Karlsefni Thorfinn, jenž založil osadu v Severní Americe, se kvůli nepokojům s domorodci rozhodl pro návrat domů. Archeologické důkazy tvrdí, že Thorfinnova osada nejen že opravdu existovala, ale byla zřejmě postavena na území dnešního Newfoundlandu.
THORFINN KARLSEFNI (11. století) – islandský mořeplavec
Thorfinn, syn Thordarův, pocházel z Islandu, ale usadil se v Grónsku. Někdy v letech 1000 až 1030 – ságy, z nichž máme všechny zprávy o jeho životě, data neuvádějí a i v jiných údajích si často navzájem odporují – vyplul s několika loděmi z Grónska dále na západ, do Vinlandu. Jedna ze ság mluví i o tom, že si Thorfinn půjčil lodi od Leifa Eiríkssona a ten mu dovolil, aby využil i domy, které Leif kdysi ve Vinlandu postavil. Druhá sága ale o Leifovi zcela mlčí.
Na lodích Thorfinnovy výpravy bylo 160 mužů a také několik žen. Z Grónska pluli nejprve k severozápadu, přes už těžko určitelné Bjarney dorazili k Hellulandu (Baffinův ostrov) a pak k lesnatému, na zvěř bohatému Marklandu. Touto zemí byl pravděpodobně Labrador, což potvrzuje i další zpráva, totiž že výrazný mys, který Thorfinn objevil, pojmenoval (podle tvaru) Kýlovým mysem. Takový tvar má totiž mys Porcupine na východním pobřeží poloostrova. Odtud už nebylo daleko na Vinland, kde se Thorfinn pokusil založit osadu.
Domorodci vs. Vikingové
Oproti Leifovi sice Thorfinn nebyl zdaleka tak nadšen novou zemí, přesto zde ale zůstal přes zimu, když předtím postavil řadu domů. Na jaře pak podnikl i výzkumné cesty dále na jih. Zatím se ale ve Vinlandu vyhrotily vztahy s domorodci, kterým Vikingové říkali skrälingové, řvouni. Dokonce několik z osadníků zemřelo, a tak se Thorfinn rozhodl k návratu.
Osadu ve Vinlandu krátce poté osídlila nová skupina, vedená Leifovou sestrou Freydís – tentokrát ale propukly krvavé spory mezi osadníky samotnými. Od té doby Vinland ještě několikrát navštívili osadníci z Grónska či Islandu (zprávy o tom máme např. z let 1121 a 1347), ale nikdy už nebyl trvale osídlen. Dokonce se ani v indiánské mytologii nedochovaly zprávy o návštěvnících z východu.
O Vinlandu se dlouho vedly spory, které rozřešil až počátkem 60. let 20. století norský archeolog Helge Ingstad (1899–2001). U vesnice L’Anse aux Meadows na severu Newfoundlandu objevil základy několika domů z vikingské éry včetně několika drobných předmětů, mj. bronzovou jehlici nebo přeslen z mastku (ten dokazuje, že tu žily i ženy). Archeologové našli v L’Anse dokonce i kovárnu a Kristján Eldjárn z islandského národního muzea (pozdější prezident své země) dokonce v roce 1962 našel ložisko bahenní železné rudy, kterou Vikingové využívali. Thorfinn svou osadu tedy s největší pravděpodobností založil právě na severním Newfoundlandu.
Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.