Ahoj, rádi bychom se připojili k letní expedici 2016 na některou karakoramskou osmu jako hobiti (trekaři). Rádi poskytneme naši součinnost a podporu zj. organizační (např. komplikované zařízení víz do Pakistánu) a sdílení finančních nákladů. Jsme dva (38+37 let, muž a žena), zkušenosti z treků > 5.000 m n.m. v oblasti Kavkazu, Malého Tibetu, Nepálu. Naším cílem je Baltoro/Gondogoro la trek s návštěvou 3 BC (K2, BP, Gash.) s předchodem přes Gondogoro la do Hushe a posléze okružní trek kolem Nanga Parbat (cílem je vidět Diamírskou i Rupálskou stěnu). Jednu cestu z/do Islamabadu bychom rádi absolvovali letecky, druhou cestu pak po zemi po Karakoram highway. V případě, že nenalezneme spřízněné horolezecké duše, rád bych dal dohromady malou max. 6-tičlennou trekařskou výpravu ve výše uvedeném termínu na oba avizované treky za účelem vzájemné podpory organizační, finanční, psychické, fyzické ... :-). Délka pobytu cca 35 dní v 7/2016. Těším se na Vaše reakce. Kontakt [email protected]
Taky jsem tuto trasu projel začátkem roku 2013 když jsem studoval na filmové a televizní fakultě v Eskisehiru v Turecku. Dali jsme se dohromady s Rumunskou dokumentární režisérkou a natáčeli o lidech ve vlaku dokumentární film (ona trasu projela několikrát pak ještě sama). Úplně nás fascinovalo jak se všichni cestující během té cesty seznámí, baví a vytvoří se tam takové malé komunity. Íránci mají opravdu fascinující pohostinnost a jsou hodně společenští, takže je to něco úplně jiného než jiné dálkové vlaky. Pro mě osobně je to stále jeden z nezapomenutelných tripů, který mi ukázal úžasnou povahu těch lidí a Tureckou krajinu z trochu jiného úhlu.
Je pravda, že vlak na této trase teď nejede. Trasa byla zavřena v srpnu 2015 kvůli dvoum útokům na hranicích. Není jasné kdy se znovu otevře.
Tady je odkaz na zmíněný krátký dokumentární film: https://vimeo.com/113149475 Heslo: ihavetoseethis
Zdravím, s tou angličtinou jsem nemyslel všechny Íránce. Na mysli jsem měl hlavně spolucestující ve vlaku. To jste měla štěstí, v "mém" vlaku moc lidí anglicky/německy nemluvilo.
Také scháním info o oblasti Wakhan v Afganistan - Tadžikistan
Tádžický Váchán jsme navštívili v září 2018 zcela bez problémů veřejnou dopravou na Tádžické straně, z Chorogu (Tádžikistán), kam se bez problémú dostanete z Dušanbe. Váchán je velmi hezký (v létě), výborní lidé, pro mě opravdu úžasný zážitek. Několikadenní návštěva Afgh.strany Váchánu je nyní zcela reálná - v letním období, a to také z Chorogu. My, po zjištění, že je to záležitost několika set USD za pár dní jsme ihned o návštěvě afghánského Váchánu přestali uvažovat. Asi 100 USD chtějí prý za vízum a administrativu kolem víza; vzhledem k neexistenci reálné veřejné dopravy je pak nutno dát další stovky USD za dopravu na území Afgh., alespoň takové jsou informace ve Chorogu a v LP. Přišlo mi, že hory jsou stejné jak na Tádžické tak na Afg. straně Váchánu. Životní úroveň a lidé však diametrálně něco jiného. Pamírci v Tádžikistánu říkali: my jsme vzdělaní a kultivovaní lidé, a tak i žijeme, ale za řekou tam bohužel nyní žijí lidé bez vzdělání, bez kultivovaného chování, leckdy žijou doslova jako zvířata. (Omlouvám se, nejedná se mi o hanobení nějaké skupiny osob, jen cituji co jsem slyšela.) Nějací Afghánci žijí i na Tádžické straně Váchánu, živoří ve městech a v Chorogu. Dle toho co jsem viděla se nedivím despektivnímu postoji Pamírců vůči Afgháncům.
V Teheránu jsem bydlel zde: http://www.hosteltehran.com/ Je to levný, čistý, ale velmi malý a skromný hostel. V prosinci je tam o něco málo tepleji než u nás.
Fando kde jsi byl? Chystáme se tam v prosinci a nechce se mi pořizovat referenční číslo. Také řeším počasí a oblečení jsou tam velké srážky? Tipy na hotely?Můžeš mi napsat na [email protected] Díky
Bude to příliš drahé a jsou taky opravdu hodně neochotní a prodají nějaké drahé řešení. Nejlepší je mobil, aplikace Psiphon (přes íránskou IP adresu platba neprojde a kartu na 99% banka blokne!!! ) a mezinárodní platební karta.
Na místě se dá koupit do 150 USD jednosměrka do Istanbulu na lety místních společností i před odletem.