Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Jarní podvečer v toskánské vinařské oblasti Chianti Classico
10. 4. 2018
Redakce
Chianti Classico je proslulé italské červené víno harmonické plné chuti, které pochází ze stejnojmenné oblasti Toskánska. Kde jinde si ho vychutnat, než právě tady?
V srdci oblasti Chianti Classico, asi 30 km od Florencie, 28 km od Sieny a 90 km od Pisy, se rozkládá vinařství Casa Sola. Zahrnuje 120 ha vinic, olivových hájů, polí a lesů.
Vína Chianti Classico DOCG musí obsahovat minimálně 80 % odrůdy Sangiovese a 12 % alkoholu. Jejich kontrolovaný původ zaručuje pečeť s černým kohoutem. A že jsou skutečně vynikající, jsme mohli posoudit na ochutnávce ve vinařstvíCasa Sola, kterou anglicky komentovala sympatická Maria.
Naše exkurze byla součástí organizovaného zájezdu do Toskánska, ale vinařství Casa Sola pořádá i letní pobyty, svatby a další akce pro soukromé zájemce. Spousta zeleně a nádherné výhledy na charakteristickou toskánskou krajinu, která vypadá jako před staletími, jsou opravdu mocným lákadlem k úniku před civilizací a k dokonalé relaxaci.
Nejširší nabídku průvodců a map Itálie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
„Pokud chcete průměrný produkt, používejte stroje, ale naše špičková vína vyžadují výhradně ruční práci,“ přibližuje nám Maria styl práce ve vinařství Casa Sola, které svá vína prodává samo, nebo prostřednictvím vybraných vinoték. V supermarketech je tedy nenajdete. „Běžné víno Chianti stárne 4 až 7 měsíců, ale ještě lepší jsou vína označená jako Riserva, která zrají 24 měsíců v sudech a pak ještě tři měsíce v láhvi,“ vysvětluje průvodkyně.
Nedaleká Florencie patří mezi nejkrásnější města v Itálii – historie tu na vás dýchá doslova z každého koutu. Pokud se tam vypravíte, inspirujte se v našem Průvodci Florencií, co nevynechat!
Procházíme se vinohrady prozářenými odpoledním sluncem a míříme k tomu hlavnímu – ke sklepům s dubovými sudy, v nichž toto tradiční toskánské víno kvasí a zraje. Dozvídáme se, že jeden z místních vinných sklepů je 100 let starý, vybavený moderní technikou, přičemž vykazuje úplně stejné hodnoty jako pasivní historický sklep vybudovaný před více než 300 lety.
Jak poznat dobré víno ve 3 základních krocích
Ochutnávání vín je zajisté velkým uměním, které lze ovládnout jen postupně. Přesto nám Maria slíbila, že po její instruktáži budeme v tomto směru znalejší. A hned nám předvedla, jak se ochutnává Chianti.
Nejdříve jsme si spolu s ní k vínu nalitému asi do poloviny sklenice přičichli. Chianti charakterizuje příjemná ovocná vůně, typická pro červená vína.
Poté jsme sklenici mírně naklonili a sledovali, jak po ní víno stéká POMALU – což je dokladem jeho síly a kvality.
Nakonec Maria nabrala víno do úst a zkušeně zasrkala. „Nesmí vám po něm trnout patro,“ řekla. A netrnulo!
Následovala večeře, která měla několik chodů, jak je v Itálii běžné. Zahrnovala toasty s místním olivovým olejem a salámy, lasagne, roastbeef s bramborami a nakonec speciální sušenky, které se namáčejí do dezertního dvanáctiletého vína. Každý chod jsme zapíjeli červeným či bílým vínem z místní produkce. Všechna vína jsme si samozřejmě mohli zakoupit (ceny začínaly na 6,50 eurech).
Heslo, které měla část mužského osazenstva na tričkách, bylo na tomto pohostinném místě ve slunném Toskánsku naplněno vskutku dokonale: Keep calm and drink Chianti!