Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Australským národním zvířetem je klokan, roztomilý a lenošivý medvídek koala však rozhodně zaujímá v žebříčku oblíbenosti hned druhou příčku. Vidět koalu, vyfotit se s ní nebo si ji dokonce pochovat, ale není úplně jednoduché. Většinou vás to bude stát nemalé peníze, v mnoha částech Austrálie je pak dokonce zakázáno si koaly pochovat v náručí.
Nejčastěji se s koalou setkáte v zoologických zahradách či v menších tzv. wild life centrech. Jen málokde se vám ale poštěstí na tohoto vačnatce narazit ve volné přírodě, kde dnes prý přežívá už jen okolo 80 tisíc jedinců. Kam se tedy za koalami vypravit?
Koaly žijí na jihu a především na východě Austrálie, tedy ve státech Queensland, Nový Jižní Wales, Victoria a v omezené míře také v Jižní Austrálii. V každé oblasti platí jiná opatření na ochranu tohoto vačnatce a tudíž také různá omezení týkající se možnosti dostat se ke koalám co nejblíže.
Nejvíce turistů míří v Austrálii do metropole Sydney, ve státě Nový Jižní Wales, kde jsou medvídci koala považováni za velmi zranitelné a je tedy nemožné si je přímo pochovat. V Sydney si je však můžete alespoň prohlédnout například v Wild Life Parku přímo v centru města, v přístavu Darling. Za vstupné do této malé zoologické zahrady zaplatíte částku od 28 australských dolarů, za fotografii ve výběhu s koalami si pak připlatíte dalších 20 dolarů.
Místní specialitou je tzv. snídaně s koalami v jejich výběhu každou první neděli v měsíci za 55 dolarů. Velmi oblíbený je Symbio Wildlife Park na okraji Sydney, který ve státě Nový Jižní Wales nabízí nejbližší přístup ke koalám. Za vstupné zaplatíte 29,5 dolaru. Chcete-li si však koalu pohladit nebo jej dokonce nakrmit, připlatíte si dalších minimálně 75 dolarů.
Pochovejte si medvídka
Velké množství koal na jednom místě můžete vidět ve vyhlášené specializované koalí nemocnici v Port Macquarie. Ta je připravena starat se až o stovku koalích jedinců. Pro veřejnost jsou tu zdarma komentované prohlídky každý den ve tři hodiny odpoledne.
Ve státech Victoria a hlavně Queensland žije poměrně početná a prosperující populace koal. V některých centrech vás tu tak dokonce nechají koalu pochovat. Avšak návštěvu těchto parků je potřeba si dobře naplánovat. Každý jedinec je schopný nechat se pochovat pouze omezeným počtem osob, aby nedošlo k jeho vyčerpání. Koala tak může takto „pracovat“ jen půl hodiny denně a nanejvýš tři dny v kuse.
Pochovat koalu vám rádi umožní ve vyhlášeném parku Lone Pine v Brisbane, kde chovají okolo 130 jedinců. Základní vstupné je 31,5 dolaru, za dalších 18 dolarů si můžete pochovat jednu z koal, v ceně je i fotografie na památku.
Nejširší nabídku průvodců a map Austrálie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Těžší než se může zdát
Stejný zážitek nabízí také chovná stanice Kuranda Koala Gardens, která leží nedaleko města Cairns. Vstupné je 18 dolarů, za fotografii s koalou si pak zhruba ještě jednou tolik připlatíte. Přímo v Cairns za tímto účelem můžete navštívit Tropical Zoo se základním vstupným 33 dolarů, plus dalších 20 dolarů za osobní kontakt s koalou.
Dalšími místem, kde vás nechají pochovat si koalu, je Maru Koala & Animal Park u Melbourne. Vstupné je 20 dolarů, dalších 20 dolarů si pak připlatíte za sblížení s koalou a fotografii na památku. Kromě koaly si tu můžete pochovat v náruči také jiná zvířata, jako například malé klokánky či štěňata psa dingo.
Jedná se skutečně o neuvěřitelný zážitek. Mnohé může překvapit, jak jsou medvídci koala těžcí. Mohou totiž dosáhnout váhy až 12 kilogramů, přičemž někteří jedinci dorůstají až 90 centimetrů, značně se tak pronesou. Koaly mají velmi ostré drápky, takže se vám snadno zaryjí do kůže. Je tedy lepší mít dlouhý rukáv a raději více vrstev oblečení. Kromě drápků mají koaly také ostré zoubky, agresivní jsou však jen zcela výjimečně.
Lenošivý medvídek
Ve státě Jižní Austrálie jsou medvídci koala považováni za vzácné, proto může být obtížné je zde spatřit. Největší šanci budete mít v okolí Adelaide nebo na Klokaním ostrově. Na místní rodinné farmě Paul´s Place si koalu za symbolické tři dolary dokonce pochováte, samotné vstupné je pak pouhých 15 dolarů.
Koala má ve volné přírodě jen málo přirozených nepřátel. Především kvůli necitelným zásahům lidí v přírodě ale koal rapidně ubývá. V minulosti byly rovněž ve velkém loveny kvůli své husté a měkké srsti, což je dnes již zákonem naštěstí zakázáno. Zakázáno je rovněž koaly chovat jako domácí mazlíčky.
A kdo je to vlastně koala?
Přestože se koalám říká medvídek, ve skutečnosti se jedná o vačnatce. Označení medvídek tak získali jen díky své podobě s plyšovými medvědy, zejména kvůli nápadně velkým uším a nosu. Nejbližším příbuzným koaly je vombat, vzdálenějším příbuzným je pak samotný klokan.
Koaly patří mezi nejlínější tvory. V průměru prospí až 20 hodin denně, přičemž aktivní jsou převážně v noci. Živí se především eukalyptovými listy, které jsou pro většinu zvířat jedovaté, proces trávení u koal je tedy velmi zdlouhavý, náročný a únavný. Eukalyptové listy obsahují jen velmi malé množství proteinů, proto koala nemá moc energie a většinu času věnuje odpočinku.
Pro koaly je však tato potrava výhodná, neboť se nemusí obávat, že by jim „eukalyptovou úrodu“ spásala jiná zvířata. Ta se eukalyptům naopak vyhýbají. Denně dospělý jedinec koaly spořádá okolo 1,5 kila listů. Přestože koaly působí velmi nemotorně, v nouzi dokážou být rychlí i jako králíci a jsou také výtečnými plavci!
Ten, co nepije
Název koala pravděpodobně znamená ve starém australském domorodém jazyce „ten, co nepije“, neboť tento vačnatec získává většinu tekutin přímo z potravy. Koaly přežívají v korunách eukalyptů, kde je dostatečné teplo a sucho. Většinou žijí v menších tlupách, často však také osamoceně. Jeden strom vždy obývá pouze jedna koala.
Toužíte-li spatřit tohoto nevšedního „medvídka“ na vlastní oči a nechce se vám na druhý konec světa, můžete zavítat do zoologických zahrad v Madridu, Vídni či v Edinburghu.