Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Majestátní hory, výborné jídlo, smlouvající obchodníci, adrenalinová doprava a usměvaví vesničané. To je Nepál, jak ho známe a milujeme. Pod rouškou, kterou si v prašném Káthmándú obyvatelé zakrývají obličej, se ale skrývá neutěšená duše. Přestože se turismus v zemi rozvíjí mílovými kroky, společenská a politická situace je stále vratká.
Aby taky ne, za posledních dvacet let si Nepál prošel mnoha politickými změnami, které se neobešly bez krveprolití. Když byl před rokem konečně svobodně zvolen parlament, byl to pro zemi obrovský úspěch. Než se ale dostaneme k volbám samotným, měli bychom začít pěkně od začátku. Historie, kterou si prošla země pod nejvyšším pohořím světa, vás možná překvapí.
Píše se 1. červen 2001, královským palácem v Káthmándú se ozývá střelba, která po sobě zanechává v krvavé louži devět bezvládných těl a smrtelně zraněného korunního prince Dípendru. Ze dne na den se nepálské království, které už pět let zmítá občanská válka s maoisty, proměňuje v místo ještě většího zmatku a nejistoty. Během masakru umírá král Birendra i se svou ženou a všemi potomky. Princ Dípendra je v kómatu prohlášen za nového krále, ale tři dny po neštěstí umírá. Na trůn tak usedá nenáviděný bratr zavražděného krále, Gjanéndra.
Za viníka neštěstí byl prohlášen právě korunní princ Dípendra, který měl jednat v opilosti, pod vlivem hašiše. Motivem byl nesouhlas rodiny s volbou jeho nevěsty pocházející z klanu Rána, který vedl s vládnoucí dynastií Šáhů dlouholeté spory. Vyšetřování za sebou však zanechalo nespočet nejasností, které vyvolávají pochyby o princově opravdové vině. I přes účast široké rodiny na osudné večeři, byli mrtvými pouze přímí následníci trůnu. Přestože byl korunní princ pravák, podle vyšetřování spáchal sebevraždu ranou do levého spánku, ve kterém se následně našly dokonce dvě kulky. Otázkou je také to, proč králův bratr Gjanéndra při rodinné večeři chyběl.
Konspirační teorie tak vinu dávají přímo Gjanéndrovi, kterého měla motivovat touha po moci. Vyšetřování bylo však uzavřeno již dva týdny po masakru a těla obětí podle tradice spálena a popel vhozen do řeky. Dodnes tak Nepálci v srdci nevěří tomu, že by se jejich milovaný princ tak ohavného činu dopustil. Incident ale znamenal začátek konce nepálských králů.
Nejširší nabídku průvodců a map Nepálu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
V roce 2005 rozpustil král Gjánendra parlament a převzal veškerou moc. Už o rok později ale po desetiletém trvání skončila občanská válka a byla schválena prozatímní ústava, která zbavila krále postavení hlavního představitele státu. Nepál se stal federativní demokratickou republikou v čele s prezidentem. Od té doby trvalo téměř deset let vypracování nové ústavy, která vedla k prvním demokratickým parlamentním volbám v 21. století.
Profesionální průvodce CK Adventura Prokop Jouza za svou dominantu považuje cesty do Nepálu, především potom do oblastí ideálních pro treking. Jaké oblasti v Nepálu navštívit, jak se země v posledních letech proměnuje a jací jsou Nepálci jako lidé, se dočtete v rozhovoru.
Když nejdou voliči k urnám, musí urny k voličům
Přesouváme se tak do podzimu 2017. Nepál se připravuje na nadcházející volby, kterým můžeme přihlížet i my. Volební urny se rozmisťují po celé zemi a je nezbytné zajistit, aby možnost k nim přijít měli i obyvatelé vysoko v horách, kam jediná cesta vede pěšky. Nacházíme se pod Manaslu, osmou nejvyšší horou světa, a už několik dní před volbami samotnými potkáváme ozbrojené skupiny mužů, kteří míří dohlížet na pořádek a správný průběh voleb. Zástup strážců voleb s puškami na zádech jde dokonce jeden den s námi. Vtipkují, vyprávějí příhody o rvačkách, které se kvůli volbám semlely, ale hlavně si pořizují nespočet selfies, protože někteří z nich jsou v těchto končinách poprvé v životě. Když se s nimi konečně rozloučíme, zbude po nich jen zápach potu a plastové sáčky od instantních polévek, které Nepálci s oblibou chroupou za syrova.
Možnost demokratických voleb vyvolává v Nepálcích emoce a za postoje své partaje se nezdráhají ani poprat. V den prvního kola voleb, se do volebních místností scházejí lidé z širokého okolí. Někteří z nich musí podniknout i několikahodinovou cestu pěšky. Rodina, u které jsme ubytovaní, to má k volbám čtyři hodiny chůze a tisíc výškových metrů do kopce. Pár v důchodcovském věku vyráží z domu ještě před rozedněním. Naše oblíbené čapatí s medem nám tak ke snídani připravuje jejich syn, a když po sedmé ráno odcházíme, zamyká dům a vyráží za rodiči. Když si pospíší, stihne je ještě u volební urny. I tahle námaha však vesničanům stojí za to poprvé si zvolit své zástupce na dalších pět let.
Na výsledky celostátních voleb si ale Nepál musel počkat několik týdnů. Zapečetěné urny s hlasy se z horských oblastí vyzdvihují helikoptérou. Do té doby je budou hlídat ozbrojenci s puškami. Nikdo nechce riskovat sabotáže, které se děly v minulosti. „Nebylo výjimkou, že když se výsledky volební komisi nelíbily, skončila urna i s hlasy v řece.“ vypráví náš horský průvodce Santa.
Dvojice Darina Fedorová a Dominik Franěk již víc než rok cestuje po světě. Své zážitky pravidelně sdílí prostřednictvím svých stránek i našeho portálu. Přečíst si můžete třeba o zážitcích z kohoutích zápasů na Filipínském ostrově Sibuyan.
Atentáty, exploze, vandalství
Zatímco v horách proběhly volby víceméně v poklidném duchu, velká města v čele s metropolí takové štěstí neměla. Probíhají volební kampaně jednotlivých stran a celá událost je provázena demonstracemi a atentáty na významné politiky. V ulicích Káthmándú dochází k násilí a v předvečer druhého kola voleb, nejsou výjimkou ani exploze, zapálená auta a vandalství. Centrum města má být proto ve volební den pro veškerá auta od půlnoci uzavřeno. Už v devět hodin večer tak máme problém dostat se z předměstí do turistické čtvrti Thamel. Taxikáři jsou nesmlouvaví a za riziko, které s sebou jízda nese, chtějí příplatek.
Po vyhlášení výsledků voleb byl v únoru 2018 zvolen premiérem bývalý revolucionář Khadga Prasad Oli z vítězné komunistické strany sjednocených Marxistů-Leninistů. Nezbývá než doufat, že nová vláda konečně přispěje k zakotvení demokracie a svobody, bezpečí a celkové prosperitě třicetimilionové země.