Severský filmový klub slaví malé výročí, již po desáté pořádá tradiční přehlídku kinematografie severských a pobaltských zemí. 10. ročník festivalu Severský filmový podzim zavítá v průběhu listopadu a prosince do 22 českých a moravských kin. Opět přináší atraktivní nabídku 24 snímků z Norska, Švédska, Dánska, Finska, Islandu a Litvy. Polovinu z nich uvede v České republice poprvé.
Jubilejní Severský filmový podzim 2019 přináší atraktivní nabídku severské a pobaltské kinematografie
Podívejte se na kompletní fotogalerii
Přejít do galerieProhlédněte si všechny fotografie k článku…
Zaostření na Litvu poukazuje také na road movie Přežít léto o cestě dvou pacientů do vzdálené psychiatrické nemocnice v doprovodu mladé psycholožky. Historické drama Emilia vypráví o talentované herečce, která zápasí s vlastními kostlivci ve skříni, na pozadí boje za svobodu v sověty utlačované Litvě v 70. letech.
Dánská režisérka Frederikke Aspöck představí v české premiéře komedii Falešně, která se na MFF Karlovy Vary těšila velkému diváckému úspěchu. Absurdně humorná tragikomedie o odsouzeném zpronevěřiteli peněz, kterého osud vehnal do vězeňského pěveckého sboru, bude uvedena ve spolupráci s distribuční společností Artcam. Filmová tvorba z Dánska na sebe poutá pozornost také dramatem o sexu zdravotně znevýhodněných Neonové srdce s talentovanou Victorií Carmen Sonne v hlavní roli.
Pozornosti by neměl uniknout jediný zástupce Islandu, trýznivý portrét závislosti Nech mě padnout. Drama bylo inspirováno skutečnými příběhy a rozhovory s drogově závislými. Kvalita snímku je podpořena účastí na řadě zahraničních festivalů včetně MFF v Torontu. Problematika závislostí výrazně ovlivňuje také švédské drama Zahradní ulice.
Novinkou v programu je zařazení arktických filmů, které jsou zároveň součástí Arktického festivalu. Nejvíce na sebe upozorňují snímky norského režiséra sámského původu Nilse Gaupa. Stopař je filmovým zpracováním starodávné pověsti o pomstě, lidské soudržnosti a boji o přežití. Film bude uveden v remasterované verzi. Nebude chybět ani legendární drama Vzpoura v Kautokeinu, ve kterém tvůrci hledají příčiny extrémního chování nejstaršího laponského etnika, které se vždy vyznačovalo mírumilovnou povahou.
Festival se dlouhodobě snaží vyjít vstříc i divákům se sluchovým znevýhodněním. Všechny filmy jsou opatřeny barevně upravenými titulky, vhodnými pro neslyšící. Organizátoři nezapomínají ani na cizince, při promítání v Praze, Brně a Ostravě budou filmy navíc opatřeny titulky anglickými.
Festival pořádá Severský filmový klub za podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hlavního města Prahy, Magistrátu města Brna, Norského filmového institutu, Dánského filmového institutu, Švédského filmového institutu, Finského filmového fondu a velvyslanectví severských a pobaltských států.
Více informací o festivalu a jednotlivých filmech najdete na stránkách Severského filmového klubu.