Večeře při svíčkách, postel s nebesy, romantická snídaně a den plný hýčkání. České zámky se proměňují v luxusní wellness hotely, kde se skvěle vaří. Máme pro vás nabídku několika poměrně návykových zámeckých tipů. Probudit se ale můžete taky na stromě nebo v lesovně uprostřed Novohradských hor.
KAM V ČESKU: Toužíte po víkendu na zámku, nebo byste raději strávili noc v lese?
Podívejte se na kompletní fotogalerii
Přejít do galerieChateau Mcely
Pro mnohé absolutní jednička na českém zámeckém trhu. Na co zde sáhli, to se podařilo. Zámek stojí na kopci s nádherným výhledem do kraje, kolem dokola svatojiřský les a uvnitř oáza klidu a pohody. Takhle nějak vypadají sídla bohaté anglické šlechty. Potěší dokonalý designový interiér (zvláště apartmá Legenda či Agape jsou skvostná), přírodní biotopické jezírko, kam můžete hupsnout po sauně, i krásná louka, kde vám naservírují snídani v trávě. A nyní k největším zážitkům. Tím prvním je fantastická kuchyně Jana Šterby, který patří do první desítky nejlepších českých šéfkuchařů a jehož kulinární kreace jsou nezapomenutelné. Zmrzlina z pečených hřibů s foie gras či treska babičky Cusumano už patří k legendám. Večeře jsou servírované v nádherném prostředí restaurace Piano Nobile, ale pokud je výjimečná příležitost, mohou si hosté objednat soukromou večeři ve zlatém sále, kde budou úplně sami – navíc za svitu 101 svíček a samozřejmě s osobním číšníkem. Do třetice pak doporučíme rozkošné spa v prostředí zahradního domku s hořícím krbem, starosvětskou dřevěnou vanou a prvotřídní kosmetickou řadou Mcely Bouquet.
Chateau Herálec
Pokud Mcely sází na noblesu šlechtických časů, zámek Herálec na Vysočině se inspiroval v zemi vycházejícího slunce a snaží se svým hostům nabídnout absolutní soukromí a klid, aby si mohli dostatečně vychutnat jeho zenovou atmosféru. Pětihvězdičkový butikový hotel s 19 pokoji a unikátní sbírkou burgundských vín těží z nádherného okolí, neboť je obklopen anglickým parkem z 18. století. Součástí podmanivě působících interiérů jsou velkoplošné instalace obrazů slavných malířů (doporučuji pokoj Grande s dramatickým obrazem Sázavy od Bedřicha Havránka). Vířivka v zámecké věži i dokonalé spa l’occitane (první licence u nás) s bazénem umístěným v bývalé konírně jsou stoprocentní zárukou inspirativních zenových zážitků.
Zámek Ratměřice
Romantika, sport a relaxace se zárukou fantastické gastronomie. Na kombinaci pohodových zážitků sází klasicistní zámek Ratměřice, stojící nedaleko Votic. Oblíbená svatební destinace je poměrně konzervativně laděná, nabízí neokázalý interiér a precizní služby. Největším trumfem Ratměřic je restaurace Sequoia, nazvaná podle dvou obrovských, 40 metrů vysokých sekvojí, v níž vládne zkušený šéfkuchař Pavol Pavlík, patřící mezi největší mistry svého řemesla. Pavol Pavlík pracoval téměř jednu dekádu v legendárním podniku Le Terroir, ve své další restauraci Bistrot 104 získal michelinského Biba a následně zamířil do Ratměřic, kde si plní své kuchařské sny v téměř puntičkářské práci se sezónními a lokálními produkty. Odvaha ani kreativita mu rozhodně nechybí a třeba jeho valašská kyselica s mušlí sv. Jakuba je prostě nezapomenutelná.
Nejširší nabídku průvodců a map Česka (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Babiččina zahrada
Pokud jsme zastavili třikrát na zámku, naše poslední návštěva bude patřit podzámčí, respektive butikovému hotelu se sedmi pokoji a restaurací Babiččina zahrada, které najdete nedaleko Průhonického zámku. Celý objekt se skrývá v prostorné zahradě plné květin, bylinek a ovocných keřů, takže od jara do podzimu můžete strávit romantický oběd či večeři v příjemném soukromí různých koutů zahrady. Menu připravuje šéfkuchař Michal Šorf a třeba jeho vynikající chobotnice s rajčaty, chorizem a uzenou paprikou či mečoun s citronovým konfitem, divokou brokolicí a kalamáry patří k tomu nejlepšímu, co je možné v okolí Prahy ochutnat. Součástí „Babičky“ je také nádherné spa Babiččina péče s nabídkou masáží připravených na míru přesně podle tělesných typů hostů (dle indické ajurvédy). Na jaře potěší hlavně zahřívací masáž lávovými kameny, jež rozproudí krevní oběh, rozehřeje svaly a pomáhá rozpouštět bloky způsobené stresem a napětím. Zajímavostí je, že hostům před i po masáži změří na zvláštním přístroji auru, takže se sami mohou na vlastní oči přesvědčit, jak blahodárný vliv mají masáže na naší psychiku.
Autor: Libor Budinský
Kousek od Lesovny se rozkládá nejstarší přírodní rezervace, Žofínský prales
Brněnský Tree House U Jezevce
Žádná auta, počítač, mobil, jen vítr šumící v listí stromů, zpěv ptáků, vůně jehličí a všudypřítomný klid. Právě takovým zážitkem je ubytování v unikátním domě v korunách stromů Tree House U Jezevce uprostřed lesů asi 15 km severně od Brna. Malá dřevěná chaloupka stojí na kuřích nohách asi pět metrů nad zemí. Vše je zařízené stylově ze dřeva, žádná elektřina ani tekoucí voda, jen ekologická toaleta. V domku je manželská postel a palanda, nedaleké ohniště vybízí k večernímu opékání poctivých špekáčků a snídaně nejlépe chutná na prostorné verandě s výhledem na moře stromů.
Přímo od Tree housu se dá podniknout procházka na rozhlednu Babí lom. Je časně zjara, a tak užíváme svěží vánek a obdivujeme přírodu v rozpuku – ševelící mladé listí, lány medvědího česneku, rozkvétající poupata ovocných stromů ve vesnici. Člověku je rázem krásně na světě. Sedmikilometrový okruh nás nejdřív zavede na vrcholek Babí lom (562 m) a dál po červené turistické značce po skalnatém hřebínku asi kilometr na jih na stejnojmennou rozhlednu. Jako jeden z nejvyšších bodů okolí nabízí rozhledna skvělý výhled jednak na sytě zelený hřeben za námi, ale i na nedalekou Kuřim a dál na jih až k Brnu. Od rozhledny se dá pokračovat okruhem strmě dolů do vesničky Lelekovice a zpátky k Tree housu po cyklostezce.
Tip: Nespočet dalších možností pro výletování nabízí jen pár kilometrů vzdálený Moravský kras s množstvím jeskynní, skalních útvarů a hustou sítí tras pro pěší i cyklisty. V blízkém Brně si pak zarezervujte návštěvu funkcionalistického skvostu – vily Tugendhat od Ludwiga Miese van der Rohe. |
Autor: Natálie Kohoutková
Krásné probuzení vás čeká také v Lesovně Žofín
Lesovna Žofín
Krásné probuzení vás čeká také v Lesovně Žofín. Bývalý lovecký zámeček uprostřed hlubokých lesů Novohradských hor byl rekonstruován do podoby horského hotelu s komfortními pokoji, výtečnou restaurací, letní terasou, saunou a vířivkou. Přímo před lesovnou leží rybníček, můžete si vyzkoušet chytnout pstruha. Cílem příjemné půldenní procházky směrem nahoru k hraničnímu hřebeni je rybníček s lehce rašelinnou vodou a příhodným jménem Zlatá Ktíš. Kousek od Lesovny se rozkládá nejstarší přírodní rezervace, Žofínský prales. Nakouknout můžete přes ohradu pralesa, spatříte nejčastěji buky a jedle porostlé houbami, vysoké kapradí a staleté stromy spadané jeden přes druhý.
Nebo se můžete od Lesovny vydat po rovině k Huťskému rybníku a po horských loukách dále k bývalé Terčině Huti. Lesy se místy otevřou a mýtinka se starými ovocnými stromy prozradí, že tady kdysi bývala osada. Jen tu a tam unikl nějaký statek likvidaci obcí kolem železné opony a dnes je s pečlivostí a citem chalupáři dávají do kupy.
Cyklisté se mohou vydat nahoru do hraničních lesů protkaných zpevněnými cestami se starými hraničními kameny. Přes bývalou osadu Stříbrné Hutě jeďte proti proudu říčky Lužnice stále výše do jedné z nejvýše položených obcí jižních Čech, Pohoří na Šumavě. Donedávna tu stálo jen několik křížů německého hřbitova, torzo kostela a rozpadající se fara – dnes je obojí po rekonstrukci a přibylo tu i pár nových chalup. Vydejte se z Pohoří cestou mezi pastvinami na tři kilometry vzdálený nejvyšší vrchol Novohradských hor, tisícový Kamenec. Pod ním možná objevíte zarostlé trosky hostince, který pamatuje rušnější turistiku v regionu. Silnička dolů do Pohorské vsi se vine mezi rašeliništi, meandrující říčkou a horskými loukami. Než sjedete lesem dolů, navštivte rodinný penzion Baronův most, další kouzelné místo s výtečnou kuchyní.
Další poklady leží na silnici z Horní Stropnice do Pohorské vsi. Zdaleka jsou vidět dvě věže velkého barokního poutního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Dobré Vodě. Tady se zastavte, abyste v pramínku pod kostelem nabrali léčivou vodu. Z Dobré Vody si můžete udělat procházku ke Kamenné pyramidě, umělému uskupení několika kamenů. Odtud je nádherný pohled do krajiny plné horských luk. Jižně od Dobré Vody silnička stále stoupá až do obce Hojná Voda. Tady se můžete ubytovat v nově upravené Zvonici, jejíž hosté mohou využívat služeb osm kilometrů vzdálené Lesovny Žofín. Z Hojné vody se nabízí výlet na rozhlednu Kraví hora a dále po červené až na Kuní vrch.
Autor: Petra Greifová