James Bridge – geniální stopař

James Bridge – geniální stopař

Stopař a zálesák se dokonale sžil s americkým západem, hovořil jazyky indiánů a prý se dokonce stal náčelníkem několika kmenů.

BRIDGER James (Jim) (* 19. 3. 1804, Richmond, Virginie, USA, † 17. 7. 1881, Kansas City, Missouri, USA) – americký stopař a zálesák

Jméno Jima Bridgera se stalo synonymem pro stopaře, znalce divočiny amerického Západu, jaké známe z děl Karla Maye a dalších autorů knížek o kovbojích a indiánech. Narodil se na východě, ale vyrostl v St. Louis na soutoku Mississippi a Missouri, kde se také vyučil kovářem. Od mládí mu učarovala divočina a každý rok se vydával dál na západ, do dosud neznámých plání. Při jedné z těchto cest také v roce 1824 znovuobjevil Velké solné jezero (srov. Escalante) v dnešním Utahu. Další z cest jej v roce 1830 zavedla k udivujícím gejzírům nynějšího Yellowstonského národního parku.

Stopař ve službách armády

Bridger se živil lovem divoké zvěře a obchodem s kožešinami (jednu dobu pracoval i pro Jeddediaha Smithe), později vstoupil do služeb armády Spojených států a roku 1843 založil pevnost Fort Bridger na cestě ze Středozápadu do státu Oregon. Mnohokrát vedl výpravy nových osadníků jako stopař – v tom mu velice pomáhala jeho dokonalá znalost terénu, fotografická paměť a v neposlední řadě i fakt, že ovládal šest domorodých jazyků. Sám se chlubil, že jej dokonce pět indiánských kmenů přijalo za náčelníka; to mu ale, spolu se spoustou dalších neuvěřitelných historek, přineslo slávu jakéhosi „barona Prášila“ amerického Západu.

V pozdějších letech se Bridger podílel mj. na příchodu mormonů do dnešního Utahu (byl stopařem jedné z jejich prvních výprav roku 1853), jako znalec terénu se zasloužil o průzkum Wyomingu (včetně Yellowstonu, 1859–60) či Idaha a provázel také některé vojenské výpravy na podmanění indiánských kmenů.

Do výslužby odešel roku 1868 a odebral se na farmu, kterou si již dříve zakoupil poblíž Kansas City, v místech dnešní 105. ulice tohoto velkoměsta. Tam také v roce 1881 zemřel po delší nemoci, která jej již dříve připravila o zrak. S bitvou u Lit­tle Big Hornu (1876), s níž jej spojila jedna česká countryová skupina, už ale Jim Bridger neměl nic společného.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Zkušenosti čtenářů

Marťa

Ahoj Vlastíku,

ještě stále někoho hledáš na SL? My máme na duben koupené letenky a jsme pár z Brna…

Vlastik
Marťa:

Ahoj.
Dlouho jsem tady nebyl, tak se omlouvám za pozdní reakci. Napiš mi na mejl, bylo by fajn se spojit dohromady. Jsme pár a bydlíme kousek od Brna

Vlastik
Marťa:

Ahoj Marťo
Ozvi se mi na mejla

Zlatka

Ahoj Vlasto,
asi poletíme stejným letadlem na Srí Lanku… Letím s kamarádkou a chtěly jsme si s kamarádkou od Lenčiné cestovky domluvit na pětidenní výlet středozemím, kde se začíná tím, že si nás někdo vyzvedne v Colombu a ve více lidech je to levnější. Chtěla jsem se domluvit, jestli by ste do toho nechtěli jít s náma. Kdyžtak pošlu její nabídky na mail.

Zlatka:

Ahoj Zlatko

Dlouho jsem tady nebyl, tak se omlouvám za pozdní reakci. Napiš mi na mejl, bylo by fajn se spojit dohromady. Jsme pár a bydlíme kousek od Brna

Zlatka:

Zapoměl jsem na mejl tak posílám kontakt znovu

Vlastik
Zlatka:

Zlatko, ozvi se mi Vlastik

Milan

Cau Vlastiku,rad bych vycestoval v dubnu na Sri Lanku, viz tema v diskuzi „Sri Lanka – duben 2015“. Napisu mail..

Milan

Ted koukam na datum… 🙂 asi je to tedy pasé..

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: