Průzkumník vnitra brazilské divočiny pobýval řadu měsíců v prostředí Indiánů. Svůj výzkum K. von den Steinen soustředil hlavně na řeku Xingú. O svém poznání publikoval několik knih, stal se váženým univerzitním profesorem a později i ředitelem Etnografického muzea.
STEINEN Karl von den (* 7. 3. 1855, Mühlheim a. d. Ruhr, Německo, † 4. 11. 1929, Cronberg i. Taunus, Německo) – německý etnolog
Mohutná řeka Xingú, pravý přítok Amazonky, nepřestávala po řadu let přitahovat německého světoběžníka K. von den Steinena. Dříve než se roku 1884 vydal s bratrem Wilhelmem ze São Paula do centrální Brazílie, absolvoval cestu kolem světa (1879–81) a roku 1883 pobýval s německou antarktickou výpravou na Jižní Georgii. Brazilskou cestu zahájili bratři Steinenové z oblasti Cuiabá, ležící na jihozápadu země, na okraji pohoří Mato Grosso. Dostali se ke 14° jižní šířky, do oblasti, kde nabírají sílu řeky, tvořící povodí Xingú. Objevili prameny Batony a po ní se počátkem června 1884 dopravili k soutoku řek, jež vytvářejí Xingú – Culuene a Ronuro (ta je na dnešních mapách označována jménem Steinen).
Cesta do brazilského vnitrozemí…
Pokračovali po Xingú a koncem října 1884 probádali téměř 1 700 km jejího toku. Dlouhou cestu neznámými končinami brazilského vnitrozemí popsal Steinen v knize Centrem Brazílie (1886).Po jejím vydání se spolu s Peterem Vogelem a Paulem Ehrenreichem vydal na další cestu k řece Xingú. Od jejího horního toku se roku 1887 pustil k pramenům Culiseu-Culuene. Několik měsíců, které prožil v této části brazilského vnitrozemí, věnoval studiu indiánských kmenů Bakairi a Bororo (u nás popularizovaného vědeckofantastickým filmem Akce Bororo). Tento pobyt popisuje Steinenův cestopis Mezi přírodními národy střední Brazílie (1894).
Zájem o životní styl a umění „přírodních národů“zavedl v letech 1897–98 Steinena na Markézy a výsledkem jeho výzkumu bylo trojsvazkové dílo Markézané a jejich umění (1925–28). V roce 1900 se stal profesorem etnografie na univerzitě v Berlíně a v německém hlavním městě se stal i ředitelem Etnografického muzea (1904–08).
Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.