesty tak nejprijemnejsi je asi nocni vlakove spaci spojeni Baku-Tbilisi a pak Tbilisi-Jerevan a naopak.
Lari predany. K dispozici jiz nejsou zadne.
V říjnu se dá určitě dobře chodit po památkách, už není takové vedro, ale může být ještě příjemně (začátkem října se ještě dalo koupat i v moři okolo Batumi). Pokud jde o treky, tak začátkem řijna se ještě dá chodit minimálně po údolích. Pokud se nestane mimořádnost, tak minimálně do půlky října se dá ještě dostat do Thušska či Chevsurska. Do Svanska také a už tam nebude takový nával turistů. Samozřejmě na horách už počasí může být horší. Moc rádi jsme jezdili na podzim do Bordžomi (i když na víkendy, když děti neměly školu), kde se v národním parku také dají konat horské vycházky. Kdyby něco, tak se ještě ozvěte. Nějaké tipy pro pokročilé mám na webu https://www.slavomirhorak.net/stredni-asie/kavkaz/
V Jerevanu jsou taxiky označeny podobně jako u nás, lze také využít některou z mobilních aplikací. Kolem hlavních nádraží je hodně taxikářů a samozřejmě turistu dokážou pěkně natáhnout, což ovšem dělají taxikáři v celém světě. Na druhou stranu pokud jim vysvětlíte, že taxikem nechcete cestovat, tak vám poradí odkud jede autobus a kolik stojí.
Velké překvapení zažili lékaři v Opavě, když po dlouhém pátrání odhalili příčinu potíží mladé ženy. Zjistili, že si z Arménie přivezla nemoc, která se v naší zemi nevyskytuje u lidí už šest desetiletí. h t t p s : / / w w w .idnes.cz/ostrava/zpravy/bruceloza-nemoc-opava-pacientka-cestovani-armenie.A190319_082348_ostrava-zpravy_woj
Dobrý den,
Auto se do pasu nezapisuje, ale zato je zařazeno v místních systémech. Jinak lze vozidlo prodat lze na nejrůznějších bazarech, ale není to úplně jednoduché, pokud neznáte poměry v zemi. Navíc počítejte, že budete muset v takovém případě auto proclít nebo o cenu cla snížit cenu. Výše celních poplatků za starší vozidla šla v poslední době poměrně hodně nahoru, takže se může klidně stát, že zaplatíte za clo i více než je cena staršího auta (nevím, jaké máte auto). Pro prodej lze použít například platformu www.auto.ge. Zahraniční auto lze na českých značkách ponechat v Gruzii max. 1 rok, poté lze při další kontrole narazit na pokutu v poměrně vysoké výši (řádově tisíce lari).
Přechod Stepancminda/Verchnij Lars je normálně otevřený (24/7), pokud se nestane nějaká mimořádná situace (sesuv půdy na cestě, zmrzlá silnice v zimě apod.). Ze Tbilisi do Stepancmindy (býv. Kazbegi) je to teoreticky cca 3 hodiny autem. Problém může nastat zejména v létě, kdy tudy proudí značné množství ruských turistů či arménských a gruzínských řidičů a také kamiónů. Tato skutečnost může zkomplikovat přechod, kdy se na odbavení (hlavně na ruské straně) může čekat i několik hodin. Situace je v tomto směru neodhadnutelná, někdy projedete za půlhodiny, někdy se čeká i 6-8 hodin, v průměru trvá čekání tak 3 hodiny. Samozřejmě se předpokládá, že máte ruská víza vyřízená dopředu (ve Tbilisi to ani nezkoušejte)!!
Ona je tam nejaka jina silnice, ze tak zminujes ten nazev? Asi se ptas na moznost prechodu hranic, ne?