Jak ušetřit na Novém Zélandu

Jak ušetřit na Novém Zélandu

Jak si co nejvíce užít cestování a co nejmíň přitom utratit? Tuhle otázku si možná položí ten, kdo chce na Zélandu strávit delší čas a nechce přitom příliš pracovat. Omezit výdaje znamená více cestovat, relaxovat a poznávat…

Nový Zéland je ve srovnání s Českem dražší země, ale najdete spoustu vychytávek, na kterých lze docela dobře ušetřit.

Jídlo

Pokud máte hluboko do kapsy, asi si odpustíte návštěvu restaurací. Dobře se najíte v jakémkoli Take aways, pochutnáte si např. na fish (chicken) and chips. Nejlépe ovšem, když dáte na domácí stravu. Koneckonců aspoň víte, co jíte. Potraviny kupujte v supermarketech. Všude po Zélandu najdete New World, Countdown, Fresh choice, Supervalue nebo Pak´n´save. Zvlášť si všímejte značek Budget, Home brand nebo Pams. Kdo pozná, jestli solíte solí za 1.5 nebo za 3.00 NZD? Pořiďte si zákaznickou kartu, díky které můžete kupovat vybrané výrobky se slevou. Věnujte pozornost zlevněnému pečivu nebo masu. Pokud ho sníte ten samý den, pochutnáte si za poloviční cenu. A taky sledujte akční nabídky. Vyplatí se to především u ovoce, zeleniny a masa. Nebojte se nákupu pro nás nezvyklých větších balení. Běžně se prodává půlkilové máslo, pytel brambor, celá cihla sýra či kilový jogurt. Koupíte-li poloviční množství, zaplatíte skoro stejně. Často jsou tyto výrobky v akci, takže ušetříte dvakrát.

Další možností, jak levně nakoupit především ovoce a zeleninu, je prodej přímo u pěstitele. Dobře si všímejte cedulí u cest. Kousek za nimi najdete budku, ve které jsou připraveny balíčky plné vitamínů a na nich je fixou napsaná cena. Penízky se dávají do krabičky. Občas mají v budce zabudovanou webovou kameru, ale to spíš výjimečně.

Pokud se chcete setkat s pěstitelem tváří v tvář, navštivte sobotní nebo nedělní trh. Kromě zmíněné zeleniny můžete koupit pečivo, čerstvé ryby, ale i všelijaké suvenýry typu maorské šperky z greenstone, různé přívěsky, prstýnky, náušnice apod. Potřebujete něco na čtení? Nebo na oblečení? Rozbili jste talíř? Na trhu určitě něco najdete. Často to připomíná spíše bleší trh, ale proč ne?

Potřebné věci

Potřebujete se vybavit na cestování? Nemáte nádobí, skládací židličky ani peřiny? Chcete si vylepšit spaní v autě pohodlnou matrací? A nevadí vám, že tyto věci už někdo před vámi použil? Tak jděte rovnou do Recycling Center, Salvation Army či Hospice Shop. Mají tady úplné poklady za pakatel.

Potřebujete-li oblečení, zajděte do Save Mart. Výtěžek z prodeje darovaného oblečení jde na projekty podporující postižené děti. Najdete tam ovšem i značkové věci.

Nenajdete-li, co potřebujete, nebo jednoduše nechcete použité zboží, tak zajděte nelépe do Warehouse. Mají tam všecko od kuchyňského nádobí, přes oblečení až po nářadí. Nečekejte velkou kvalitu  a doufejte, že vám do konce pobytu vydrží.

Nejširší nabídku průvodců a map Nového Zélandu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Ubytování

Chcete-li mít střechu nad hlavou, tak volte hostely/backpackers.  Pokud si zakoupíte kartičku např. YHA nebo BBH (tuším, že stojí 40 dolarů, v ceně je tel. karta za 20 dolarů), tak máte nárok na slevu.

