Úplně bez turistů to nepůjde asi nikde, nicméně ázerbájdžánský Kavkaz je velmi málo navštěvovaný, ale také komplikovanější, pokud jde o víza.
V Gruzii lze doporučit oblasti Tušetie či Chevsuretie (případně klasický přechod mezi oběma oblastmi, tam ještě tolik turistů není (typu 1-2 skupiny za den, které nemusíte potkat). V SV Gruzii je potom národní park Lagodekhi, kam nejezdí už skoro vůbec nikdo. V centrální oblasti Gruzie je to okolí Bakuriani (to je vyhledávané letovisko, ale na túry po okolí taky moc lidí nechodí).
V Arménii lze za "liduprázdnou" oblast na horách označit téměř cokoliv mimo Aragac (a tam taky moc turistů nechodí).
Obecně je otázka, co to znamená "bez turistů". Množství lidí typu Sněžka lze nalézt snad jenom v Kazbegi a na některých exponovaných místech Svanetie, a to ještě ne vždycky.
oblast bez turistů může znamenat bez možnosti ubytování, stravování, ale i dokonce bez možnosti dopravy do cílového místa
Dotaz je hodně obecný, zkuste se nejprve podívat na nějaké weby (svoje info jsem se snažil dát na web http://www.slavomirhorak.net/stredni-asie/kavkaz/), je tam i základní přehled zajímavých míst.
Jinak bezpečnost je bezproblémová, v AZB úplně, v GEO a ARM v zásadě taky.
Dobry den,
mela bych dotaz ohledne ziskani pozvanky, ktera je nutna pro ziskani viza pro vstup do Azerbajdzanu. Jake s tim mate zkusenosti, popripade jak jste jej ziskali? Podle mych vypoctu tak vizum spolu s pozvanim stoji okolo 6 tisic, coz mi projde celkem dost. Dekuji
Jeli jsme z Gruzie přes Gyumri do Jerevanu a silnice docela šly. Není se čeho vyloženě bát, jen se musí přizpůsobit rychlost stavu vozovky a nejezdit jako místní no.
Dobrodružnou cestu z Prahy přes Ukrajinu (vesnice Dikanka - Gogol: "Večerá na chutóre bliz Dikanki", nebo město Poltava - Puškin: "Mědnyj vsádnik"), Rusko (Taganrog - lyceum, kde studoval A.P.Čechov - jeho roztomilé raskazy Djaďa Vánja, Bělolobyj, Lošadinnaja família...), Minerálnyje Vody, Kavkaz (bájná Kolchida se zlatým rounem, pro něj pluli Argonauti), Elbrus, Jerevan (podle Noemova zvolání:"Jere-buni" čili "Vidím zemi"), Tbilisi až ke Kaspickému moři do Baku = město větrů) jsem již před několika lety absolvoval sám autem (ještě od bývalého Autoturistu), který mi zajistil každý den po ujetí 700 km nějaké ubytování v laciných hotelech se snídaní s příjezdem ovšem do 24.00 h (pozor na přejezd 2 časových pásem na Ukrajině a v Gruzii). Všude nádherná příroda, bohatá romantická historie (Pjatigorsk - místo zabití básníka Lermontova - skotsky Learmonth - při souboji), příjemní lidé (gosť do domu - bog do domu) - nesmělo se ovšem odolat a muselo se pořád jet jen s menšími zastávkami. Kdo neodolal a vyjel lanovkou na Elbrus - ztratil čas a musel spát v přírodě. Pozor - v Kaspickém moři se dá koupat jen dopoledne, dokud se netěží ropa. Když jsem se poprvé koupal i odpoledne, vylezl jsem z vody celý hnědý, jakoby namazaný nubianem - ještě mám zbytek na bílém tričku. Pravidelná doprava autobusem z Baku. Varianta také je, kterou jsem zvolil já, nechat auto v Arménii na letišti a do Baku letět. Nazpátek lze také jet vlakem (linka Moskva-Teherán) přes Nachičevan, kolem hraniční řeky Trix a kolem zasněžených vrcholků Araratu v rozpálené krajině až zase do Jerevanu. Při zpáteční cestě lze užít i trajekt přes Černé moře buď z Batumi, nebo Suchumi do Oděsy. Mohu podat bližší podrobnosti o stavu silnic, popř. o samotné cestě.
