Do „království“ Turkmenbašiho nebylo nikdy úplně snadné se dostat kvůli drahým obtížně získatelným vízům. Vízová politika se ještě více zpřísnila v roce 2002 po neúspěšném atentátu na Turkmenbašiho. Protože jsme nyní chtěli projet po Hedvábné stezce, jejíž hlavní trasa kdysi vedla právě přes turkmenský Merv, řešili jsme problém, jak získat vízum snadno a levně. Zde tedy popisujeme situaci z června 2006.
Co je tranzitní vízum?
Výrazně levnější a snadnější alternativou k tzv. turistickému vízu je tzv. tranzitní vízum. Vydává se obvykle na 5 dní – některé ambasády udělují pouze 3 dny, jiné na požádání až 10 dní.
Základní podmínkou jsou platná víza některých dvou sousedních zemí, např. íránské a uzbecké. K žádosti o tranzit není třeba ani pozvání ani předplacení služeb u cestovky, která jsou finančně nákladná. Navíc se pak můžete v zemi pohybovat bez průvodce a nemusíte spát pouze v drahých akreditovaných hotelech. I 5 dní stačí na návštěvu hlavní míst. Jediná nevýhoda je, že datum vstupu je fixní.
Kde a jak požádat?
Zde platí pravidlo, že čím blíže k dané zemi, tím je získání víza snazší. Například turkmenské ambasády ve Vídni a Berlíně vyžadují pozvání i pro tranzitní vízum, zatímco v Paříži, Istanbulu a Ankaře nikoliv. Jedni cestovatelé referovali o úspěšném požádání na konzulátu v Istanbulu a vyzvednutí víza na ambasádě v Ankaře (pozor, v Ankaře nemluví anglicky – sami jsme tam marně telefonovali).
Osobně bychom doporučovali Teherán, kde se sice komunikuje přímo z rušné ulice skrz mříž v okně, ale pracuje tam vynikající přátelský úředník. Postup žádosti vypadá následovně. Přinesete 1x kopii pasu a obou víz sousedních zemí. Úředník si je podle pasu zkontroluje a pas vám vrátí. Dobrý dojem udělá i potvrzení o zaměstnání. Za 5 -10 pracovních dnů přijde vyjádření z Ašchabatu, můžete si zavolat. Odpověď bývá kladná, takže pak přijdete podruhé a vyplníte anglicky 2x žádost o vízum, k níž přiložíte pas, 2x kopii pasu, 2x foto a 31 $. Pozor, dolary pouze v čistých, nepopsaných, nezpřehýbaných bankovkách! Kopírka je když tak ve vedlejší ulici, kam vás úředník odkáže (na pas a fotky, ne na ty dolary!). V žádosti také uvedete, na které dny tranzit chcete – od té doby jsou data fixní, posunout nelze, takže plánujte pečlivě dopředu. (Pokuste se, aby 3. den tranzitu byla neděle, popř. sobota, protože to běží v Ašchabatu bazaar Tolkuška.) Druhý den si můžete vyzvednout pas s vízem. Když hezky požádáte, tak možná ještě ten samý den odpoledne.
Teheránská ambasáda uděluje standardně 5 dní. Potkali jsme ale cyklistu, který si řekl o 10 dní kvůli kolu, a dostal je. Úředník v Teheránu je opravdu sympaťák.
Přechod hranice v Gaudanu
Při vstupu do země zaplatíte poplatek 12 $ na osobu, výstupní poplatky se neplatí. Na přechodu Gaudan/Howdan narazíte na zlodějinu při transportu. Z íránské vesnice Gaudan jezdí kyvadlově autobus asi 4 km k íránské celnici na kopci za 6 000 riálů / 15 000 manatů. K turkmenské celnici 4 km pod kopcem pak za 2 $. Odtud skrz pohraniční pásmo k checkpoitu 25 km pod horami berou monopolní minibusy nehorázných 10 $ na osobu! Stopovat se nesmí. Íránskému kamioňákovi, který nás byl ochotný vzít, to vojáci zakázali. Po zavření hranice v 18 h nás nakonec vzali posledním minibusem po 5 $, protože netušili, co by s tam s námi dělali, a peníze z nás vymlátit nemohli. Od dolního checkpointu lze stopovat.
Adresa turkmenské ambasády:
Golestan 5th č.p. 39
Tehran
tel.: 021-22542178 (ke starému číslu přibyla 2 na začátku)
úřední hodiny: So – Čt 9:30 – 11:00
doprava: metrem (Line 1) na konečnou Mirdamad (750 IR), odtud sdíleným taxíkem (3000 IR) – řidiči ambasádu znají
Doporučená tranzitní trasa Turkmenistánem
1. den – z íránského Mashhadu brzo ráno na přechod Sarakhs/Saraghs, odtud do Mary, případně i prohlídka rozsáhlých ruin Mervu
2. den – Merv (pokud ne 1. den), přesun do Ašchabatu (4 h)
3. den – dopoledne bazaar Tolkuška, odpoledne Ašchabat nebo něco v okolí (Nissa)
4. den – přesun k čajovnám u bývalé oázy Darvazá (ale spěte ve stanu mimo čajovny) (4-5 h)
5. den – brzo ráno přesun do Konya-Urgenč (6 h), prohlídka ruin, hraniční přechod za městem (taxíkem 10 min) zavírá v 18h
Turistické vízum
Pro doplnění ještě uvádíme charakteristiku tzv. turistického víza. Vydává se na 30 dní. Je třeba pozvání od soukromé osoby nebo od cestovní kanceláře. Pozvání může zařídit například česká agentura Kaznet (www.kaznet.cz) nebo kazašská cestovka Stantours (www.stantours.com), která též může zajistit i celou cestu po Turkmenistánu (asi 60 $/den). Vyřízení pozvání trvá necelý měsíc a stojí 60 – 120 $. Musíte uvést, na které ambasádě budete vy nebo vaše agentura vyřizovat samotné vízum. Vízum pak stojí 70 $ na 20 dní nebo 90 $ na 30 dní a je vystaveno za 5 dní od podání žádosti. Na velkou cestu po Turkmenistánu pohodlně stačí 2 týdny.