Můžete ale stejně dobře bydlet v kempu. Buď ve vlastním stanu či minivanu, dobře se bydlí i v chatkách (cabin, unit). Ty dražší jsou vybavené kuchyňským koutem s nádobím, vařičem, dostanete povlečení.(od 50 NZD pro dvě osoby). My máme více zkušeností s basic variantou, kde se spí ve spacácích, vaříte ve společné kuchyni a používáte společné sprchy. (od 30 NZD).

Zcela nejlevněji  vyjde spaní v autě pokud možno daleko od lidí uprostřed pěkné přírody. Někdy dá docela zabrat, najít vhodné místo. Většina pozemků kolem cest je oplocena, prašné cesty vedou  zpravidla k nějaké farmě. Zbývají místa u jezer, na začátcích tracků, na pláži nebo jednoduše na odpočivadle. Dávejte si ale pozor na značená  parkoviště. Velmi často tam  je cedule s upozorněním, že se zde nesmí stát přes noc nebo kempovat. Když ale padne tma,  kdo vás tam bude hledat? My jsme se snažili vždycky najít místo dál od domů, ale znám i takové cestovatele, kteří nejraději nocovali uprostřed města na veřejném parkovišti nebo přímo naproti radnici. Nikdy na ně nikdo nepřišel, pokud se jim kolem auta neválely lahve od piva…

Internet

Pokud máte hodně trpělivosti a wifi kartu ve vašem notebooku, tak hledejte nezabezpečenou síť. Dají se najít v blízkosti hotelů nebo administrativních budov.

Nebo si zakupte předplacenou  kartu na net v internet café. Hodina surfovani vás pak vyjde na 4-6 NZD. Pokud teda nejste zrovna v Aucklandu, kde hodina stojí kolem 2 NZD.

Trekování

Trekování v zásadě není drahá záležitost. Koupíte si zásoby jídla a hajdy do hor. V létě přespíte ve stanu, který ovšem musíte tahat. Daleko lepší je spát na chatě. Na Novém Zélandu funguje perfektní síť tzv. Back Country Huts. Za nocleh zaplatíte nejčastěji 5 či 10 dolarů. Plánujete-li trampovat více, tak se vám určitě vyplatí koupě Back Country Hut Pass. Za 90 NZD můžete využívat všech chat po celý rok aniž  byste platili za jednotlivé noci. Špatná zpráva je ta, že se tento pas nevztahuje na chaty na Great Walks v sezoně. Mimo sezonu (květen až září) toto pravidlo na některých Great Walk tracích neplatí. Chcete si vyšlápnout na Routeburn či Milford Track a neplatit 30 dolarů za noc na každé chatě? Jděte mimo sezonu! Ušetříte desítky dolarů.

Hygiena

Ano, ano, i na hygieně se dá ušetřit. Otužujte se a myjte se v řece nebo jezeře. V zimě pátrejte po veřejných sprchách. Ptejte se na informacích. Stejně dobře se umyjete v bazénu a jestě si k tomu zaplavete a zrelaxujete ve vířivce. Nebo to zkuste v kempu či hostelu: za úplatu vás většinou nechají osprchovat.

Energie

Když potřebujete dobít baterie do fotoaparátu, mobilu nebo laptopu a nechce se vám kvůli tomu chodit do hostelu nebo kempu, navštivte místní knihovnu! Vstup je zadarmo, lidé jsou milí, nechají vás tam i prospat. Nemusíte jen listovat knížkami či časopisy. Než se vám nabijí baterie, stihnete poskládat obrázek z puzzle, mají pěkný výběr.

Benzín

Jestliže šetříte na pohonných hmotách, jezděte stopem! My s tím příliš zkušeností nemáme, ale z doslechu víme, že budete na kraji silnice čekat max. 15 minut.

Máte-li vlastní odvoz, tak hleďte při nákupu potravin v supermarketu utratit aspoň 40 dolarů, neb pak máte nárok na slevu 4c na každý litr benzínu.  Ceny benzínu se mění někdy i v průběhu dne, nejdražší bývá před víkendem a o svátcích a taky na malých místech.

Woofing

Snažili jste se šetřit, přesto vám  týden před odjezdem chrastí v kapse poslední dolary? Woofujte! Woof čili World-Wide Opportunities on Organic Farms nabízí možnost pobytu buď na farmě nebo v rekreačním zařízení, přičemž za čtyři hodiny práce máte nárok na jídlo a ubytování. Často hostitel nabízí i bezplatný internet, půjčení kol apod. Obdobně funguje i Helpx.

Cestujete-li levně, pohodlně vystačíte s 100 NZD na člověka a týden. Stejný obnos si při dobře placené práci vyděláte za jeden jediný den.

Zkušenosti čtenářů

Komár

Ještě trocha do krámu ohledně jídla – využívejte s radostí kontejnery u supermarketů. Ne vždy jsou přístupné, ale pokud ano, můžete si zpestřit jídelníček. Potraviny prošlé třeba den, ovoce a zelenina, které je lepší jak v Kauflandu se vyhodí. Při troše sebezapření…
Nazapomenu, jak jsem pravidelně chodil ke kontejnerům se zeleninou v Hastingsu ke Countdownu (či co to bylo). Vždycky se tam našel pytel brambor, košíček jahod, okurky, rajčata, atd. Jedou za mnou slyším kroky a nějaká ženská v kostýmku… asi někdo z podniku mne jde zahnat. Než jsem to domyslel, začala se v tom taky přehrabovat. „Try these tomatoes.“ Nezmohl jsem se na odpověď a bradu jsem měl dole ještě chvíli poté, co s „nákupem“ oddjela svým naleštěným Holdenem.
***********************
Dobré zpestření jídelníčku jsou také ryby, nejsem rybář, ale na NZ jsem to párkrát vyzkoušel v ústí Tukituki (nerybařte při přílivu). Rybařit bez povolenky v řekách je zakázno, v oceánu je to bez problémů. My chodili na úhoře (eels), kteří jsou tam bráni jako plevel. Stačí kus vlasce (radši silnější), háček a kus jater (jsou nejlevnější). Musim říct, že tak blbou rybu jako úhoře, aby člověk pohledal. Někdy žerou pomalu přímo z ruky a když si na ně posvítíte baterkou ze břehu, můžete návnadu strčit do huby tomu největšímu. Vytáhnout, praštit s ním o zem a zaříznout za hlavou. Přibalte k tomu kýbl na úhoře (kroutí se ještě bezhlaví, vykuchaní, stažení) a hadr – jsou slizcí a do rukou ho opravdu nechytíte. Eelingu zdar. (tímto děkuju Helče a Petrovi za rychlokurs)
*************************
A co se týče stopování, taky si nestěžuju – jezdil téměř jen stopem a dostal se kam bylo třeba. Průměrná čekačka 0:15 maximální 1:45.
**************************
Další hodně sockovský způsob jak ušetřit (který jsem nepoužíval) je zakoupit zboží ve Warehousu (myslim, že to bylo tam), kde lze do 30 dnů vrátit (i v jiné prodejně řetězce) bez udání důvodů. Někteří lidé tak vraceli surfová prkna ještě od písku…

Bara
Komár:

Ahoj Komare, vim, ze my Cechove to asi mame v povaze, usetrit kde se da a osidit kazdeho, kdo je o neco vic poctivejsi nez my. Ale prosim te, nerad tady lidem, jak se daji vracet veci do Warehousu. Preci aspon trochu te cestnosti z nas ten komunisticky rezim totalne nevymazal z mozku. Oni to v tom Warehouse samozrejme vezmou, protoze by je nenapadlo, ze by toho mohl nekdo zneuzivat. Ale kdyz takovejch vracecu bude vic, mozna tuhle sluzbu presanou provozovat a to pak, kdyz mas doma vec, ktera nefunguje, nebo nezapada do skrine, jak sis myslel, tak to je doce blby. Hlavne, kdyz vis, ze je to diky parazitismu vychcanku. Jinac ty tipi na loveni uhoru jsou prima a to, ze vybiras odpadky a nestydis se za to, to je taky prima. Aspon se neplytva…. Mej se pekne.

Pavlina

K internetu v Aucklandu. Nove je ted internet v knihovne zdarma. Staci se jen zaregistrovat jako visitor.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: