Ahoj, za 13 měsíců cesty kolem Jižní Ameriky jsem nepotkal nikoho, kdo by si tam půjčoval motorku. Jen ty, co jeli na kole nebo na motorce dovezené z Evropy. 7 let sleduju české weby o cestování a nikdo o takové zkušenosti nepsal. Kromě Kolumbie ani obyvatelé Jižní Ameriky na motorce moc nejezdí. V Jižní Americe jsem jel okolo 3 nehod a všechny se týkaly motorky v Kolumbii. Jednu srazil řidič minivanu, ve kterém jsem jel, když zastavila před odbočením vlevo.
Zkus googlovat v angličtině nebo nějaké zahraniční fórum. Nejspíš ale narazíš na něco jako toto:
https://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g294073-i1708-k9793807-Rent_a_motorbike_scooter_in_Colombia-Colombia.html
Tj. nedoporučují to a je to drahé. Co jsem se zběžně teď díval na Cuzco a Medellín (viz ten odkaz v závěru) od 40 USD denně plus nepovinné pojištění 15 USD. V Quitu skútr 28 USD.
I kdybyste našli něco za rozumnou cenu, vzdálenosti mezi zajímavými místy jsou velké. V Peru a jižnějších zemích se většinou jezdí v noci. Pozor i na výšku. Z Cuzca do Arequipy se jede poměrně dlouho mezi 4000 a 4500 m n.m. (do Colca Canyonu až 4970 m n.m.)
Výhoda motorky, že se dá zastavit na vyhlídkách, by se využila hlavně v Kolumbii a Ekvádoru, kde je krásná hornatá krajina. V Ekvádoru jsou i nejkvalitnější horské silnice (pár hlavních horských silnic v Peru je taky dobrých, ale jinak se jede většinou po pobřežní poušti). Silnice v Kolumbii jsou místy poškozené sesouvajícími se svahy, což nikdy pořádně neopraví.
Chválím, že jste se rozhodli jet místo snadné a turistické JV Asie na trochu náročnější, ale přírodně krásnější kontinent. Doporučuju ale přizpůsobit se místní realitě. Busy jsou tam pohodové a levné (zvlášť od Bolívie po Ekvádor, ale i Kolumbie je OK).
Počasí v lednu a únoru je v Kolumbii i Ekvádoru dobré, v Peru prší hlavně v horách (na pobřeží je většinou zataženo nízkou oblačností). Jinak je hezky taky v jižní půlce Chile a Argentiny. Samozřejmě i na východě kontinentu, ale vás asi zajímají hornatější země.
Ahoj všem,
plánuji cestu do Jižní Ameriky + Mexiko od října do března a rád by se s vámi jen poradil, jak nejlépe cestu absolvovat s ohledem na počasí a období dešťů (?) nejvíce mne lákají klasicky treky v horách + památky.
Původně jsem chtěl zůstat déle v Mexiku a poté se kolem prosince přesunout do Peru/Chile/Bolívie - nicméně nevím do jaké míry je možné poté trekovat v horách v Peru/Bolívii v tomto období nebo je to zcela mimo (?) Patagonie by měla být prosinec-leden asi OK. Máte nějaké tipy, jak nejlépe cestu absolvovat?
Budu moc rád za všechny tipy!
+ Ještě jeden dotaz - ohledně bezpečnosti - osvědčila se vám "skrytá" ledvinka nebo je to zbytečná hloupost? Pojedu sám a pravděpodobně trochu low-costově.
Děkuju všem za info!
A na základě čeho jste se rozhodli jet zrovna tam, když nevíte, co od toho čekat? Čechů do Mosambiku moc nejezdí a na tento web už nechodí moc cestovatelů, takže asi ani nepřijde odpověď s vlastními zkušenostmi. Doporučuju najít si cestopisy v angličtině. Na vakcíny a antimalarika taky stačí jednoduché googlování:
https://wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/traveler/none/mozambique
https://wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook/2020/preparing-international-travelers/yellow-fever-vaccine-and-malaria-prophylaxis-information-by-country/mozambique#seldyfm948
https://www.vakciny.net/CIZINA/DESTINACE/mosambik.htm
Samotná destinace vypadá dobře pro zájemce o potápění a šnorchlování (včetně žraloků velrybích), kterří chtějí strávit dovolenou u pláže, ale pozor na krádeže a přepadení viz závěr:
https://wikitravel.org/en/Tofo_Beach
Jaký NP myslíš? Gorongosa? Ten je 500 km vzdálený a wikitravel píše:
"Photo safaris at the Park are possible from April to November (dry season). During the rainy season (December to March) the safari road network is closed due to flooding." https://wikitravel.org/en/Gorongosa_National_Park
To sis spletla s nějakou úplně jinou oblastí Jižní Ameriky, nejpíš Puerto Madryn.
ahoj, v Puerto Maldonado jsem bydlela asi týden. Tam u místních CK si můžeš objednat cokoli. Nevěř ale, že uvidíš velryby. Neuvidíš, ty proplouvají pod mostem v Puerto Maldonado od dubna do října, pak odplují do chladných moří. Jestli pojedeš do Desierto, uvidíš jen tučňáky, namísto velryb nic (info nahoře) a místo lvounů uvidíš jen záda turistů. Do rezervace a blízko k nim se nedostaneš, ledaže přelezeš plůtek a riskneš neakceptovat ZÁKAZ VSTUPU, což mně se podařilo a byla to nádhera. Seděla jsem nad mořskými lvy asi hodinu a pozorovala je a i s nimi bečením komunikovala. Fakt úžasné. Bylo jich tam na stovky, dojem vlekolepý a nezapomenutelný. Pak mě vyvedli.
