El Chaltén je po právu považován za hlavní trekkingovou destinaci Argentiny. Jedná se o vstupní bránu k jedním z nejznámějších vrcholků Latinské Ameriky Cerro Torre a Fitz Roy. Současně je to oblast přímo stvořená pro běžce milující dramatické traily.
I přes svou popularitu si vesnička El Chaltén udržuje svoji původní tvář, protože nebyla zasažena vlnou turismu, spojenou s urbanizací, podobně jako o 212 km vzdálené El Calafate, známé díky ledovci Perito Moreno. Samotní Argentinci považují jih země za velmi drahou destinace, a proto pro mě bylo milým překvapením, když jsem si mohl dopřát, po několika nocích strávených ve stanu, luxusní spaní v hostelu, a to přibližně za 200 Kč. Obavy se tedy nenaplnily. Navíc oproti jiným místům se zde neplatí žádný vstupní poplatek do národního parku a některé kempy tu jsou zcela zdarma. Na druhou stranu je třeba říci, že Patagonie může být drahá, pokud budete spát v hotelích a stravovat se v restauracích. Záleží tedy jen na vaší volbě.
Patagonie byla mým běžeckým snem
Od chvíle, kdy jsem začal běhat, byl pro mě běh Patagonií velkým snem. Pro milovníka Argentiny, kde jsem studoval, a hlavně překrásné a nedotčené přírody to snad nemůže být ani jinak. Vzhledem k tomu že běžci cestovatelé, a tím mám na mysli běžce amatéry, kteří nemají podpůrný tým na to, aby jim převážel věci, se často musí vzdát běhu a přejít do chůze pokud dělají přechody, protože to prostě s 20 kg krosnou nejde.
Patagonie je známá svými extremními podmínkami (sám jsem zažil během několika hodin sněhovou vánici, 20 stupňů na slunci, déšť a silný vítr). Fitz Roy koneckonců v jazyce mapuche znamená kouřová hora a pravděpodobnost, že Fitz Roy uvidíte zahalený v mracích, je značně vysoká. To ale jen umocňuje dobrodružství, pro které jsme se sem vydali nebo ne?
Nejširší nabídku průvodců a map Argentiny (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Zkuste si jeden z mnoha trailů
V období od listopadu do března se el Chaltén stává prakticky rájem pro trailové běžce. Navíc v prosinci je zde denní světlo až 18 hodin (takže ušetříte za baterky do čelovky :)). Na přelomu února a března zde bylo zase relativně málo lidí a k mému překvapení i pár lidí z České republiky. Asi podobně jako já využili nabídky zpáteční letenky za necelých 13 tisíc korun a nebo to jen potvrzuje fakt, že hlavním koníčkem Čechů je vysokohorská turistika. Jako hlavní výhodu považuji, že přímo ze samotné vesničky vede několik velmi dobře značených treků (po téměř každém kilometru narazíte na dřevěnou ceduli značící počet zdolaných km). Stačí tedy nazout boty a vyběhnout.
Treky jsou většinou dlouhé 8 až 15 km a nabízejí pro běžce různé obtížnosti a převýšení. To pro mě představovalo většinou výběhy od 25–50 km a především možnost nechat veškeré věci v hostelu. Vzhledem k nepřebernému množství značených cest si samozřejmě můžete naložit i mnohem více. Za 3 dny jsem naběhal přibližně 100 km a za nejkrásnější treky považuji: lagunu Torre, kde se dostanete do bezprostřední blízkosti ledovce Torre a pravděpodobně nejznámější trek k laguně De Los Tres, která vás zase zavede do blízkosti Fitz Roye. Tento trek lze spojit i s návštěvou laguny Sucia, což považuji za jedno z vůbec nejkrásnějších míst celé oblasti. Ačkoliv zde vede značená cesta, tak na mapách není uváděná. Z tohoto důvodu zde potkáte jen velmi málo lidí (já osobně potkal jednoho člověka a to až při cestě nazpátek). Po měsíci stráveném během po Patagonii řadím El Chaltén mezi top běžecké destinace a doporučil bych ho každému, kdo se nebojí možných extrémních klimatických podmínek. Na rozdíl od severně vzdáleného Bariloche, který krajinou připomíná italské Alpy, a který je vstupní bránou do Patagonie je pravděpodobnost optimálního počasí o dost větší, tak El Chaltén nabízí jedny z nejkrásnějších běžeckých scenérií a za proběhnutí rozhodně stojí.