Jak na víza do Íránu

Jak na víza do Íránu

Letos se s přáteli chystáme do Íránu, řešili jsme také víza a jelikož spoustu lidí má mnoho otázek, rozhodl jsem se vše, co jsme zjistili, sepsat.

Adresa velvyslanectví:

Velvyslanectví Íránské islámské republiky
Na Zátorce 18
160 00 Praha 6

Turistické vízum stojí nově 1680 Kč, platbu musíte provést v hotovosti u přepážky Československé obchodní banky, č.ú. 572853973/0300  a to nejlépe těsně před tím,  než si žadatel chce nechat vízum vepsat do pasu. Potvrzení z banky se přikládá k pasu.  V případně vícečlenné skupiny lze provést platbu hromadně (dříve k tomu moc svolní na ambasádě nebyli, letos nám to sami nabídli, abychom ušetřili) – za tuto platbu za účelem víza se platí 50 Kč bance. Prý lze platit i převodem z účtu, nám řekli, že konzul nemá čas hledat, zda jsme peníze poslali či ne, a že potřebují potvrzení od banky.

Otázka, zda je problém mít v pase izraelské razítko. Naše pasy velmi důkladně prohlíželi.  V pase musíte mít dvoustranu bez razítka pro vlepení víza. Platnost pasu musí být půl roku po vstupu do Íránu. K žádosti přikládáte kopii pasu s vašimi údaji, pas si odnesete domu.

Formulář – v pohodě lze využít z internetu 4 stránkový dokument. Musí se vyplnit na stroji (počítači) v angličtině. Nově stačí 2 výtisky, vše na A4 jednostranně, a oba sešít, aby držely pohromadě. Listy seřaďte klasicky – na internetu se můžete dočíst, že v Persii se listy řadí pozpátku. Nevím, zda je to pravda, ale na velvyslanectví to nechce.  Na žádosti o víza se přilepí fotografie pasového formátu. Jedna se přikládá volně (pro jistotu jsme ji zespodu podepsali). Celkem tedy 3 fotky. U holek je potřeba nábožensky odpovídající fotografie – v šátku se zahalenými vlasy – v Íránu ženám může koukat část předních vlasů, kamarádka pro jistotu zvolila zahalenější variantu. Při focení se fotograf dobře pobavil.

Datum jsme pro jistotu nevyplňovali, doplnili si ho na ambasádě sami. Pokud něco nevíte a chcete se zeptat, je poněkud lepší zavolat na ambasádu – číslo 233381113. Je tam moc hodný pán co umí česky a vše vám poví.

Na ambasádě přijímají žádosti ve všední den 10-13hod. Žádost vám překontrolují, a pokud je správně, jednu kopii odesílají do Teheránu. Za 14 dní si máte zavolat – většinou je to ale tak za 3 týdny. Až bude žádost schválena, donesete na ambasádu své pasy a za 5 dnů si můžete vyzvednout pasy s vlepeným vízem. Vízum platí 3 měsíce od vydání – pozor tedy, abyste si ho nezařizovali moc brzo. V jedné hospodě jsme potkali kluky, kteří zbytečně takovýmto způsobem přišli o týden v Íránu.

V partě máme i slečnu a na velvyslanectví nám radili, že ji někdo máme vydávat jako svojí ženu. Někteří si berou do Íránu „podomácku vyrobený“ svatební list okopírovaný od přátel s upravenými jmény. V některých hotelech prý svobodnou dívku neubytují. Občas stačí jít o hotel vedle, nikdy ale člověk neví…

Nejširší nabídku průvodců a map Íránu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Žádosti máme podané a nyní jen čekáme.

Formulář k vízům lze stáhnout zde.

Hraniční přechody

Do žádosti vyplňujete hraniční přechody – my jedeme trasu Arménie – Írán – Turecko. Hranice s Arménií je dlouhá 40 km a má jediný přechod   Jolfa – Norduz (Agarak).

