Do Zlína i letos dorazil cestovatelský festival Culturea a mezi řečníky byli i cestovatelé se zkušeností s platformou Worldpackers. O to, jak cestovat přes dobrovolnické projekty, poznávat kultury a nové lidi, ale hlavně získat nenahraditelné zážitky, se podělili Iza a Filip, kteří ukázali, že cestování nemusí být jen o plných kufrech a drahých letenkách.
Dnes je hlavním tématem cestování. Kdy a jak vás cestování poprvé nadchlo, a co je vaší největší motivací k dalším cestám?
Iza: Začala jsem s krátkodobými projekty Erasmus+ a myslím, že jsem do toho postupně trošku „zatáhla“ i Filipa. Přišla jsem s nápadem, že bychom mohli něco podniknout spolu – a tak přišlo na řadu dobrovolničení v Irsku. Když cestujeme, vždy hledáme low-cost varianty, aby nás to nestálo moc peněz. Zatím nám jde hlavně o nové zkušenosti, zážitky a poznávání neznámého.
Filip: Jak říkala Iza, k tomu mě přivedla ona. Sám bych asi neměl tolik odvahy někam vyrazit, ale ve dvou to vždycky byla pecka.
Máte nějaké cestovatelské triky nebo zvyky, které byste mohli doporučit ostatním?
Iza: Nevím, jestli máme vyloženě nějaké triky. Já osobně si myslím, že když člověk studuje a ještě nepracuje na plný úvazek, je skvělé hledat jiné možnosti – třeba dobrovolničení. Zaplatíte si cestu, ale pak můžete být na místě třeba celý měsíc zadarmo. V dnešní době mi to přijde jako skvělá příležitost – ty možnosti existují a je potřeba je využít.
Co tedy považujete za nezbytné pro pohodlné, a hlavně bezpečné cestování?
Filip: Předem si zjistit co nejvíc informací o místě, kam jedeme, a o tom, jak to tam funguje. A pokud možno si dopředu co nejvíc naplánovat.
Mezi dnešními tématy je Irsko, které jste navštívili. Jak vás právě tato země zaujala a čím si myslíte, že je nejvíce výjimečná?
Iza: Myslím si, že Irsko je specifické svojí kulturou, která je prostě odlišná od toho, jak fungují jiné země. Je taková živá – všude je hudba, a to je strašně fajn.
Filip: Místní lidé jsou velmi přátelští a příroda je tady jedinečná.
Jaké speciální aplikace nebo nástroje, které vám pomáhají při plánování cest, byste nejvíce doporučili?
Iza: Já osobně vždycky hledám letenky přes Skyscanner. Nevím, jestli existují i lepší aplikace, ale pro mě je to číslo jedna. A co se týče dobrovolničení, používám Worldpackers – právě přes něj jsme se dostali i do Irska.
Worldpackers je docela známá platforma, ale ne všichni o ní ví. Mohli byste ji tedy nějak stručně představit?
Iza: Je to platforma, která nabízí dobrovolničení po celém světě a podle mě je skvěle přehledná. Ano, člověk si tam musí zaplatit členství, ale jakmile ho má, získá přístup k nabídkám dobrovolničení po celém světě. Nemůžu to víc než doporučit – podle mě se to jednoznačně vyplatí, a doporučila bych to úplně každému.
Filip: Výhodou je i to, že si tam člověk snadno odfiltruje ty, kteří o to nemají zájem. A z druhé strany je to skvělé i pro ty, kteří o dobrovolničení opravdu stojí. Navíc si můžete přečíst recenze od ostatních uživatelů, takže nejdete do úplné nejistoty – máte možnost si ověřit, že je to bezpečné a všechno proběhne tak, jak má.
Co považujete za největší zážitek získaný právě díky Worldpackers?
Iza: Myslím si, že dobrovolnictví v Irsku byl celkově velký zážitek. Často vzpomínáme na surfování, to pro nás bylo opravdu silné, ale stejně tak i na to, že jsme si tam vytvořili nová přátelství s lidmi z různých zemí, poznali novou kulturu a nové místo. Žili jsme měsíc v jiné zemi – a to byl zážitek sám o sobě.
Co byste tedy poradili někomu, kdo se chce poprvé vydat na velkou cestu, ale nemá žádné zkušenosti s cestováním po světě?
Iza: Já bych se nebála, protože ty možnosti v dnešní době jsou, všechno je ověřené, žádné podvody.
Filip: Já bývám ke všemu velmi skeptický, ale v dnešní době si jde opravdu ověřit strašně moc věcí dopředu. Člověka to uklidní a jde na jistotu. Takže jeden nemusí být dobrodruh, aby cestoval.
A na závěr bych se zeptala, jaké tipy máte pro někoho, kdo chce začít s dobrovolničením, ale ještě váhá v rámci cestování?
Iza: Upřímně bych neváhala, protože mi to připadá jako skvělý způsob, jak vycestovat. Ať už kvůli ušetření peněz, nebo kvůli získání nových zkušeností. Na tom místě něco děláš v rámci nějaké práce, takže to může být i plus do životopisu. Myslím si, že to má tolik výhod, že… Proč ne?
Filip: A zároveň je to dobrý způsob, jak se zlepšit v angličtině.
Iza: Já si prostě myslím, že ti to může dát hrozně moc do života.
Rozhovor vznikl během festivalu Culturea 2025, který je pořádán studenty Fakulty multimediálních komunikací UTB.