Nejmohutenější sopečná exploze dvacátého století se odehrála na Kamčatce. A právě vulkanická činnost se postarala o nepopsatelnou krásu tohoto jedinečného místa.
Přírodní park Ključevskaja představuje podobně jako celý poloostrov Kamčatka v současnosti jednu z nejaktivnějších vulkanických oblastí celého světa. A právě na teritoriu Ključevského přírodního parku došlo vůbec k nejmohutnější sopečné explozi dvacátého století. Monumentální přírodní divadlo v provedení vulkánu Tolbačik začalo dle přesné předpovědi sovětských vulkanologů v roce 1975 a trvalo téměř celý rok.
Milióny let trvající geologický vývoj země bylo možné sledovat téměř v přímém přenosu. Místní krajina se ale překvapivě rychle zregenerovala. Na podloží vulkanického šlachu dnes bují nesmírně barvitá a pestrá horská tundra. Neopakovatelný reliéf, bouřlivá atmosféra i nepřehlédnutelná panoramata sopečných kuželů tak představují jeden z nejfantastičtějších krajinných celků planety.
Přestože Kamčatský poloostrov patřil po dlouhá desetiletí ke zcela nepřístupným oblastem a rozvoj turistiky zde nebyl tak organizovaný a bouřlivý jako v ostatních oblastech bývalého Sovětského svazu, záhy po jeho zpřístupnění na začátku devadesátých let minulého století se stala oblast přírodního parku Ključevskaja jednou z nejvyhledávanějších. Dnes ji lze zcela bez nadsázky zařadit mezi top-ten trekingový region na světě.
Ostrij a Ploskij Tolbačik
Vstupní branou do parku je klasická ruská derevňa Kozyrevsk, hlásící se hrdě k titulu městečka neboli gorodu. Spojení s 500 kilometrů vzdáleným Petropavlovskem-Kamčatským zajišťuje v letních měsících celkem pravidelná autobusová doprava. Rozblácené ulice, pár obchodů, zastávka busu a policejní stanice nikoho z turistů příliš nezdrží a valná většina z nich se v zápětí po příjezdu snaží sehnat dopravu na úpatí vulkánů.
export_hs_gallery
Výjimečnou oázou pohody a klidu je zahradní kemp místní rodačky Marie Ševčenko, který představuje shluk několika čistých dřevěných chatiček a také neméně příjemnou ruskou baňu. Důležitým úkolem je nyní sehnat jeden z mála pojízdných terénních nákladních vozů, který výrazně usnadní a urychlí přístup k některému z výchozích bodů turistických a trekingových tras.
Cesta vachťovkou neboli gruzavikem, chcete-li vše překonávajícím a všudy prostupným ruským nákladním autem, trvá na úpatí vulkánů zhruba tři a půl hodiny jízdy. Cestou, vedoucí nekonečnou tajgou zamořenou nesmírným množstvím komárů, lze za dobré viditelnost pozorovat přibližující se bílé vrcholky hor. Nejběžnějším výchozím bodem v oblasti je báze vulkanologů Leningradského institutu ležící na úpatí masivu Ostrij a Ploskij Tolbačik.
Z tohoto místa lze uskutečnit řadu velmi zajímavých jednodenních výletů. Asi nejsportovnější a za dobrého počasí nejatraktivnější je samotný výstup ke kráteru vulkánu Ploskij Tolbačik. Zhruba 1700 metrů široký a 500 metrů hluboký kráter je výsledkem již zmíněného slavného výbuchu v roce 1975. Směrem k jihu lze vystoupit na celou řadu menších kónusů, které jsou součástí takzvaného Jižního tolbačinského poryvu, táhnoucí se do vzdálenosti téměř 70 kilometrů. Další možností je návštěva mrtvého lesa, kdysi bujné tajgy zasypané v roce 1975 několikametrovou vrstvou vulkanického popela. Při pohledu z ptačí perspektivy má krajina vyloženě měsíční charakter, působí mimořádně rozlehlým dojmem a orientace v případě mlhy nebo zhoršené viditelnosti je nesmírně náročná.
export_hs_gallery
Vulkán Ovalnaja Zimina a okolí
Všechny delší trekingové trasy směřují zpočátku k severu, přesněji k průsmyku oddělujícímu masiv Tolbačiku od vyhaslého vulkánu Ovalnaja Zimina. Trasy nejsou nijak značené a stopy se v sopečném prachu za deštivého počasí rychle ztrácejí. Za dobré viditelnosti je ale cesta poměrně jednoduchá a dobře předvídatelná. Po pravé ruce míjí elegantní kužel rovněž vyhaslého vulkánu Bolšaja Udina a pak již pokračuje rozlehlým širokým údolím směrem k již zmíněnému Tolbačinskému průsmyku.
S přibývající nadmořskou výškou se stále více otevírá nepřekonatelné panorama, které tvoří v popředí divoce rozeklaný kráter vulkánu Bezymjannyj, v pozadí s ostře řezaným vrcholem Kameň a dominantou celé oblasti – sopkou Ključevskaja. Za dobrého počasí je pohled na toto seskupení skutečně ohromující. Z Tolbačinského průsmyku se nabízí v zásadě tři varianty dalšího postupu. Východní – směřující směrem do údolí říčky Studenaja a vrcholku zvanému Kopyto. Západní – kopírující úpatí vulkánu Bezymjannyj a Ključevské. Střední neboli severní s průstupem ledovce Bogdanoviče a Ermana mezi vulkánem Ključevskaja a masivem Dalnaja.
Všechny trasy lze projít za zhruba 5–6 dní, je však nutné počítat s dostatečnou rezervou pro případ náhlého zvratu počasí nezřídka doprovázeného deštěm, mlhou a silným větrem. Jednotlivé trekingové trasy lze rozšířit i o pokus o výstup na některý ze sopečných velikánů. Kromě již zmíněného vulkánu Tolbačik je dalším nejčastějším cílem kráter Bezymjanného (přibližně 2869 m) nebo nejvyšší aktivní sopka euroasijského kontinentu – Ključevskaja (4750–4850 m). Oba sousedi za sebou mají nesmírně zajímavou geologickou historii.
Ključevskaja patří mezi nejrychleji rostoucí vulkány na planetě. Současné velikosti dosáhla za geologicky směšných 5000 let, během kterých explodovala asi sedmdesátkrát. Za to Bezymjannyj působil po celé tisíciletí dojmem spícího vulkánu až do doby, než se v roce 1956 probudil. Následovala exploze při níž byl vyvržen do okolí asi kilometr krychlový hornin a lávový potok dosáhl úctyhodné vzdálenosti 128 kilometrů od epicentra výbuchu.
Autorka článku Petr Novotný pracuje jako průvodce CK Adventura.
Jmenuji se Vladimír Kovbuz, jsem živnostník v oblasti cestování do Ruska, akreditovaný průvodce a poradce na cestách po Kamčatce a Rusku, současně žijící trvale od roku 2003 v ČR a také s trvalým pobytem na Kamčatce od roku 1981. Na Kamčatce spolupracuji se svým dlouhodobým kamarádem Lojzou Janalíkem, jediným žijícím Čechem v těchto končinách, který vám taktéž může pomoci a poradit, leccos zařídit a ukázat. Díky dobrým kontaktům jsme schopni zajistit lepší služby a rozumné cenové nabídky lépe, jak cestovní kanceláře, jak jednotlivcům tak i skupinám a vše dle vašeho přání.Tuto oblast velmi dobře známe a máme tam dobré kontakty. Podotýkám jen pro upřesnění o této oblasti předem, že většinou jsou všechna místa nedostupná, protože je málo rozvinutá síť cest, tudíž je doprava i služby oproti jiným lokalitám naší země je zde podstatně dražší. Na všechny případné konkrétní dotazy ze strany zájemců o tento malebný kout naší země rádi odpovíme, poradíme a samozřejmě vše zajistíme na patřičné úrovni pro vaši spokojenost.
Pro zájemce a skupiny připravíme vše na klič, jak libovolný rekreační, poznávací a či expediční zájezd, taktéž zajistíme rybaření a lov medvěda, lose a sněžného barana. Specializujeme se i na průvodcování vrcholových výstupů na mnohé vulkány ve všech lokalitách po celé Kamčatce včetně největší činné sopky Ključevskaja a také na mnohadenní treky v různých zajímavých technikou nedostupných oblastech. Dále se také zabýváme fotoškolou v přírodě a proto vás rádi naučíme zacházet z vaší video technikou.Zařídíme také veškeré vyřízení dokladů , jak pozvání, vízum, letenku, ubytování, povolení vstupů aj.
Pro případné zájemce kteří chtějí tuto oblast s námi navštívit máme připravené přednášky z mnohých předchozích výprav. To proto aby si udělali představu o tom co je zde možno uvidět, co je zde čeká a jak se na tuto cestu připravit.
KAMČATKA – jedna z nejbohatších, nejkrásnějších, nejzajímavějších ale také i nejdražších lokalit pro turisty, lovce a rybáře v této východní části Ruska. Nikde na světě neuvidíte v jednom místě na malé ploše takový velký počet aktivních sopek, gejzírů, termálních a minerálních pramenů a k tomu také mnoho medvědů a řeky plné lososů a dalších vzácných živočichů a rostlin které neuvidíte nikde jinde.Je to velký poloostrov, málo obydlený, těžko dostupný pouze letecky nebo lodí, velmi zajímavý kousek země na dálném východě Ruské federace , strategicky důležitá pohraniční oblast z vojenskými obrannými, tajnými a výzkumnými základnami, ze slabou infrastrukturou, čistou a panenskou přírodou, přísně chráněnými parky, uzavřenými teritorii a rezervacemi-zakazniky. Nachází se zde na 300 vulkánů z toho 29 činných a 19 z nich je také zapsaných do seznamu přírodních památek UNESCO. Proto je zde nutné speciální pozvání bez kterého se tu neobejdete ,také ještě poplatky za vstupy do těchto zákazníků.Mnohé zahraniční cestovní kanceláře tohle neberou zřetel a odesílají zde své klienty pouze na běžné pozvání do Ruska a potom zde mívají problémy. Kamčatka je klasifikována jako speciální vojenská základna, v poslední době se tu v tichosti výrazně zbrojí a již se hovoří o tom, že bude opět omezení pro individuální vstupy turistů.Bude zde možnost přicestovat pouze s cestovní agenturou která bude mít speciální povolení pro vstup do této oblasti a nebo přes místní velmi drahé CK.Pokud využijete našich služeb ,nic takového vám nehrozí.
Kontakt : Česká Republika – Liberec
Vladimír Kovbuz
Mob : +420 777 082 463
Skype : kvb60kvb60
Email:
vl************@se****.cz
Kontakt : Kamčatka –Petropavlovsk Kamčatský
Lojza Janalík
Mob : +7 914 789 3250 (časový posun +11 hod)
Skype : aloisjanalik
Viber : + 7 914 789 3250
Email:
a.*******@se****.cz
Rádi se postaráme a vynasnažíme aby vše bylo dle vašeho přání, k spokojenosti a těšíme se na společné a příjemné prožití chvil s vámi v této krásné zapomenuté drsné přírodě naší matky země – Kamčatce. Těšíme se na vás.
Vladimír a Lojza
Články v okolí