John E. Blaha

John E. Blaha

(* 26. 1942 San Antonio USA) – americký astronaut českého původu

Na počátku našeho století se obchodník Jan Bláha z Herálce na Českomoravské vrchovině vydal do světa obchodovat se sklem. Zkoušel to v ruském Saratově, ale nakonec se usadil ve Spojených státech amerických. Jeho syn Herbert se stal letcem americké armády a stejný osud si vybral i Herbertův syn, John E. Blaha.

Blaha vystudoval letecké inženýrství na Purdue University (1966) a vojenskou leteckou akademii. Brzy pak byl vyslán na bojiště na Dálném východě a v letech 1967-75 absolvoval celkem 361 bojových letů nad Vietnamem. Po ukončení války se vrátil na vojenskou základnu v Arizoně. V roce 1980 prošel úspěšně výběrem pilotů pro lety raketoplánů.

Jeho první let do vesmíru pozdržela tragédie raketoplánu Challenger (28. 1. 1986) a tak se John Blaha dostal na oběžnou dráhu až v březnu 1989 jako druhý pilot raketoplánu Discovery při letu STS-29. V listopadu téhož roku, při vojenské expedici Discovery (STS-33), pilotoval místo S. D. Griggse, který krátce předtím zahynul při havárii letadla. Potřetí se do vesmíru vydal jako velitel raketoplánu Atlantis při letu STS-43, při čtvrtém letu velel posádce orbitální laboratoře Spacelab, umístěné na palubě raketoplánu Columbia (let STS-58, 18. 10.-1. 11. 1993). Šlo o rekordně dlouhý let v dosavadní historii raketoplánového projektu Space Shuttle.

Zkušený astronaut Blaha byl v roce 1994 vybrán k tomu, aby se účastnil výzkumů na ruské orbitální stanici Mir. Absolvoval kurz ruštiny a od ledna 1995 se připravoval v Hvězdném městečku u Moskvy. 16. 9. 1996 odstartoval na palubě raketoplánu Atlantis, který se následujícího dne spojil s ruskou stanicí. Na Miru pak John Blaha pracoval s ruskými kolegy celkem 126 dní. Na Zemi se Blaha vrátil opět na palubě  Atlantisu 22. 1. 1997. Krátce po jeho návratu na Zemi začala na Miru série vážných poruch, které dalším posádkám znemožnily splnit většinu plánovaných výzkumných úkolů.

V létě 1997 oznámil John E. Blaha odchod z oddílu astronautů i z armády. Jeden z nejzkušenějších vesmírných pilotů, ač nikdy v českých zemích, se zná ke svému českému původu a jeho sestřenice Pauline podle údajů tisku také udržuje kontakt s příbuznými v naší republice.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: