O poznání vnitrozemí Ameriky se výrazným způsobem zasloužil Američan Fremont. Pracoval pro železnici, účastnil se války s Mexikem a později působil i jako politik.
FREMONT John Charles (* 21. 1. 1813, Savannah, Georgia, USA, † 13. 7. 1890, New York City, USA) – americký důstojník a politik, vůdce tří expedic napříč Spojenými státy
Dříve než se na západ vydaly vozy s prvními osadníky, vyjížděly vojenské jízdní oddíly. V roli průkopníků vyhledávaly stezky, jimiž dříve procházeli indiánští lovci či španělští hledači ložisek zlata a dalších drahých kovů. K nejslavnějším patřil John Charles Fremont, který úlohu vojenského velitele doplňoval odbornou kartografickou zdatností a úsilím, s nímž zaplňoval bílá místa na mapách severní Ameriky.
První velká výprava napříč Amerikou
K účasti na dobrodružných cestách na západ přivedla prý Fremonta láska k nedostupné Jessie Bentonové, jejíž ruku si musel chudý mladík vysloužit. Rozhodl se vyniknout na odvážných výpravách, které označovaly trasu budoucí železnice, deroucí se přes Apalačské pohoří (1837). Pokračoval v letech 1838–39, kdy se zúčastnil výpravy francouzského badatele J. Nicoleta k hornímu toku Mississippi. V roce 1841 vedl expedici, která zkoumala tok řeky Des Moines (pravý přítok největší americké řeky).
Dosavadní zkušenosti spolu s mohutnou podporou vlivného tchána pomohly Fremontovi k vedení velkých výprav na západ. Spolu s kartografem Karlem Preussem odcestovali k řece North Platte a s malým ozbrojeným oddílem postupovali dál na západ až k ústí řeky Sweetriver a po jejím horním toku k pohoří Wind River (nejvyšší vrchol 4 031 m).
Od soutoku Kansasu a Missouri postupovali Fremont a Reuss spolu se zálesákem Kitem Carsonem přes Great Plans k východním svahům Skalistých hor a do údolí řeky Arkansas; obešli ze severu Medicine Bow a Jižním průsmykem se dostali k Velkému solnému jezeru. Obrátili se na sever k řece Snake, do Columbie a jejími vodami až k ústí řeky Willamette. Podél Kaskádového pohoří pokračovali k řece Klamath. Obrátili se na východ k jezeru stejného jména a počátkem prosince 1843 překonali Kaskádové pohoří a vstoupili do Velké písečné pouště. O Vánocích se dostali do Warner Valley a zamířili přímo na jih do Sierry Nevady a k hornímu toku Carsonu.
Fremont se svými průvodci obešel jezero Tahoe a dostal se k dolnímu toku Sacramenta a Kalifornským údolím k San Joaquínu. Další trasa jeho pochodu vedla do Mohavské pouště a přes ni do Las Vegas. V květnu 1844 přecházel Velkou pánev (Great Basin) k jezeru Utah. Překonal horský hřbet Wasatch a oblastí, která tvoří rozvodí Colorada a Mississippi, zamířil k hornímu toku Arkansasu. V srpnu 1844 dokončil Ch. Fremont dlouhou průzkumnou cestu americkým západem.
Vojenská výprava s bohatým koncem
Výrazně vojenský charakter měla výprava, se kterou Fremont vytáhl roku 1845 ze St. Louis. Prozkoumala oblast mezi Velkým solným jezerem a jezerem Utah. Poté Fremont rozdělil svou expedici na dvě části – se severním oddílem zkoumal řeky Humboldt, Carson a Walker; u stejnojmenného jezera se potkal s jižní kolonou vedenou E. M. Kearnem, která prošla Great Basin jihozápadním směrem. Fremont nato pokračoval se svou skupinou k severnímu okraji jezera Tahoe, Donnerovým průsmykem překonal Sierra Nevadu a zamířil k řece Sacramento. Kearnovi jezdci se vydali na jih od Sierra Nevady do Kalifornské nížiny, k řece Kearn a do údolí San Joaquín, jímž pronikli do zálivu San Francisco. Společně pokračovali Fremont a Kearn k jezeru Upper Klamath v Oregonu.
Začínající válka USA s Mexikem (1846–48) proměnila Fremontův oddíl na jádro „povstaleckého vojska“ amerických přistěhovalců proti mexické vládní moci. Válka skončila vítězstvím Spojených států a (Horní) Kalifornie se stala novým státem USA (1848). Fremontovi vyneslo připojení Kalifornie ke Spojeným státům vlastnictví rozsáhlých pozemků u řeky Mariposa (přítok San Joaquínu), kde se později objevilo zlato, což mu přineslo nezměrné bohatství.
Stopař v politice
Dříve (1848) však vedl výpravu zeměměřičů (s patřičnou vojenskou asistencí), která připravovala trasu pro železnici, přetínající kontinent od Mississippi k zálivu San Francisco. Zaváděl ji do Skalistých hor v blízkosti horního toku Rio Grande. V mrazivé zimě vedl průzkum velehor Sangre de Cristo. S velkými ztrátami zdolával pohoří San Juan a těžké podmínky jej donutily ustoupit do údolí Rio Grande. Zamířil na západ a zakončil výpravu na jihu Kalifornie.
Ve službách Pacifické dráhy vyhledával roku 1853 trasu pro železnici protínající Velkou pánev. Popularita přinesla Ch. Fremontovi přezdívku „Stopař“ (Pathfinder) a její nositel se pokusil svůj věhlas využít v politice. Prosadil se do vedení nově založené Republikánské strany. Patřil k odpůrcům otrokářského systému a roku 1856 neúspěšně kandidoval za prezidenta USA (mezi českými krajany a německými přistěhovalci pro něho agitoval Vojta Náprstek). V letech 1878–81 zastával Fremont úřad guvernéra státu Arizona.
Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.