Jak (ne)zničit životní prostředí

Jak (ne)zničit životní prostředí

Pečlivě vybírejte turistické partnery Chystáte-li se na safari, túru po chráněné oblasti, přechod hor, cestu do pouště, pobyt v džungli, cokoliv co nezvládnete sami a budete potřebovat partnera – odbornou organizaci nebo tour operatora, pečlivě vybírejte komu dáte důvěru. Dnes se každý druhý zaštiťuje eko-turismem, často však zůstává pouze u slov. Ptejte se správ národních parků a chráněných oblasti kdo je v tomto směru důvěryhodný. Jste hosty nejen mezi lidmi, ale také v přírodě.

Neodhazujte odpadky

Ani v divočině, ani ve městech. Nenechte se inspirovat místními, kteří jsou často mistry světa v odhazování odpadků. Chovejte se jako hosti, kterým nepřísluší hodnotit ale přísluší jim zanechávat za sebou co nejmenší stopy. Když kempujete, odneste všechny odpadky sebou – divočina na ně nikdy nemá chuť a jen zhyzdí její tvář.

Nemáte-li k dispozici latríny, své výkaly vždy zakopejte, nejméně 100 metrů od nejbližšího zdroje vody. Kontaminace vody výkaly může vést k přenosu žloutenky, tyfu, améb a dalších nemocí a parazitů.

Šetřete a neznečisťujte přírodní zdroje

Šetřete vodou. Nepoužívejte saponáty a kosmetiku v blízkosti vodních zdrojů. Při osobní hygieně zachovávejte vzdálenost minimálně 50 metrů od nejbližšího vodního zdroje a používejte přirozeně rozložitelné prostředky.

Pro rozdělání ohně, především v dezertifikovaných oblastech, ale nejen tam, používejte plynové vařiče. Pokud není zbytí a musíte topit dřevem, použijte pouze spadané a ulámané větve – nikdy neřežte živé větve nebo stromy. Oheň důkladně uhaste.

Respektujte vyznačené trasy

Jste-li v chráněné oblasti, respektujte vyznačené trasy. Před vámi a po vás stejnou cestou půjdou další deseti tisíce nohou, což samo o sobě je velký nápor. Nezatěžujte více míst než je třeba.

Nekupujte předměty z vzácných surovin či velké historické hodnoty

V Africe není problém sehnat slonovinové šperky, sošky, hřebeny, v Jižní Americe kůže z vzácných lam a podobně. Nenechte se zaslepit touhou mít něco výjimečného. Jednak ubližujete prostředí a jednak podněcujete místní, aby se tímto druhem obchodu dál zabývali.

Stejně tak nekupujte žádné cenné sošky, rukopisy, obrazy apod. Národní bohatství má zůstat v zemi kde vzniklo. Nesnažte se ospravedlnit své jednání snahou „zachránit kulturní dědictví“.

Buďte ohleduplní k flóře a fauně

Nekonzumujte chráněné nebo ohrožené druhy zvěře (například želvy, želví vejce apod.). Ostatní pouze v sezóně, jinak se podílíte na nebezpečném snižování jejich stavů. V neobydlených oblastech se chovejte tiše a nenápadně, abyste nevyrušovali zvěř a ptactvo.

David Kučera

Zkušenosti čtenářů

Ruda

A v návodu jste zapomněli na jednu nejdůležitější věc ! Nepoužívejte dopravních prostředků s velkou spotřebou energie na osobu : Letadlo, os. auto, motocykl, různé skútry, jachty a pod. Nejméně poškodíte živ. prostředí, když budete cestovat vlastní silou – na kole a pěšky.
Když třeba poletíte do Austrálie, vyčerpáte příděl energie na vaši osobu na celý život a dál byste se už neměli nikdy nikam vozit ! Když bude všechno lidstvo zvyšovat své cestovatelské aktivity stejným tempem dál, vyhyne vše živé do stalet na zhroucení přírodní obnovy ovzduší !!!!!

Vojta Filip
Ruda:

Ahoj, nevite, kde se da najit nejak porovnani spotreby? Naprosto netusim, kdyz misto letadlem pojedu do australie autem (a lodi 🙂 ), jestli rozdil spotreby (na km za osobu) bude dvojnasobny, desetinasobny, nebo vic…? Je mi jasne, ze vam jde spise o porovnani spotreby v case, ale i na vzdalenost to muze byt zajimave.

David Kucera
Vojta Filip:

Na strance http://www.climatecare.org/ si muzes nechat spocitat srovnani.

Andrea

Myslím, že letadlo je poměrně ekologický způsob cestování.Nedá se podle mě příliš porovnávat s autem nebo motocyklem. Viz: http://www.zkratka-letenky.cz/clanky/letani/letecka-doprava-a-zivotni-prostredi/

Jurda

Celej život jezdim na kole, auto nemam, ale za 58 roků se to nikde neprojevilo. Co mam kurňa eště dělat ?

filip.

Děkuji za článek!

V neposlední řadě ale taky znečišťuje ovzduší taky „cestování“ samotné. Někam jedem, někam letíme a čmoudíme tam i zpět.

Pokud nejdete pěšky, nejedete na kole nebo jiném vlastními silami poháněném prostředku nebo nejedete stopem, tak se nejspíš (alternativní pohon je vyjímka) podílíte (podílem na konzumaci, podílem na poptávce) na produkci skleníkových plynů (CO2). A to buď hodně v autě nebo hodně hodně hodně v letadle.

Cestování bereme jako samozřejmé, chválihodné a obdivuhodné, právo cestovat bereme jako dané a garantované. Proč ale vlastně cestujeme, co vše je s tím spojené a jaké to má dopady? Pro důvody z první věty se tomu vyhýbáme: „Já prostě musím letět.“ Nemusíš. Vlastně jsem tohle téma čekal i v jiném a výborném článku od Davida Kučery – proč necestovat. Vyvolává to zaražené reakce, sám jsem s tím měl problém, ale férově si to alespoň přiznat bychom měli.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: