Je to smesne jak se pri vstupu na HS objevi zebracke upozorneni, ze mam zapnuty AdBlock. Vsihni si zapnete AdBlock at HS chcipne hlady. Jen se podivejte kdo tady "inzeruje".
Vozit si jídlo do ČH je (při místních cenách a skvělé kvalitě) vožení dříví do lesa. Porce v restauracích jsou více než dostatečné - standardně má řízek tak 200 gr., salát dostanete v míse (malé misky jsou pro děti!) a jako rychlá krmě postačí hustá polévka (čorba) s pečivem (zhruba za 2-3 E, podle toho kam dorazíte a co si dáte, kahva 1 E .... ale musíte mezi místní, ne do internacional hotel). Ubytko ve vnitrozemí cca 10 E/osobu - rok 2017. Chystáme se tam znovu cca 06/2018 - Durmitor, Lovčen, Skadar a moře.
Pokud se chystáte do hor, řeší to konzervy, ale já je dovezl zpátky ....
Ahoj,
Taky se chystame do Albanska. Nicmene jsme pred 3 lety byli v Cerne hore. Cast nebo spis pohori Durmitor a Prokletie. Durmitor je jak Strbske pleso, je tam vse k sehnani od ubytovani v soukromich chatach vcetne potrebneho servisu. Krom nejakych tur jsme dali i splav reky Tara, daji se tam pujcit rafty a jede se to spolu s nekym pokud jste jenom dva. Doporucuji. Rovnez doporucuji jet autem od Plužine do Žabliaku skrz hory. Da se to v pohode vyjet i starou Felicii (je tam nova asfaltka) a ty vyhledy a krajina stoji za to!
Dal bylo supr v pohori Prokletie. Tam je to akurat horsi s ubytovanim a celkem s turistickou infrastrukturou. Jedine normalni ubytovani jsme nasli ve Vusanje, kde jsou chatky a pak mensi penzion. Je tam i takovy divoky salas s ovcama. Myslim ze by se tam dalo zakempit po domluve s bacom a jeho zenou. Kupovali jsme od nich syr, krasni neskazeni lidi. Urcite se vyhnete penzionu Rosi ve Gusinje, o vikendu tam byvaji celou noc hlasite diskoteky primo v hotelu,mazec. Jo a v prokletje je radost turistikovat po horach kde nepotkate turistu. Na hrebenu u hranic s Albanii jsme potkali dalsiho bacu s celou rodinkou (albanci), sice jsme jim nerozumeli ani slovo, bylo to ale mile setkani.
Jinak se 5.7.2017 chystame do Albanie. Proskoumat tamni hory. Tak kdyby nahodou, muzem spojit sily. michal.leporis@gmail.com
Korekce: Nejednalo se o Vusanje ale o Grebaje. Bylo tam supr ubytko v chatkach a penzionu: Eko-katun Grebaje. Ve Vusanje tenkrat nebylo nic, no ted koukam na maps a cosi tam je. Jinak je tam Oko - reka mizici do hlubin zeme. Takovy vodopad. Nadhera. Ale bacha, nebylo to tam moc zabezpeceny a padnout tam tak asi nazdar...
Hola, omluva za prodlevu.... mno, sprchu moc neřešíme, ale ty kempy jsou celkem vybavený, takže sprcha tam není problém.... každopádně my řešíme sprchu tak, že jednou za čas se ubytujeme právě někde v kempu, nebo někde v hostelu a osprchujeme se :)
V Černé Hoře doporučuji cokoli, pravda, už je to deset let, co jsme ji během dvou návštěv projeli snad celou. Na spaní posečená louka u domorodců a občas kemp. Turistický průvodce od GeoClub poskytne dost informací a občas je dobré se ztratit. Určitě nesmíte vynechat kaňon Cijevna, Skadarské jezero a asi 1000 dalších míst. Krásnou dovolenou.
Pravidelně objеdnávám auta přes https://hespac.com/rentalcz.htm zatim to vždy bylo bеzchybne. Voucher na email do 3 minut od rezеrvace.
Nikdy jsem v Tuzle nebyl, ale půjčuji si auta v různých částí světa. Protože Tuzla je moderní město, kde najdeš na letišti všechny mezinárodní autopůjčovny (Hertz, Avis, Budget, Alamo, Enterprise, Europcar, Sixt, National), tak bych řekl že to půjde jako kdekoliv jinde v Evropě.
Uděláš si rezervaci online. Jak přiletíš do Tuzly, půjdeš do haly, najdeš kde Ti vrátí zavazdla. Kousek potom by jsi měl vidět přepážky s různými autopůjčovnami. Půjdeš k přepážce, dáš jim pas, řidičský průkaz a kreditní kartu. Podepíšeš pár papírů, pak Tě pošlou ven na parkoviště s jejich autami. Dáš si zavazadla do auta, prohlédneš si auto, a u brány z parkoviště jim dáš papír a ukážeš ŘP.
Pár poznámek:
(1) Rezervuješ si auto dopředu s kreditní kartou, ale neplať dopředu. Vypůjčování auta není jako letenka kde musíš platit dopředu. Jestli se Ti něco nelíbí, nebo nechceš auto, tak nemusíš si ho vyznednout. Také neplať žádnou pojistku při rezervaci.
(2) Naštuduj si jaké pojištění potřebuješ než pojedeš. Velké automobilová půjčovny vydělávají velké peníze na pojištění aut: pojistka může stát víc než kolik zaplatíš jen za vypůjčení auta. Budou se Ti pokoušet prodat mnoho různých pojištění. U velkých mezinárodních půjčovnách Ti neboudou lhát že některé pojištění je povinné podle zákona, ale i tak Ti budou chtít prodat co nejdražší pojištění.
(3) Často se stává že auto typu které jsis zarezervoval nemají. Jestliže nemají, tak Ti dají o třídu lepší auta, ale za stejnou cenu.
(4) Velice důležité je, aby jsis prohlédnul auto než si vypůjčíš. Buď s Tebou bude nějaký zástupce půjčovny a vyplníte formulář ohledně vad spolu, nebo si to uděláš sám a označíš to na formuláři který odevzdáš na bráně. Často autopůjčovny jsou mrchy a budou Ti chtít zaúčtovat za každý škrábanec; jestli to nezapíšeš, tak Ti za to zaúčtují. Buď velice striktní; zapiš každý škrábanec, každý odření. Nejlepší je všechno vyfotit. Jestliže přiletíš v noci, tak si to prohlídni s pomocí baterky. Vím že budeš unavený nebo budeš chtít se vydat na cestu co nejdřív, ale vem si těch 3-5 minut na prohládnutí co to stojí.
(5) Když si zarezervuješ auto, zapiš si kód který Ti dají, nebo si vytiskni rezervaci. Často to usnadňuje vypůjčení.
(6) Občas najdeš menší nebo místní autopůjčovny které jsou levnější než mezinárodní. Mimo Evropu je někdy používám protože to umožní dělat věci co mezinárodní autopůjčovny nedovolí, ale po Evropě použivám jen mezinárodní. Mezinárodní mají lepší, novější a tak spolihlivější auta, a hlavně když se něco stane s autem, tak Ti pomůžou 24/7 kdekoliv jsi a dají Ti jiné auto. Místní autopůjčovny Ti pomůžou jen když jsi blízko jejich autopůjčovny a jen během pracovní doby.
Rozmýšlíme se jakou trasu zvolit. Jedna varianta je Slovensko, Maďarsko, Srbsko Makedonie, Albánie, Černá Hora, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Slovinsko, Rakousko. Druhá varianta je Rakousko, Maďarsko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Albánie, Černá Hora, Chorvatsko, Slovinsko, Rakousko (vynechali bychom Srbsko a Makedonii, protože si myslíme, že tam není tolik co vidět, ale ještě jsme se těmito zeměmi tolik nezabývali). Chtěli bychom se zaměřit především na Bosnu a Hercegovinu (Durmitor, Kotor, Sarajevo), Černou Horu a Albánii (Dherma, Berat, Sarande...). V Chorvatsku a Černé Hoře bychom se chtěli zastavit spíš na koupání, ale vyloženě nějaké konkrétní plány tam nemáme. Jedeme na 19 dní.
Hola, mám zkušenosti hlavně ze Skopje. Nechávali jsme auto na parkovišti u pevnosti Kale nad městem - asi 5 min. od Stari Bazar. I jsme tady v autě přespávali a nikdy žádný problém.... V Mostaru a Sarajevu jsem využívali placená parkoviště a také bez problému.
Každopádně bych chtěla doporučit Štěpánovi, ať Makedonii nevynechává, opravdu to tam stojí za to!!!! :)
Marku, v roce 2010 jsem projel obě hranice. Z Makedonie do Albánie hustý provoz, ale odsýpalo to. Z Albánie do Černé Hory klídek. Nejeli jsme však přes hlavní přechod. Jinak Budva není zajímavá, ale Kotor a okolí je náramné. Spali jsme v Tivatu, moře fajn, ale přístup nic moc.