American Roadtrip: Z Vancouveru do Denali
Diskuse k článkům

Je to pěkně a vtipně napsané, i pokračování (až na pár hrubek). Nerad bych, aby si zájemci o Aljašku mysleli, že tam pořád prší nebo mrholí. Jel jsem podobnou trasu z Calgary a zpět 38 dní o rok dříve a téměř nepršelo, většinou bylo slunečno. Větší déšť byl za 2 týdny na Aljašce na přelomu července a srpna jen 2x na pár hodin a 2 dny mrholilo, na Yukonu téměř nezapršelo. Nejsušší je v létě podle statistik červen, pak červenec.

Salmon Glacier na poslední fotce je v Kanadě, ale, pravda, těsně u hranice s Aljaškou. Asi jste si nevšimli cedule "British Columbia" cestou z Hyderu k němu. My spali přímo na vyhlídce na něj, Keith Scott, medvědi ani komáři tam nebyli. Jinde bylo medvědů opravdu dost, ale kromě Denali jen baribalové. Komáři otravovali málokde. Forda jsme měli taky, ale téměř nového z půjčovny. Ujeli jsme 10700 km a žádný problém.

Místo výletu na řece u NP Kluane doporučuju vyhlídkový let z Haines Junction nad obrovskými ledovci, které se postupně sbíhají z menších do větších, i těsně kolem ledových vrcholků hor. Jiná možnost, jak ten NP pořádně vidět ani není, i když jinak jsem příznivcem trekingu než letů. Stojí to nad 150 CAD na osobu podle délky letu, ale byl to asi nejlepší zážitek z Yukonu.

V NP Denali je jednodušší a méně dobrodružná varianta, ale s nejlepšími výhledy na Mt. McKinley při dobrém počasí, a to Wonder Lake, kde jsou kovové schránky na jídlo. Je to kemp, ale jen s pár místy na stany, takže moc lidí tam není. Autobusem se dojede až k němu. Na pěší výlet se v takovém případě dá jít přechodem hřebínku na sever od íčka, kde pak dolů už stezka nepokračuje, ale jít se dá snadno podél řeky třeba na západ a pak to stočit k silnici.