Jak fungují funkční materiály a které jsou vhodné pro sportovce i na běžné nošení?

Jak fungují funkční materiály a které jsou vhodné pro sportovce i na běžné nošení?

Už jste se sami nejspíš přesvědčili o tom, že vyrážet si zaběhat nebo zacvičit v běžném oblečení není tak úplně to pravé. Stačí, aby se změnilo počasí nebo zafoukal slabý větřík, a vy ofouknete, dá se do vás zima a prochladnete. Zaděláte si tak minimálně na nachlazení, což rozhodně není příjemné, protože se pak sportu na chvíli budete muset vzdát. Co ale když takové oblečení nahradíte tím funkčním, jak vám každý radí? Opravdu funguje?

Když se řekne funkční prádlo

Úkolem funkčního prádla je odvádět od vašeho těla vlhkost, přitom ho ale udržet v suchu a teple, a to za každých okolností, tedy i když se opravdu hodně zpotíte. Ve srovnání s běžným oblečením se tak vyhnete prochladnutí a nepříjemným pocitům, ke kterým prostě dojde, když se zpotíte, pot vám stéká mezi lopatkami, nasákne se do oblečení a začne studit. Když vás navíc ofoukne větřík, začne vám být pořádná zima.

Díky funkčnímu prádlu se ničeho takového bát nemusíte. Tělesnou vlhkost nenasákne, ale odvede ji na povrch, odkud se rychle odpaří. Přitom ale zajistí dostatečnou tepelnou izolaci. Když se nad tím trochu zamyslíte, musíte si položit otázku, zda náhodou nejde o dva procesy, které jdou proti sobě? Něco má funkční prádlo pustit ven (pot), něco naopak propustit nesmí (teplo). Dá se toho vůbec dosáhnout?

Záleží na použitém materiálu

Aby funkční prádlo plnilo svoji roli, je zapotřebí, aby bylo z toho správného materiálu. Právě od něj se odvíjí vlastnosti oblečení. Materiálů existuje celá řada, ne vždy jde o materiály vhodné k výrobě funkčního oblečení. Základní dělení materiálů je na přírodní a syntetické, každý z materiálů má jiné vlastnosti. Pro nás je důležitá jejich savost, prodyšnost a schopnost izolovat teplotu.

Moira

Problém nastává v tom, že stejný materiál od jiných výrobců může mít odlišné vlastnosti, a to i dost zásadně. Zrovna tak se můžete setkat v obchodě s tím, že narazíte na funkční oblečení, které funkční nebude ani náhodou. Jak tedy poznat ten pravý materiál?

Existují dvě možnosti. První je, že si necháte to pravé oblečení doporučit od přátel, kteří s ním mají zkušenosti, druhou pak to, že si oblečení pořídíte u výrobce, který se na výrobu takového oblečení specializuje. Takovým výrobcem je v České republice například MOIRA. Ta vsadila na patentované polypropylenové vlákno s optimální kombinací vlastností.

  • Je až 10x méně nasákavé než polyester.
  • Skvěle si rozumí s lidským tělem a není na něj známá žádná alergická reakce.
  • Je hygienický – nepodporuje růst bakterií ani plísní, nepřitahuje prach.
  • Je extrémně odolný, patří mezi nejpevnější, a přitom nejjemnější vlákna.

Víte, že se můžete setkat i s kombinací materiálů? Třeba do chladného počasí je skvělou volbou kombinace polypropylenového vlákna Moira s merino vlnou pro ještě vyšší hřejivost.

Zaměřte se i na střih a zóny

U každého oblečení, které si vybíráte, je třeba se zaměřit na střih, aby vám dokonale sedlo, nikde nesvíralo, neškrtilo a pokud možno i lichotilo vaší postavě. Funkční oblečení se vyrábí jak pro děti, tak pro dospělé, výběr přizpůsobte i tomu, pro koho je určené. Zásadní jsou u funkčního prádla ale i zóny, tedy oblasti, které se liší svými vlastnostmi. Například v podpaží nebo na zádech je třeba, aby bylo oblečení ještě savější než jinde, v bederní oblasti by zase mělo být víc zateplené.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: