Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Kambodža: od genocidy Rudých Khmerů až po ráj digitálních nomádů
12. 11. 2024
Jiří Močidlan
Jihovýchodní Asie je již cestovatelským evergreenem. Většina fanoušků baťůžkářství, ale i klasické odpočinkové dovolené, již objevila kouzlo tohoto koutu světa. Vietnam, Thajsko nebo třeba Indonésie, to jsou asi nejčastější destinace. Zůstává ovšem pár zemí, které zůstávají neobjevené nebo méně navštěvované. Řeč může být třeba o Laosu nebo také o Kambodži.
Právě kambodžské království může být vysněná destinace pro mnoho z vás, aniž byste o tom věděli. Má mnoho přezdívek – Království zázraků nebo také levnější dovolená ve Vietnamu, nicméně navzdory přezdívkám se jedná o krásnou zem s úžasnými památkami a pohnutou nedávnou historií, která utváří současnou podobu Kambodže.
Většina z nás o Kambodži slyšela v souvislosti s Rudými Khmery, popř. jejich vůdcem Pol Potem. Tento hrůzný režim se dostal k moci v roce 1975 poté, co svrhnul tehdejší vládu. Vláda Rudých Khmerů trvala až do roku 1979, kdy byl režim svržen vietnamskou vojenskou invazí. V průběhu vlády pod vedením diktátora Pol Pota byla zavedena vláda brutálních represí a teroru proti kambodžskému obyvatelstvu s cílem dosáhnout beztřídní společnosti. Intelektuálové a jakkoliv majetní lidé byli okamžitě označení za nepřátelé režimu. I taková maličkost jako nošení brýlí o vás napovídalo to, že budete nejspíše intelektuálem, a tudíž nepřítelem. Výsledkem této politiky byla brutální genocida. Za vlády Rudých Khmerů docházelo z četným popravám, vraždám, úmrtím hladem nebo vyčerpáním při otrocké práci. Odhady hovoří až o 1,7 milionů obětí. Nutno říci, že velká část stoupenců a aktivních vykonavatelů Pol Potova režimu nebyla nikdy potrestána a dodnes zastávají důležité pozice v orgánech státní moci. Pokud vyhledáváte silné zážitky, muzeum Tuol Sleng v hlavním městě Phnom Penh je přesně místem, kde dostanete velkou nálož emocí. Samotné zpracování a prezentace expozice je doslova ohromující a občas až zarážející svým naturalistickým vyobrazením. Mráz v zádech ve chvíli, kdy stojíte v cele smrti, není ničím neobvyklým. V rámci edukativního okénka nabízí Netflix pochmurný, ale skvělý film o nadvládě Rudých Khmerů, který nese název First, they killed my father. Rozhodně doporučuji.
Mekka digitálních nomádů a hipsterských podniků
Hlavní město Phnom Penh nabízí širokou nabídku příjemných restaurací, kaváren a coworkingových míst, kde se nejeden digitální nomád rozhodl splnit si svůj sen o nezávislosti. Plavba po řece Mekong při západu slunce je rozhodně dobrý nápad pro všechny přemýšlivé jedince i zamilované páry. Prostředí hlavního města je samo o sobě velmi přátelské vůči cizincům. Kambodža dlouhodobě používá jako měnu kambodžský riel, ale stejně zaplatíte i americkým dolarem, který je taktéž oficiálně používán. To vám ušetří pár dolarů, které byste nechali ve směnárně. Jihovýchodní Asie se pyšní velmi dobrou úrovní služeb za velmi příznivé ceny a Kambodža v tomto není výjimkou. Skvělé možnosti ubytování a levného trendy jídla, které do posledního puntíku splňují veškeré představy o hipsterské dovolené v Asii.
Po návštěvě skvělých kaváren v hlavní městě je čas se přesunout severozápadním směrem do města Siem Reap, kde vás čeká ještě větší nálož dobrého jídla a pití. K přesunu je možné využít meziměstskou autobusovou přepravu. Tu zde provozují soukromé firmy, které vás za více než přátelské ceny přepraví klimatizovaným minibusem do nejnavštěvovanějšího města země. Webová stránka Camboticket je pro nákup lístku více než uživatelsky přátelská a jízda s přepravní společností Larryta Express je více než pohodlná. Při jízdě autobusem není obtížné si povšimnout, že Kambodža je primárně zemědělsky orientovaná země a většina její populace pracuje právě v tomto sektoru. Obrovské lány polí vinoucí se přes obzor a místní farmář plácající svého býka táhnoucí pluh, je až ikonická scenérie. Trochu přeháním, jelikož mechanizace zemědělství neprobíhá jen v českých luzích a hájích, ale i v Kambodži. Traktory zde nejsou výjimkou. Nenechte se vyvést z omylu, ačkoliv hraje práce v zemědělství prim, tak i Kambodža zažívá nebývalý boom a občas až neřízeně rychlý rozvoj, který nezná hranice.
Nejširší nabídku průvodců a map Kambodži (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Víc než jen Angkor Wat
Po příjezdu do Siemp Reapu vás čeká Angkor Wat, místo, kde se dokážete ztratit v časea ponořit se do historie. Původně hinduistická stavba postavena ve 12. století vás ohromí svou velikosti, množstvím turistů i svou okázalostí. Nutno zmínit, že vidět Angkor Wat v období pandemie Covidu-19 je zkušenost, která se asi velmi dlouho nebude opakovat, nicméně zpátky k věci. Angkor Wat je ukázkovým příkladem khmerské architektury, o čemž svědčí i vyobrazení na kambodžské vlajce jakožto státní symbol. Jedná se o nejrozlehlejší náboženským komplex světa. Nicméně Angkor Wat není jediným chrámem. V okolí najdete nespočet chrámových komplexů, které jsou méně navštěvované, a rozhodně stojí za pozornost. Jako příklad můžou posloužit Bayon nebo Angkor Thom. V širším okolí se nacházejí desítky menších chrámů, které jsou zasazeny hlouběji v džungli a ne vždy jsou vidět přimo od cesty. Nejlepším způsobem objevování je vypůjčení kola nebo skútru a o zábavu je postaráno na minimálně dva dny. Chrámové komplexy jsou nesmírně důmyslné a není zas tak obtížné v nich najít tiché místo jen pro sebe. Dalším hitem je chrám Ta Prohm, kde se před více než 20 lety točil hollywoodský film s Angelinou Jolie Lara Croft: Tomb Raider, ale to už dnes zní jako dávná historie samotného Angkor Watu.
Při návštěvě Siem Reapu stojí za návštěvu jezero Tonlé Sap. Jedná se o největší sladkovodní jezero v jihovýchodní Asii, což ovšem není důvodem návštěvy, jelikož okolí jezera není nikterak půvabné. Důvodem návštěvy je plovoucí vesnice Chong Khneas. Typická architektura místních domů na pilotech, tedy kůlech, je rozhodně pozoruhodným místem.
“Pivo je moje palivo” není jen heslem českých štamgastů
Po úmorných dnech mezi chrámy, kdy v některých měsících dosahují denní teploty i přes 40 stupňů, rozhodně potěší srdce českého pijáka místní pivo. Pivní kultura je v Kambodži obrovská, což také napomáhá největší spotřebě piva v celém regionu jihovýchodní Asie. Khmerové pivu velmi rádi holdují, tudíž není problém po pár pivech a nejoblíbenější místní společenské aktivitě, karaoke, najít pár opileckých přátel, které už nikdy nepotkáte. A jaké kambodžské pivo je nejlepší? No přece to zadarmo. Ať už sáhnete po plechovce Cambodia nebo Khmer, asi neuděláte chybu. Součástí khmerské kultury jsou kromě karaoke různé soutěže a tomboly. Prodejci piva tento fakt vzali za své a ve chvíli, kdy odtrhnete víčko pivní plechovky a uvidíte ze spodní strany víčka číslo jedna, automaticky vyhráváte další pivo a máte nárok v nejbližší prodejně dostat další plechovku. Problém nastává, kdy se výherní plechovky objevují více než jednou za večer. Přeci jen, alkoholismus je primárně mezi khmerskou mužskou populací rostoucí problém. Nejen pivní kultura spojuje Čechy a Khmery. Kambodžský král Norodom Sihamoni v strávil většinu svého mládí na studiích v Československu, a to z něj dělá jediného monarchu na světě, který hovoří plynně česky. O jeho náklonnosti k pivu neexistují oficiální záznamy.
Návštěva lesních slonů v Mondulkiri
Mondulkiri je největší kambodžskou provincií, avšak nejřidčeji osídlenou. Cesta z hlavního města do města Senmonorom zabere něco málo přes 8 hodin autobusem, avšak v cíli vás čeká nádherná horská příroda. Kromě horských túr v okolí se nabízí možnost navštívit místní organizaci Mondulkiri Project, která provozuje sloní rezervaci a edukační program na jejich ochranu. Rozhodně neočekávejte jízdu na slonovi ani podmínky zoologických zahrad. Sloni jsou součástí místních komunit, které žijí v horách, a volně se pohybují v přírodě. Právě koexistence s místní komunitou stojí za tím, že sloni jsou zvyklí na blízkou interakci s lidmi. Návštěvou zmíněné organizace si můžete dopřát trek džunglí, který vás zavede právě do míst, kde se sloni nacházejí. Krmení a blízké setkání se slony je součástí velmi pozitivního zážitku. Pokud vás nepřepadne otrava jídlem, tak se pro odvážnější jedince nabízí i pokračování treku hlouběji do džungle, kde je možnost navštívit místní komunity, které se slony sdílejí svůj životní prostor. Autor článku do vesnic ze zmíněných důvodu nedošel.
Tropický ráj s pivem v ruce
Po dobrodružném objevování se hlásí o slovo zasloužený odpočinek na pláži. Kambodža je v tomto ohledu neobjevenou perlou. Ostrovy na jihu země jsou skvělým místem s krásnými bílými plážemi, průzračným mořem a dostatkem možností výše zmíněného jídla a piva. Valná většina turistů směřuje na ostrov Koh Rong, který je větší a nabízí veškerou infrastrukturu. Nicméně menší, ale autentičtější ostrov Koh Rong Sanloem je místem, kam byste měli směřovat, pokud hledáte opravdu klidné místo pro odpočinek. Z přístavního města Sihanoukville se na ostrov dostanete trajektem za 45 minut a rázem se objevíte v ráji. Berte v potaz, že na ostrově je primárním dopravním prostředkem chůze. Neexistují zde žádné cesty, což dělá celý zážitek ještě romantičtější. Kombinace vypnutého telefonu s bungalovem přímo na pláži vytváří moc příjemně strávený čas, kterým málokdo pohrdne.