Ahoj, já jsem tam byl před téměř 8 lety a od té doby počty turistů značně narostly. Už tehdy ale byly některé hostely občas plné a vy tam budete v nejvyšší sezóně. Doporučuju rezervovat. Strávil jsem 2 měsíce po téměř celé Patagonii a jsou tam odlišnosti. Třeba Carretera Austral má mnohem méně turistů ale i ubytovacích možností (hostely moc ne, ale i pokoj byl levný) a hlavní problém tam (ale i leckde jinde v Patagonii) byl sehnat lístek na autobus.
Kempy tam moc nejsou, spíš jen v národních parcích, ale to jsou spíš tábořiště a člověk musí mít vlastní vybavení. V NP myslím nejen na treku (Torres del Paine, Los Glaciares - zde není nutné spát, dá se ujít jako 2x jeden dlouhý den na treku se spaním v El Chaltén), ale např. v NP u Ushuaii, kam se dojede minivanem až do kempu. Někde se dá i půjčit, třeba v Puerto Natales, ale bude to drahé, staré a ne moc kvalitní, tak si vemte vše potřebné z domova. Včetně stanu, který vydrží silný vítr, a spacáku, ve kterém bude spolu s oblečením dost teplo při teplotách kolem nuly (to se týká i nízkých výšek v létě). Někdy se dá spát levněji ve vlastním stanu na zahradě hostelu. Pokud nikdo neodpoví s aktuálnější zkušeností, doporučuju nalézt aktuální cestopisy z doby přelomu roku třeba v angličtině.
Libore děkuji za info:) projela jsem právě pár cestopisů a o nabízených ubytovacích zařízení toho zrovna moc nepadlo, ale zkusím ještě ty anglický blogy. Mám ale díky tobě alespoň nějakou představu.
Na tom mailu se nikdo neozývá. Nepřišla mi žádná odpověd. Karel
Peru, Bolívie /a možná severní Chile/ - leden 2020
Ahoj cestovatelé,
v lednu 2020, máme letět, na necelé 3 týdny, do zmíněných zemí a předem vymyšlený program budeme mít dosti našlapaný, proto se chci Vás, kdož jste, v těchto zajímavých zemích již byli, zeptat na tzv. "posudek" určitých míst a na to, co má smysl a co asi ne :
A/ Pokud bychom si měli vybrat, zda vidět peruánské ostrovy Isla de Balestas /Paracas/, nebo absolvovat přelet, nad Nazcou, co by bylo, dle Vás zajímavější ?! Pokud tedy vůbec, tyto dvě naprosto odlišná místa, mohou nějak srovnávat ?!
B/ Stojí za vidění severochilský Národní park Lauca a blízké město Arica, nebo je lepší jet, z Bolívie, už zpátky do Peru a příp. se "kochat" krásami spíše tam ?!
C/ Má smysl ještě jet, ke konci našeho "tour", z Limy, do Huarazu a okolí, nebo si opět užít Země Inků, jinde a v poklidu ?!
Předem Vám všem velice děkuji, za ochotu, Váš čas, i reálné poznatky.
P.S. Jinak už máme nacestováno vcelku dost, ale v Jižní Americe, zatím ještě moc ne. :-)))
Můžu poradit jen možnost na argentinské straně. Co si pamatuju (a dnes jsem ještě ověřil) Andesmar stále provozuje přímou linku Mendoza - Puerto Iguazú. Lístky se dají koupit na www.andesmar.com nebo na autobusáku v Mendoze. Jel jsem tím, ale je to očistec, 36 hodin. Z Puerta Iguazú pak jednoduše taxíkem přejedete do Foz do Iguacu. Pasová kontrola je spíš symbolická. Dál jsem nikdy nejel, ale s ohledem na význam místa předpokládám, že nebude problém sehnat tam spojení do Ria.
Upřímně řečeno, pokud máte čas, zkusil bych zajít na letiště a koupit na místě letenky na nejbližší let na Aeroparque a tam do Puerta Iguazú. Naposledy nás to stálo cca po stovce USD a je to fakt lepší než ten masakr autobusem (který taky není úplně levný, cca 150 USD).
Pro vsechny pripady jsem se ozbrojil a s pistoli nemuzu do letadla. Proto ten dotaz. Kazdopadne diky.