Ahoj, v polovině října plánuji týdenní roadtrip po této kavkazské zemi, kterou jsem dosud nenavštívil. Proto zde hledám podobného cestovatelského nadšence/nadšenkyni či skupinku pro cestu do této země zahrnující poznávání místni kultury, hor, moře a spousta dalšího. V případě se rád po domluvě přizpůsobím tvému/vašemu plánu.
Dobrý den, napište nějaké odkazy, co lze sdílet... :-)
1. svazek ze sibiřské série cestopisů
- CESTA NA TAJMYR aneb "Po Jeniseji k Severnímu ledovému oceánu - krajem šamanů, starověrců, komunistických lágrů a morbidní postsovětské nostalgie" (doplněným stovkami barevných fotografií)
- který se pokouší oslovit nejen milovníky cestování a cestopisů, ale i lidi zajímající se o reálné autentické Rusko (potažmo Sibiř a Arktidu) a historii vztahů Rusko v. Západ, jakož i naivní a pomýlené "rusofily" čerpající své informace o "zemi, kde dnes znamená včera", výlučně ze Sputniku a proruských webů či bulvárních / dezinformačních médií.
„Cestopis o Rusku, a jmenovitě hlavně o Sibiři a Arktidě, z pera renomovaného českého cestovatele, jenž zná Rusko zřejmě lépe, než 90% Rusů, jelikož ho během posledních 10 let projel křížem krážem. Nejen od Petrohradu po Vladivostok, ale též od Murmansku po Magadan, od Čečenska po Čukotku a od Altaje po Jamal a Tajmyr, a navštívil de facto všechny oblasti a republiky Ruské federace, vyhýbajíc se vesměs turistickým destinacím, ale navštívil mnohá posvátná místa, polární stanice, pozůstatky stalinských lágrů i pozoruhodné přírodní scenérie. Pomáhal vakcinovat soby jamalským pastevcům, účastnil se lovu kalmárů v Japonském moři a sobů na Čukotce, lovil jesetery na Leně a kambaly na Kolymě, zúčastnil se šamanských obřadů na Altaji, v Jakutsku, Tuvě a Burjatsku, splavil mohutné a divoké sibiřské řeky - Jenisej, Irtyš, Lenu, Kolymu, Angaru a Podkamennou Tunguzsku...
Díky tříletému pobytu uvnitř nejrůznějších místních etnických a sociálních komunit měl možnost seznámit se zdejšími poměry – každodenním životem a názory obyčejných lidí – komplexněji, než se to podaří mnohému "domorodci", žijícímu ve vzdálené metropoli, nebo zahraničnímu "expertovi", mnohdy navíc závislému na službách tlumočníka, během několikatýdenní expedice.
Cestujíc po Rusku dálkovými vlaky, maršrutkami a náklaďáky, občas pásovými transportéry, na palubě vrtulníku, nákladní lodi či tankeru, setkává se během svých cest s intelektuály i dělníky a řemeslníky, ministry i pastevci, vědci i šamany, rektory universit i venkovskými učiteli, žurnalisty, byznysmeny i politiky, s polárníky, piloty vrtulníků i šoféry náklaďáků; s lodníky, námořníky i rybáři. Diskutuje při sklence čaje či vodky s místními umělci, spisovateli, válečnými veterány, lovci a zlatokopy, studenty i penzisty, buddhistickými mnichy, muslimskými imámy i židovskými rabíny, pravoslavnými popy i katolickými misionáři, s etnografy i příslušníky nesčetných původních etnik, aby své poznatky a zážitky následně prezentoval ve svých cestopisech, doplňujíc je vlastními úvahami.
Kniha je navíc doplněná zhruba 750 jedinečnými barevnými fotografiemi.“
https://www.hithit.com/cs/project/8330/vydani-knihy-cesta-na-tajmyr-cestopis-o-sibiri-arktide
Benevolence k cestovnímu ruchu nepřinese určitě propad hlasů ve volbách. Gruzinská vláda a místní epidemiologové (místní Prymula a spol.) zaujali od začátku velmi tvrdou pozici ohledně restriktivních opatření.Je to dáno mj. i nedostatky v gruzínském zdravotnictví, které rozhodně není připraveno na nějakou výraznější epidemii. Zatím se jim celkem dařilo.