Hranice s Tureckem má 3 hraniční přechody – jako jediný pro cizince se uvádí  Dogubeyazit (Gürbulak) –  Bazergan , který je nejseverněji. Ostatní prý slouží jen pro místní. Na netu se dají najít v cestopisech i další přechody hranic jižněji položený Kapiköy západně od íránského Khoy či nejjižnější Esendere – Sero.

Doprava do Íránu

A jak se nejlépe do Íránu dopravit? Záleží, jak hodně dopředu plánujete cestu. Výhodná může být doprava se Sky Europe na trase Bratislava – Istanbul či Wizz Air na trase Praha – Burgas. Přes Turecko se lze dopravit autobusem, vlakem či letadlem.

V Turecku působí celá řada nízkonákladových leteckých společností – Sun Express, Paegasus Airlines , Anadolu Jet či Onur Air. K hranicím Íránu je nejblíže turecký Van či Erzurum. Pokud kupujete letenky dostatečně včas, mohou být i cenově výhodnější než jízdenka na autobus. Některé společnosti nabízejí i let Istanbul – Teherán. Zajímavou variantou je i Trans – Asia Express Istanbul-Teherán.

Zkušenosti čtenářů

Hondza

Prechod Esendere/Sero je zazitkem, lze jenom doporucit…

Ludo
Hondza:

Ahojte, chcel by som sa spytat co mam napisat v ziadosti do kolonky, kde sa pytaju na adresu miesta kde sa budem pohybovat. Mam tam vypisat mesta ktore chcem navstivit?
A mam si to vytlacit v PDF-ku a vypisat to na stroji?

neo
Hondza:

Nevite nekdo, zda lze iranske vizum prodlouzit? Mam ten problem, ze jsem o nej zazadal prilis brzy a ted mi tam na konci chybi par dni.

neo
neo:

Pardon, chtel jsem to dat do vlastniho vlakna…

Johny
Hondza:

Nedávali jste někdo pas na ambasádě minulý týden do pátku? Nemáte info, kdy si ho můžeme vyzvednout?

Tom
Hondza:

Já bych to moc nedoporučoval.Je otázka, kolik lidí, kterým to doporučil toho využilo?Nám to také říkal,ale raději jsme využili standardní cesty-takže jsme požádali o víza v Praze.Této možnosti bych využil jen tehhy, byl bych-li v časové tísni.Udělení víz bylo pro nás bezproblémové.V Teheránu žádosti posuzovali jen 10 pracovních dní,což jsme vůbec nečekali.Jen si dejte pozor,aby jste měli v pase volnou stránku (rub a líc), nikoliv dvě volné stránky vedle sebe(tak jako já).Musel jsem si obstarat pas nový.Zvláštní ale bylo,že jsem žádost měl na pas starý a vízum mně pak udělili do pasu nového.Celá procedůra na ambasádě trvala „jen“ tři týdny.Do Íránu odjíždíme za pár dní…

Tom
Hondza:

Já bych to moc nedoporučoval.Je otázka, kolik lidí, kterým to doporučil toho využilo?Nám to také říkal,ale raději jsme využili standardní cesty-takže jsme požádali o víza v Praze.Této možnosti bych využil jen tehhy, byl bych-li v časové tísni.Udělení víz bylo pro nás bezproblémové.V Teheránu žádosti posuzovali jen 10 pracovních dní,což jsme vůbec nečekali.Jen si dejte pozor,aby jste měli v pase volnou stránku (rub a líc), nikoliv dvě volné stránky vedle sebe(tak jako já).Musel jsem si obstarat pas nový.Zvláštní ale bylo,že jsem žádost měl na pas starý a vízum mně pak udělili do pasu nového.Celá procedůra na ambasádě trvala „jen“ tři týdny.

Vladimir
Hondza:

zdravím všechny zájemce o Írán, letos se tam po třech letech s kamarádem chystáme podruhé a minulý týden jsme podali žásosti o vízum v Praze. Překvapila mne nejen vyšší cena, která se oproti době před třemi lety platí při podání žádosti ale i sdělení, že schvalování žádosti v teheránu nemusí dopadnout příznivě, onen sympatický pán říkal že právě teď jsou problémy… máte někdo zkušenosti z poslední doby… jinak jaká je situace v Íránu teď – myslím bezpečnost a pod…vrátil se někdo teď z Íránu a sdělí své dojmy,, díky Vladimir

DWD
Hondza:

Nikdo tady o tom moc nepise a nevi … Byl jsem v Iranu nespocetne krat a vzdy zadam v Istanbulu, je to bud na pockani a nebo do druheho dne transit viza, nebo turistika do dvou az tri dnu. Iranska amabasada je take v Erzurumu. Kveta dava viza take na pockani, ci dvou tri dnu, stejne Baku, Aschabad, Herat, Kabul nebo Erevan. Ta Praha me irituje tim systemem, takze tam uz vubec nezadam, i kdyz poprve mi to jaksi prislo dobrodruzne. Delaji to asi kvuli novinarum, nicmene v okolnich zemich je to OK. Viza se daji prodluzovat a dokonce i tranzity, Teheran to moc rad nedela, ale ostatni mesta bez problemu vetsinou o pet az deset dnu, turistiku prodluzuji taky, vetsinou o 10-20 dnu. Zase Teheran dela potize a dava nejkratsi prodlouzeni – co ale taky v Teheranu delat? Kabinkova lanovka znudi a cekat na zemetreseni a nebo az zacne valka s JUESEJ … heheh. Do Mashadu prakticky cizinci moc nejezdi, takze tam je to nejlepsi prodluzovat …

Ferdak

Jak je to tedy s tim izraelskym razitkem?

Jitka
Ferdak:

Jedu také do Iránu a v pasu jsem měla izraelské razítko. Jelikož mi v cestovní agentuře potvrdili, že toto razítko je pro vízum do Iránu problém, zvolila jsem včas variantu zhotovení dalšího pasu. Není to problém je mít dva, úřadům jen stačí udat rozumný důvod proč další chci.
Jitka

Petra

V nekterych hotelech neubytuji ani cizince, ale vzdy se nejaky najde, kde vas ubytuji. My si vystacili se snubakama.

Dan

Kamarád mi poslat zajímavou fotku
http://kecy.roumen.cz/kto_se_boji_Roumingu.jpg

Dan

Hraniční přechod Kapiköy je průchozí jen vlakem, informace do Mishoxe.

Dan

Hurá! Konečně je to tady. Dnes jsem volal na ambasádu a sdělili mi, že naše žádosti jsou schváleny. Jaké bylo mé překvapení, když předemne paní postavila složku vysokou 11 cm se všemi žádostmi o víza a se slovy „Najděte si ty vaše“. Samozřejmě naše žádost byla zhruba uprostřed hromady. To asi znamená, že naše žádost je zhruba 14 dní vyřízená (žádost jsme podali na konci května-tedy zhruba před měsíce a pár dny) a i když jsem tam 2 x volal, vždy mi řekli „Zavolejte si příští týden“ nebo „Žádosti co nespěchají se vyřizují později“. Pokud tam tedy budete volat, řekněte přesný datum podání žádosti, snad to bude rychlejší. Pasy odevzdány, za 4-5 dní by mělo být hotovo.
Né, že bych přímo okukoval fotky ostatních na žádostech, ale bylo to zajímavé :-). Zhruba polovina holek je nezahalených a převažují mladí lidé. Potkal jsem na ambasádě dvojici cestovatelů, kteří se pojali vypisovat formuláře ručně. Bylo jim řečeno, že toho rovnou mohou nechat a znovu ať to přinesou na stroji.
Podle infa od ostatních jsou data vstupu a hraniční přechody orientační, takže by nemělo vadit, když si vyberete nakonec jiný.

Vladimír
Dan:

Kolonku s datumem podání víza vyplnte na ambasádě až ručně stejně jako podpis, je to lepší, když nevíte přesně kdy se na ambasádu dostanete. Takhle jsem to udělal ja a ten hodný děda řekl at tohle normálně dopíši rukou.

Jinak se pokuste chodit ve spravny cas 10:00 – 13:00 Po-Pá. Tyhle 3 hodiny jsou na ambasádě velice milí, poté už to tak lehké není. But vas nepusti vubec a nebo remcaji, avšak není se čemu divit.

Dan

No, zas tak rychlé to nebude, volali mi, že jim děláme zmatky – hromadná platba, papír jsme nepodepsali, takže mají jeenu platbu bez jmen a 4 žádosti bez platby. A přitom nám sami řekli ať ušetříme. A teď zas ať zbytečně nešetříme. Kdo se v tom má vyznat :-). Takže další zdržení…
Poučení: pokud dáváme platbu za víc lidí (ale snad i za jednoho), na doklad se PODEPIŠTE!!

Dan

Po neskutečně dlouhé době máme víza. I když jsme žádost podali 28.5., dostali jsme je do pasů až 9.7. Zvláštní bylo, že dva jsme měli platnost 1.6.-31.8. a dva 9.7.-7.10. a v žádosti jsme napsali, že vstup do do země bude okolo 15.8. Naštěstí jsme si toho všimli a po 40 minutách mi nalepili nové vízum – (takže 4-5 dní čekání je jen pruda). Dobu platnosti určují na ambasádě. Pán, který se stará o víza je moc hodný. Pro cestu si kupte na ambasádě perskou konverzaci, je fakt dobrá (50kč). Tak ahoj, třeba se v Íránu potkáme 🙂

banan
Dan:

ta perska konverzace je neskutecne blba, doporucuju si vytisknout slovnicek od Slavomira Horaka, tam jsou veci, ktere opravdu clovek potrebuje a ne vety typu Kolikateho bylo vcera? Kolikateho je dnes? A Kolikataho bude zitra?:)))

Jarda

Nemáte zkušenost s udělením víza až na letišti v Teheránu, případně s elektronickou žádostí o vízum? Pán na vyslanectví mi doporučil, že pro cestu do 15 dní dostanu vízum přímo na místě při příletu (tj. na Imám Chomeiní airport). Moc se mi do toho nechtělo, ale ujistil mě, že zatím nikdo, komu tuhle možnost doporučil, s vízem neměl problémy. Zkusil jste to někdo?

TOM
Jarda:

Já bych to moc nedoporučoval.Je otázka, kolik lidí, kterým to doporučil toho využilo?Nám to také říkal,ale raději jsme využili standardní cesty-takže jsme požádali o víza v Praze.Této možnosti bych využil jen tehhy, byl bych-li v časové tísni.Udělení víz bylo pro nás bezproblémové.V Teheránu žádosti posuzovali jen 10 pracovních dní,což jsme vůbec nečekali.Jen si dejte pozor,aby jste měli v pase volnou stránku (rub a líc), nikoliv dvě volné stránky vedle sebe(tak jako já).Musel jsem si obstarat pas nový.Zvláštní ale bylo,že jsem žádost měl na pas starý a vízum mně pak udělili do pasu nového.Celá procedůra na ambasádě trvala „jen“ tři týdny.

Magdaléna

Chtěla bych do Íránu cestovat sama na přelomu října a listopadu. Není to pro ženu problém? Při ubytování, cestě hromadnou dopravou i taxíky? Nebo dokonce již při žádání o vízum?
Byl jste někdo v Mašhadu? Kolik stojí letenka Teherán – Mašhad a Teherán – Šíráz?
Je potřeba mít zahalenou fotku i v pase?

Petra
Magdaléna:

Sama bych nejela. S manzelem mi to prislo naprosto v pohode, ale stacilo abych jednou vysla z hostelu sama a nebylo mi moc prijemne, vsichni me obtezovali. Ale potkali jsme plno Korejek co cestovali sami a misto satku nosili na hlave turban a zdaly se byt OK. I kdyz vicemene cely den sedeli na netu.

jana
Magdaléna:

ahoj

víza na 14 dní dostaneš na letišti v Teheranu (prave jsme se odtud vratili), musis jen vyplnit do prihlasovaciho listku i nejaky konkretni hotel !!! kde hodlas nocovat. Fotku se zahalenou hlavou nepotrebujes, ale pohybovat se tak v Iranu musis. Samotna zena to ma obtiznejsi po setmeni a pak pry i v restauraci, kam jinak chodi jen skupiny nebo muzi. Ale zase se seznamis s mistnimi zenami, ktere jsou mnohem komunikativnejsi a mnohem znalejsi AJ nez muzi (ze studentu na VS tvori zeny 65%). Nekde si v CR sezen slabouckou halenu s dlouhym rukavem dlouhou po kolena! Tu nos na (slaboucke) kalhoty, je to to nejlepsi. Ohledne dopravy se s otazkou obracej na zeny, nebo se k nejake skupince zen prirad, pak nebudou mistni taxikari mit tendenci te ozebracit. I kdyz je lepsi zde cestovat ve vice lidech, tak i samotna zena by to s trochou zkusenosti a trochou omezeni mela asi zvladnout. Nezapomen nejakou lonely planet.jana

Jan Pavlis

V posledních dvou letech jsem navštívil Sýrii a Jordánsko vlastním autem. Dá se vlastním autem dostat taky do Íránu?Děkuji.

DWD
Jan Pavlis:

Samozrjeme, proc taky ne :o) Jel jsem tam hodnekrat autem … maji hezke silnice, levny benzin, pozor na naftaka, pac to se strasne divi, kdyz shanis naftu do osobaku, neni to tam zvykem a na dost pumpach nafta vubec neni, dale maji v prihranici specialni karty na tankovani, kde je omezeno na urcite mnozstvi a den nakup benzinu – kvuli pasovani do okolnich zemi, chce to oslovit domorodce a nacerpat pres jeho kartu, vetsinou to chce dva na plnou, tri vcetne jednoho kanystru navic. Limit byva bud 20 a nebo 25 litru, jak kde. Uprostred zeme tento problem neni a neni take u hranic s Turkmenistanem, kam se beno nepasuje. Jinak jsem si vzdy pasoval benzin – 20 kanystru a uplatek byl zhruba polovina, obycejne jsem propasoval skrze celniky 10 kanystru. Turci se rovnou smeji a berou ty kanystry, vzdycky mam for, ze v pulce je voda a v pulce je benzin, a ze si muzou vzit tu vodu, pak to ocuchavaji a smejou se jeste vic. Obycejne na to dojedu az domu. Turecko je 2000 km dlouhe a benzin je tam hrozne drahy. No nic … stastnou cestu

Adam

Ahoj, kdesi jsem četl, že pas musí být „platný min. 6 měsíců od data vstupu do Iránu“.

Teď ale nechápu, znamená to, že v tu chvíli, kdy tam vstoupím, musí ten pas již 6 měsíců být v platnosti, či musí být platný ještě 6 měsíců poté? Díky moc za odpověď..

Banan
Adam:

poté co tam vstoupis tak musi byt platny jeste 6 mesicu, vetsinou ale byva 6 mesicu po navratu, to znamena ze odjedes a musi ti platit pas jeste 6 mesicu

Petr Daubner
Banan:

Přesně tak, a tohle platí ve většině zemí světa. Jistí se tím proti nečekaným nehodám, jako třeba když musíte jít do nemocnice apod.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: