Dobrodruh, po kterém bylo pojmenováno moře v Atlantiku – Weddelovo moře.
WEDDELL James (* 24. 8. 1787, Oostende, nyní Belgie, † 9. 9. 1834, Londýn, Anglie) – anglický velrybář, průzkumník jižních polárních moří
Zprávy o bohatých úlovcích tuleňů a mrožů lákaly od 20. let 19. věku lovce do vod za 60. rovnoběžkou. V polárním létě 1822–23 křižovaly moře v okolí Jižních Orknejí lodi Jane a Beaufoy anglického tuleňáře Jamese Weddella. Ve snaze najít nová loviště zvolil její vůdce kurs na jih.
Překonal 71° 10’ jižní šířky, kam před časem doplul ÚJ. Cook. Dříve než Weddell musel zavelet k návratu (20. 2. 1823), dostaly se anglické koráby až na 74° 15’ jižní šířky. Díky mimořádně dobrým povětrnostním podmínkám zakotvily 12. března 1823 u Jižní Georgie. V moři, které později dostalo jeho jméno, Weddell nenašel žádné stopy po předpokládané pevnině. Zdálo se, že objevil volné moře, které se mělo stát východiskem případných výprav k jižnímu pólu.
V téže době se ve stejných zeměpisných šířkách pohybovaly lodi Henry a Wasp amerických kapitánů Johnsona a Morella. Dopluly k pevnině, kterou před nimi objevil ÚJ.-B. Bouvet. Zjistili však, že jde o malý nehostinný ostrov, který není začátkem hledaného Jižního světadílu. Pustili se za Weddellem, a i když se nedostali příliš daleko na jih, přinesli zprávu o objevení Nového Jižního Grónska. Zněla krásně, ale byla zcela vymyšlená.
Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.