My jsme loni letěli z Bratislavy do Istanbulu (zpáteční za cca 3500 Kč) a odtud jsme jeli do Teheránu busem, jedna cesta asi za 600 Kč.. Cesta trvala sice skoro 30 hodin, ale dala se přežít (supr autobus, docela častý zastávky na záchod, milý lidí v autobuse..) Co si tak pamatuju, tak letadlo Praha - Teherán bylo zbytečně drahý...Ale zas rychlejší, no...:)
Z istanbulu pegasus treba termin 30/7-21/8 za cca 6000, do istanbulu, k tomu sehnat nejaky levny letenky do sofie treba a tam prejet busem. nebo az do istanbulu busem, tusim ze to stoji 3200 zpatecni.
Vízum se neplatí a v dubnu 2009 po nás nechtěli při odbavení v Bejrútu ani adresu ubytování. Potom jsme cestovali z Libanonu do Sýrie a vízum jsme měli z Prahy. Při odletu z Damašku domů jsme platili 1600 SYP = cca 600 Kč odletovou taxu, dost hustý. Cestopis z této cesty je na www.cestyapamatky.cz/cesty. Roman
poplatek při odletu z Damašku jsem platila v lednu 2009, ale v říjnu už ne- údajně byl ten polatek zrušen.
Ahoj, na konci zaří jsme se s kamarádem vrátili z cesty po Azerbajdžánu, Gruzii, Arménii a Náhorního Karabachu. Potvrzuji informace o vizu do Arménie (10 dolarů na 21 dní). Do Náhorního Karabachu davájí viza jen na 21 dní, ale zlevnili to na 6000 dram! (cca 300 kč). A dávají to na počkání v Jerevanu na ambasádě.
V azerbajdžádnu jsem si vyřídil viza na letišti bez pozvání za 60 EUR a uvedl jsem kontakt s adresou. Kamarád jel z Gruzie a tak si je musel vyřídit už tady za 60 EUR + pozvání přes santours za 100 USD.
Měl jsem trochu strach z toho, že to na tom letišti nepůjde, ale bylo to v pohodě. Tvrdili mi to i zde na ambasádě, že to půjde.
Ubytování je všech zemích podobné - 200 až 250 kč v soukromí nebo hostelech.
Do Arménie stojí turistické vízum na 21 dní 3000 dramů což odpovídá zhruba 6 eurům 15000 dramů stojí pobyt na 90 dní a vyřízení není problém na všech přechodech s Gruzií.
Ahoj zdravím, v Ománu jsme také byli, plánujeme jestě jednou Dafár. Četla jsem o propasti u Mirbatu, na mapě to není, můžu se zeptat kde to je? Přibližně nebo GPS? Mám už připravené cíle a tohle by mě taky zajímalo. Díky za odpověď a přeju pěkné zážitky na cestách Lenka
Zkuste airbnb. Pravdepodobne ano, podivejte se na oteviraci dobu mezinarodnich pujcoven. Obecne na omanskych plazich neni problem, ale nevim, jak se na to divaji v Maskatu (stan bych tam asi nestavel). Pokud nemate odbavene zavazadlo, muzete asi dospat i pred imigracnim na mnoha mekkych dlouhych sedackach (ale nezkousel jsem).
V Tatevu jsem byl vloni v září a stejně tak v opuštěném klášteru pod ním, který po (a to si přiznejme) řadě velmi identických ne-li stejných kostlíků má své neopakovatelné kouzlo. Ale soudě dle fotky se něco s ním bude dít. Před rokem byl o poznání zpustlejší a zarostlejší vzrostlými stromy.
A zaplavat si pod mostem vřele doporučuju. Každopádně tahle lokalita patřila mezi to nejlepší, co jsem v Armenii viděl.
Jinak na Tatev i zpět na hlavní silnici se dá stopem, ale chce to trpělivost.
Mam to stesti,ze mam dva pasy.Cesky a slovensky.S ceskym pasem jsem na ambasade ve Vidni nepochodil,chteli pozvani,nebo pres cest.kancelar.Se slovenskym jsem jen vyplnil formulare,3fotky,50euro a vizum jsem dostal na 30 dni s platnosti na 3 mesice,trvalo to 7 pracovnich dni
V Íránu jsme byli v r.2006. Turistická víza na 14 dní za 1200 Kč nám zcela bez problémů a ježdění na ambasádu do Prahy vybavila agentura (bemett). Trvalo to 14 dní. Dovedu si představit že z jiných zemí to může být velký a drahý problém. Letos v červenci jsme se vraceli z Kyrgyzstánu. Vstoupili jsme tam v červnu když byl bezvízový styk. Na letišti po nás chtěli výstupní vízum (od července vízová povinnost). Čuměli jsme jak trubky. Za to že ho nemáme požadovali pokutu 200 dolarů za os a nebo se vrátit do Biškeku a a strávit tam další dny (a peníze) sháněním víza. Šlo vyloženě o prachy.Po vysilující psychologické válce na milici a pak u přepážek trvající dvě hodiny nás ze země pustili. Nestálo nás to nic - tvrdili jsme že jsme bez peněz že nás okradli banditi v horách a že když se včas nevrátíme do svých zaměstnání ve zdravotnictví zastaví se chod České republiky. No ubylo mi tam mnoho nervových buněk ...
Jendo,mas zapnutou svou logiku i myslis logicky,ale v hystorii to neplati i jak jsem uz napsal,tak tehdy Armenie byla velika a ne mala i meli sve velke kralovstvi i svou risi,takze kral on sam rozhodoval co i jak bude vse ( krome tech valek) i jaky budou mit Armenci v budoucnosti svoje nabozenstvi!(sami Rimane nechaly krizet Jezise Krista i oni by nikdy neprijaly krestanstvi,kdyby nemeli nejak vzor) mne nikdo nemusi verit i ani nechi nekomu neco dokazovat,ale to co ja tady ctu za voloviny,tak mne to proste stve,ze nekdo nevi o necem ani h.... i pritom to verejne pise!Ty se radsi nauc Ceskou hytorii o Cyrilu i Metodeji i az pak o jinych zemich (je to jak ve sportu,musis vyhrat ve vlastni zemi neco,aby jsi mohl pokracovat na mezinarodnich soutezich);-))))
Kdybych hledal chyby v tvich psanich Jendo,nebo jak ti vubec rikavaji,tak bych nasel urcite vice chyb nez mas tolik vlasu na svy hlave!Nedemonstruj mi tady svi pubertacky znalosti a tvoje intilegence mi nepresahuje vise miho pasu i ja vim na 99%,ze ty by jsi se mnou nemluvil timto zpusobem v real!;-)Kdyz jsme meli svou kulturu i jazyk,tak 50% Evropy byly divosi jeste,takze nemam ti co dokazovat,natoz abych si tady s tebou vubec psal.Ja ti nechci nejak urazit,no jak se rika..".. volum muzes rikat i presvedcovat kolik krat jen muzes,ale stejne se nic nenauci.."..