V Kongu buduje rezervaci na ochranu přírody česká organizace Save-Elephants, na Haiti, která je nejchudší zemí amerického kontinentu, zase již dlouhá léta působí Olomoucká charita. Dvě země, dva příběhy české pomoci teď budou tématem dalšího večera v rámci cyklu Diáky s podtitulem Jak Češi mění svět? v pražském kině Bio Oko v úterý 28. května.
Ochránce přírody, aktivista a přírodovědec Arthur F. Sniegon před jedenácti lety založil dobrovolnickou organizaci Save-Elephants, se kterou se v Kongu podílí na protipytláckém boji, rozkrývání černého obchodu se slonovinou, monitoringu slonů, i práci s místními obyvateli. 28. května od 18:00 nabídne návštěvníkům kina Bio OKO vhled do své práce, v rámci které spolu s kolegy v terénu střeží životy nejen slonů pralesních, ale i dalších zvířat, jako jsou šimpanzi nebo gorily.
Od 20:30 je pak na programu promítání dokumentu režiséra Víta Kanyzy – Jeden den na Haiti, který zachycuje běžný život v této chudé karibské zemi. Skrze výpovědi místních obyvatel a charitativních pracovníků nám dává nahlédnout do jejich boje s obtížnými životními podmínkami a ukazuje, jak Haiťanům pomáhají a mohou pomáhat i Češi. Film je čerstvým vítězem v kategorii Grand Prix: Best Feature Documentary na Prague International Film Awards. Po jeho promítání bude následovat debata s režisérem a dalšími hosty.
Návštěvníci si mohou zakoupit vstupenky na každou z přednášek zvlášť za 190 Kč, nebo zvolit zvýhodněné kombinované vstupné na celý večer za 290 Kč.
Diáky jsou pravidelný cyklus cestovatelských přednášek v Biu Oko. Přináší životní příběhy poutníků, nomádů, couchsurferů, které spojuje anti-turistický přístup k cestování. Charismatičtí cestovatelé objevují svět novými způsoby. Jejich kroky vedou do neobvyklých míst, kreativních komunit a subkultur. O svých cestách píší knihy, točí filmy, besedují. Snaží se inspirovat druhé.