Otevření pro 5 zemí EU v létě byl maximální dosažitelný kompromis (s ohledem na situaci v Německu a Francii), který gruzínské hoteliéry a další představitele cestovního ruchu rozhodně nevytrhne. Nezapomeňme, že hlavními zdroji turistů jsou Rusko, Turecko, Arménie, Ázerbájdžán, další země jsou, pokud jde o návštěvnost v roce 2019 o 1-2 řády níže (https://gnta.ge/statistics/). Turisté z EU jsou vítaným zdrojem příjmů v určitých oblastech (zejména hory), ale nikoliv rozhodujícím v celkové bilanci. Úbytek zahraničních návštěvníků do určité (ale pouze do určité) míry kompenzuje zvýšená ochota Gruzínů cestovat po své zemi.Nicméně i v Gruzii v červnu a červenci proběhly protesty lidí z turistického byznysu ohledně zavřených hranic.
Další otevírání země je zatím nejisté, počty nakažených i v Gruzii stoupají a není zájem o další importované.
Díky za objasnění a váš pohled. Jen nerozumím tomu, že turisté z Německa a Francie můžou bez omezení, když tam situace není vůbec dobrá. Prostě jsme jako ČR neměli zájem si to vylobovat?
1. myslím, že na týden ti data budou stačit, tedy podle toho, jaký si zvolíš balíček. Ale je to extrémně levný. Ta smlouva to je jen formalita.
2. Revolut je jen karta, takže obecně - je dobrý, když na cestách máš min. 2 karty, kdyby ti jednu zablokovali. Já mám dvě český karty + Revolut, kdyby něco...
3. jojo to bude tak akorát, možná nějaký deštík, není to ještě léto, ale jaro se blíží. Buďte připravení na 13-18 st., případně, kdyby zapršelo.
Ahoj,
1. v bankomatu v Gruzii jsem vybíral jen jednou v městě, a to ještě z nouze. Vždycky měním eura na Shota Rustaveli nebo někde, kde se mi zdá, že mají dobrý kurs. Bacha, když vám s klidnou tváří dají nižší, vždycky to zkontrolujte s webem, okolo jaké částky by se to mělo pohybovat. Popsal jsem to tady http://www.rogner.cz/cesta-do-gruzie-2-den-kutaisi-tbilisi-stepancminda/
2. karta na MHD jen ve stanicích metra nebo u lanovky v centru. Sim kartu jsem kupoval vždy v centru taky na Shota Rustaveli u Magti.
3. Tbilisi je tak na 2 dny, z okolí doporučuju Mcchetu, Jvari, v Gori nic není kromě neudržované pevnosti a muzea Stalina, ale skalní město Uplisciche musíte vidět. Je to maršrutkou kousek a je to levný. Jinak se dá i jednodenní výlet do Stepancmindy na krásný Velký Kavkaz. Ke Gergeti už postavili luxisní silnici, takže to by mělo jít v pohodě. Pokud ještě nemáte zamluvený ubytování, udělejte 2 dny v Tbilisi, 2 dny ve Stepancmindě, a pak klidně Borjomi 1 den, záleží, kolik přesně máte pobytových dnů.
4. Gruzie je super bezpečná země, takže nic zvláštního. Jestli budete používat taxi, tak přes mobil - Bolt nebo Maxim. Taxi je extrémně levný, takže občas se vyplatí. Pokud pojedete z Didube maršrutkou, nenechte se přemluvit nahánečema, který nabízejí větší cenu soukromým autem, dá se většinou sehnat normální maršrutka za málo. Neberte hned toho, co vás odchytí u východu z metra. Ohledně sim karty se ptejte na víc možností - někdy mají na pultu vystavených jen pár s nevýhodnými kombinacemi, zvlášť to dělají takhle na letišti. Jezděte s časovou rezervou, pokud někam pospícháte, někdy vás maršrutky nemusí vzít a nestíháte. Jinak jsou Gruzínci moc milí a pomůžou, když můžou :-) Jo, a bacha na gruzínské víno - bolí z něho hlava, a na čaču - všeho s mírou.
Klidně se ptejte, kdybyste něco potřebovali.
Presne tak, neni to mozne, neni zadny otevreny prechod. Na to co by to taky bylo, kdyz Armeni bezne do Azerbajdzanu nesmi. Pokud cestujete mezi velkymi mesty tak nejprijemnejsi je asi nocni vlakove spaci spojeni Baku-Tbilisi a pak Tbilisi-Jerevan a naopak.