Jean-Louis Etienne – na obou pólech

Jean-Louis Etienne – na obou pólech

Severní i jižní pól si prohlédl Francouz Etienne, který se účastnil velkých polárních výprav s mnohonárodnostním obsazením.

ETIENNE Jean-Louis (* 9. 12. 1946, Vielmur-sur-Agout, Francie) – francouzský polárník, účastník výprav na oba světové póly

Třicáté výročí uzavření Smlouvy o Antarktidě, která byla podepsána 1. prosince 1959 ve Washingtonu a vytvářela ze šestého kontinentu neutrální oblast pro širokou mezinárodní spolupráci, vyvolalo myšlenku uspořádat společnou výpravu napříč Antarktidou. Spolu se vydali zástupci prvních signatářských států – SSSR (Viktor Bojarskij), Číny (Quien Dahé), Japonska (Keiso Funatsu), Velké Británie, USA (Willy Steger) a Francie, kterou zastupoval zkušený polárník, lékař Jean-Louis Etienne.

Multikulturní výprava

O čtyři roky dříve (9. 3. 1986) se Etienne vydal sám na lyžích z mysu Columbia a podobně jako Američan Steger sledoval Pearyho cestu k severnímu pólu. Po dvou měsících stanul na nejsevernějším bodu Země (11. 5.). Cestou ve sněhové metelici se potkal se Stegerovou skupinou, která trochu jinou cestou sledovala stejný cíl a k pólu došla 1. května 1986.

Snad toto setkání v Arktidě se stalo zárodkem mezinárodní akce, jakou se stal přechod jižního kontinentu v roce 1989. Dříve než se transantarktická výprava vydala do jihopolární oblasti, získávala zkušenosti přechodem Grónska od jihu k severu, což je 2 000 km v obtížném zaledněném terénu. Po velmi pečlivé přípravě se mezinárodní expedice vydala koncem října 1989 na cestu ze základny Seal Nunatak na Grahamově (Palmerově) zemi. Přes špatnou viditelnost se s pomocí moderní techniky dostala k vysokohorskému masivu Vinson, jenž svými pětitisícovými výškami představuje vrchol Antarktidy (7. 11. 1989).

Nastávající jaro umožnilo polárníkům zvýšit tempo (35–40 km denně) a po měsíci dorazila celá skupina na jižní pól (11. 12. 1989), kde se potkala s Američany, obývajícími stanici Amundsen-Scott. Mířili k sovětské stanici Vostok ve vnitrozemí Antarktidy. Museli vystoupat do nadmořské výšky 3 940 m a jejich cesta vedla mrazivými oblastmi, kde teplota dosahuje rekordních –89,7 °C (výprava postupovala Antarktidou v letním období a setkala se s teplotami od –30 do –35 °C). Po 1 200 kilometrech dorazili na sovětskou stanici Vostok (18. 1. 1990). Po třídenním odpočinku se Transantarktika vydala znovu na cestu a 3. března 1990 dosáhla cíle, když dorazila u stanice Mirnyj k pobřeží.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: