Učitel z Čech, který mohl objevovat neobjevené jen o letních prázdninách. Jeho přínos zaznamenal zejména v oblasti geografie. Bohužel zůstal tento důležitý český objevitel prakticky zapomenut.
Wünsch Josef (* 29. 6. 1842, Rokycany, † 20. 11. 1907, Plzeň) – učitel z jíčinského gymnázia
Ne všechny objevy musí dělat vědci s dokonalou průpravou, jako bylBarth, nebo dobrodruzi typuRohlfse. Příkladem těch mnoha, kteří netoužili po slávě ani po bohatství, ale po vědeckém výzkumu, by mohl být nenápadný gymnaziální učitel Josef Wünsch.
Rodák ze západočeských Rokycan vystudoval na pražské univerzitě a od roku 1867 učil ve Slaném, později v Rokycanech, Jičíně (1872–86) a nakonec v Plzni. Své cesty podnikal zásadně jen o prázdninách: tak navštívil Skandinávii, Balkán a v roce 1876 dokonce Tunis. Až v letech 1881–83 dostal dvouletou dovolenou a mohl podniknout delší cestu, která (ač neprávem zapomenuta) se může stavět naroveň výpravám badatelů, jejichž jméno je mnohem známější.
Pozor na loupežníky!
Na radu mecenáše Vojty Náprstka si pro svůj výzkum Wünsch vybral málo známé oblasti Arménie a východní části Malé Asie. Nejprve se ovšem zastavil v Egyptě, aby spatřil pyramidy; uvažoval i o cestě dále proti proudu Nilu do Súdánu, ale tam zrovna vypuklo Mahdího povstání. V březnu 1882 tak učitel z Jičína navštívil Palestinu a přes Bejrút se dostal k střednímu toku Eufratu. Pokus o proniknutí dále proti toku této řeky se mu nezdařil (v oblasti se pohybovaly bandy loupežníků), a proto zamířil do Erzerumu a spolu s tamním ruským konzulem podnikl cestu k jezeru Van. Na zimu 1882–83 se stáhl do Istanbulu.
V dubnu 1883 se vypravil Wünsch do dnešního východního Turecka podruhé: lodí do Batumi (v Gruzii), přes Tbilisi a Jerevan do turecké části Arménie a odtud do Vanu. Po zastávce u hory Ašrut Daga u perských hranic, kde objevil klínopisné nápisy, se v červnu 1883 přesunul k pramenům Tigridu. Ačkoliv Tigrid byl znám již od nejstarších dob, jeho prameny nikdo z vědců přesně neznal a určil je teprve Wünsch: biblická řeka pramení ve firnovém poli Sinurdağ ve východním Turecku (jde o východní, hlavní pramen řeky; krátce poté našel Wünsch i pramen Západního Tigridu). Wünsch také navštívil a zmapoval oblast jezera Golçük, do té doby mylně považovaného za možný pramen Eufratu a Tigridu. Celkem v tomto regionu zmapoval jičínský profesor na 20 000 km2 dosud neznámých území.
Zatímco Wünschovy sbírky našly útočiště v Náprstkově muzeu, o vydání cestopisu z výpravy, která měla značný význam i pro světovou geografii, neprojevil nikdo zájem. Český cestovatel, objevitel pramenů Tigridu, tak zůstal prakticky zapomenut.
Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.