Zdravím,
chtěl bych se zbavit Azerbajdžánských manatů, pokud by měl někdo zájem, mám jich 130 a prodám je v kurzu 1 manat = 20 Kč. Tzn. o 5 Kč lépe než ČNB.
Ahoj,
chystáme se s kámoškou do Gruzie a Arménie. Termín máme v plánu 29.6. - 20.7.2012 Chceme co nejdřív koupit letenky, vychází to celkem levně. Nebo možná přes Turecko. Byl jsem v Gruzii před 2 rokama a zatím pro mě nej výlet. Lidi a hory úplně super. Kdybste se chtěli někdo připojit, tak se mi ozvěte na [email protected] .. Sláva nazdar výletu..
Ahoj Slavomíre, nakonec tedy přece jenom poletíme na 14 dnů s ArmaVií Jerevan-Tehran R/T. Bohužel, přistaneme cca 1,5 před půlnocí (a odletíme zase pak půl hodinu před půlnocí) a tak budeme do odletu v Íránu 15 dnů. Máme tedy čekat na letišti přes půlnoc, nežli si vyřídíme VUA? Aby nám nevyšlo 15 kalenářních dnů strávených v ˇIránu podle data... Nebo je to v poho ... a oni to nebudou při odletu řešit?
V celém Jerevanu je ve vízech "UA" v Íránu pro cizince zmatek. Většina cestovek to nedoporučuje. V Armavii nám ale tvrdili, že nás na palubu vezmou, protože víza UA v Tehranu dostaneme.
Na íránské ambasádě byli velmi milí, ale arménští partneři podlehli nedorozumění, protože diplomati byli ochotni nám promptně vystavit víza, jakmile dorazí povolení z Tehranu. A to je bez pozvání/cestovky neřešitelné - a my už neměli čas (nechtěli to riskovat) vyřizovat od prvopočátku. A třeba Írán už během pobytu v Arménii nestihnout:-(
Pokud vše dobře dopadne, dám sem ceny vnitrostátních letenek z cestovek v Íránu. Btw. na Írán jsme už asi aklimatizovaní, protože po Jerevanu a u Sevanu je aut s íránskými značkami skoro víc, nežli arménských (alespoň u Sevanu převyšují). Íránci prý obrovsky zbohatli a dávají i trojnásobná spropitná, nežli je účet v restauraci nebo hotelu. Přesto v některých jerevanských hotelích už mají "plot", protože se prý chovají jako čuňata. Na vlastní oči jsme viděli jednu grupu uplatit personál v restauraci, který jim pouštěl bez ohledu na vlastní a další hosty jen a jen íránské šlágry na plné pecky a oni (muži i ženy) mezi obědvajícími hosty trsali kreace.
Trochu dost mi to připomnělo podobné manýry Rusů a Izraelců. Ale na tyhle Íránce neměli...
Ahoj Pavle, bohužel podobnou zkušenost nemám. Pokud by EVN - IKA bylo s Armavii, tak bych se nebál, protože Ti mají rezervační systémy propojené se světovými.
Ty vnitrolety by se podle mých zkušeností daly sehnat i levněji v samotném IRN (Tabríz-Šíráz stála vloni cca 70 USD), většinou se pár mít najde i těsně před odletem, pokud nejsou nějaké svátky (což teď nebudou). Takže bych vzal letenku s Armavií (pokud to nejde zabukovat přímo na jejich strákách) a vnitrolety bych si zajistil v IRN. Není to takový problém, cestovek je po celém IRN dost a s trochou dobré vůle se domluvit dá (ale mně se to posuzuje špatně, protože se persky slušně domluvím).