Disponujete některým ze světových jazyků a zvažujete do jakého dalšího se pustit? Je dobré zvážit hned několik faktorů – rozšířenost jazyka, vaše cestovatelské plány, pracovní budoucnost nebo jen zvukomalebnost dané řeči. Podívejme se na největší výhody a nevýhody většiny z nich.
1. Španělština
Jedná se o románský jazyk, jehož počet rodilých mluvčích se odhaduje na 400 milionů. Španělsky se domluvíte nejen ve Španělsku a Andoře, ale i v mnoha zemích Jižní i Střední Ameriky a rovníkové Guineji. Rodilé mluvčí najdete i na Filipínách či ve Spojených státech. Tento neskutečně živý a temperamentní jazyk je považován za jeden z nejsnazších na světě, pravděpodobně kvůli jeho velmi intuitivní výslovnosti – většina výrazů se totiž čte stejně jako píše. Stačí se naučit několik málo pravidel, kupříkladu nevyslovování písmene H či vyslovování písmene J jako CH, a budete zvládat španělskou výslovnost. Na cesty se tento jazyk skvěle hodí, protože se jim nejen domluvíte v mnoha koutech světa, ale stačí pár lekcí, abyste zvládli základní obraty.
+ Snadná výslovnost
– Velké množství slovesných časů, pro něž čeština nemá ekvivalent
2. Čínština
Chcete-li umět jazyk, kterým mluví největší procento lidí na světě, začněte se učit čínštinu, jazyk sino-tibetské jazykové rodiny, s nímž se domluvíte v Číně, na Tchaj-wanu, v Singapuru nebo Malajsii. Pokud se do tohoto jazyka pustíte, hned na začátku budete bojovat se zásadním problémem – čínština má naprosto odlišnou jazykovou stavbu než jazyky evropské. Navíc velkou roli hraje přízvuk a již samotné slabiky mají své významy. Když k tomu všemu ještě přidáme písmo s více než 40 000 různými znaky, o zábavu budete mít postaráno na opravdu dlouho.
+ Pomůže vám domluvit se s největším počtem lidí na světě
– Evropan bude bojovat s výslovností i odlišným písmem
3. Angličtina
Většina z vás ji pravděpodobně v nějakém lepším či horším stupni pokročilosti zvládá, je schopna si povykládat u pivka anglicky, domluvit si hotel či se pustit do řeči s neznámým člověkem na vedlejším sedadle v letadle či autobuse. Angličtina se stává jazykem cestovatelů, je to jazyk, bez kterého se neobejdete v práci a bez kterého se dnes ztratíte. Jen pozor na to, abyste neusnuli na vavřínech a nepřestali se v ní posunovat dále. Vyplatí se jí věnovat systematicky a pořád se zdokonalovat.
+ Angličtina je jazyk cestování, s ní to jde prakticky všude, bez ní skoro nikde
– Základní věci jdou snadno, hovořit ale anglicky na opravdu vysoké úrovni zvládá málokdo
4. Ruština
Poperete-li se s azbukou, ruština pro vás nebude zrovna obtížná. Spousta slov je podobných těm českým a gramatika taky nezaznamenává mnoho odlišností. Hodně primitivním ruským textům tak dokážeme porozumět i bez výuky. Velkým lákadlem pro dobrodruhy je, že rusky se domluvíte v několika cestovatelsky zajímavých oblastech, jako je třeba Kyrgyzstán či Bělorusko. Navíc ruština zažívá boom i ve světě byznysu.
+ Základům porozumíte díky češtině
– Učení azbuky
5. Portugalština
Portugalština je takový náš tajný tip. Mnoho lidí zapomíná, že nejen Španělé, ale i Portugalci pracovali s mnohými koloniemi, a tak se tímto jazykem domluvíte v Brazílii, Mosambiku, Angole či Kapverdách. Mluví jim okolo 185 milionů lidí, tak to můžete zkusit taky. Je v mnoha ohledech podobná španělštině, ale přece jen by musel Španěl trénovat, aby ji porozuměl, a naopak. V některých aspektech se podobá i francouzštině a italštině.
+ Nemluví ji každý druhý Evropan a můžete tak mít ve své jazykové výbavě něco výjimečnějšího
– Hovoříte-li španělsky, budete si plést výslovnost a možná i některá slovíčka
Superb Learning je jazykové vzdělávací centrum, které se specializuje jak na firemní výuku, tak na kurzy pro veřejnost či individuální výuku. Ze zmíněných jazyků nabízí hned tři, a to angličtinu, ruštinu a španělštinu. Lektoři zde vědí, že každý student je jedinečný a má odlišný styl učení, a proto kladou důraz na kvalitní výuku a přizpůsobení se požadavkům každého z nich tak, aby jeho očekávání byla splněna, anebo je předčili. vybrat si také můžete z různých typů kurzů, a´t už individuální lekce, skupinové kurzy nebo třeba přípravné kurzy na mezinárodní jazykové zkoušky.