Je Austrálie opravdu nejjedovatějším kontinentem světa?

Je Austrálie opravdu nejjedovatějším kontinentem světa?

Toužíte procestovat Austrálii, ale pokaždé, když otevřete průvodce, dostanete strach? Všude čtete o jedovatých zvířatech, které vás kousnou, jen co vystoupíte z letadla? Všechna videa jsou plná bombastických zážitků, kdy hlavní hrdina jen o chlup unikl smrti před smrtícím úderem pavoučího monstra?

Nebojte, není to tak hrozné, jak to na první pohled vypadá. Pojďme se tedy podívat, jaké potencionální nebezpečí číhá na turisty na souši i ve vodě.

Medúzy – sezonní hrozba

Mezi nejjedovatější medúzy patří čtyřhranka smrtelná a čtyřhranka Fleckerova, které se vyskytují u v 8 až 10 kilometrů dlouhém pobřežním, kde je voda nejteplejší. Dále se s nimi potkáte ve vodě jen v sezoně, od prosince do dubna, a to zejména v tropické části, tedy horní třetině Austrálie. Pro turisty, kteří sem letí mimo sezonu, existuje téměř nulová šance, že na ně narazí.

Žraloci – Čelisti v reálu

Kdo viděl Čelisti od Spielberga, si asi s hrůzou v očích představuje sebe jako příští oběť žraloků. Pravdou je, že ani ti nejsou tak nebezpeční, pokud víte, jak a kde se jim vyhnout. Obecně jsou nebezpeční jen bílý žralok a žralok poříčný. V povědomí zůstává díky megafilmu spíše žralok bílý, avšak nebezpečnější je spíše žralok poříčný.

Ten je skutečně nebezpečný, ani ne tak pro turisty, jako pro rybáře. Vyskytuje se celý rok jen ve spodní třetině kontinentu. Tudíž pláže v Sydney jsou velmi hlídané a v místech, kde se už objevil nějaký žralok, hlídkují plavčíci a létají vrtulníky. Obecně prostě platí jedno důležité pravidlo. Kde se nekoupe místní, tam se nekoupe ani turista.

Nejširší nabídku průvodců a map Austrálie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Hadi – nejnebezpečnější jsou v poušti

Udává se, že 8 z 10 nejjedovatějších hadů na světě žije v Austrálii. Ano, velká část zde opravdu žije, riziko opravdu číhá po celém kontinentě. Nicméně jedovatý had neznamená automatický útočný had. Například pakobra východní, patřící mezi pouštní hady, se při setkání s člověkem spíš stáhne a neútočí, pokud ji vyloženě někdo neprovokuje. Pravým opakem je pakobra páskovaná, která je útočná.

Nejnebezpečnější hadi žijí bezesporu v pouštích. Ovšem při tak velké rozloze pouště, je opravdu malé riziko, že narazíte na smrtelně jedovaté hady. Budete-li cestovat po poušti, je lepší chodit po skupinách a dělat hluk. Tím hady vylekáte a oni se raději stáhnou.

Pavouci – jen na okrajích měst

Na strach z pavouků můžete rovnou zapomenout, chystáte-li se do severní nebo centrální Austrálie či do pouště. Největší riziko z pavouků se totiž nachází na předměstí velkých měst na jihu, jihovýchodě země. Například snovačka Hasseltova žije zejména na předměstí Sydney.

Pozor je třeba si dávat na stinná místa, kde tento pavouk nejraději hnízdí. Sklípkanec jedovatý, měřící přes 10 cm, je též smrtelně jedovatý. Můžete na něj narazit na předměstích velkých měst po celé Austrálii, ale určitě vás neohrozí na poušti nebo v tropických oblastech země.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí