Island je země horkých pramenů. Víte, kde objevíte ty nejhezčí?

Island je země horkých pramenů. Víte, kde objevíte ty nejhezčí?

Léto klepe na dveře, letenky na Island jsou snad rok od roku levnější. Pojďme se podívat na jednu z pravděpodobně nejlepších atrakcí, kterou nám země nabízí – termální prameny.

Island se nachází na velmi vulkanicky aktivním tektonickém švu mezi Evropou a Amerikou. S nadsázkou lze říci, že: „na Islandu stačí kdekoli kopnout do země a začne vám tryskat horká voda“.

Navštívil jsem horké prameny i v dalších zemích, asijských velehorách, ale po pravdě řečeno, s těmi islandskými se mohou „horko těžko“ srovnávat. Islandu nahrává do karet i pověstné islandské počasí, člověk ošlehaný větrem a deštěm, promrzlý po celodenních túrách, vnímá horkou lázeň opravdu s větší euforií než když má okolní vzduch 30°C. Průměrná teplota nejteplejšího měsíce na Islandu je jen kolem 10°C. Mimo vysokých severských cen bývá na cestách po Islandu nezvaným společníkem i všude přítomný vítr.

Reykjavík – město na termálech

„Kouřová zátoka“, neboli hlavní město Islandu – Reykjavík, je strategicky postavena přímo na vývěrech horké vody. Zásobník na horkou vodu Perlan je jasným důkazem, že i průmyslová stavba typu vodojem, může být zajímavou architektonickou stavbou, která láká návštěvníky nejen vyhlídkou na město, ale i celkovým designem.

V Reykjavíku se využívá horká voda k vytápění domácností, světovou specialitou je dokonce vytápěný chodník na hlavní třídě Laugavegur. V zimě nemusejí odmetat sníh, sám totiž roztaje!

Ve městě a blízkém okolí najdeme kolem 15 termálních koupališť. Ceny jsou na islandské poměry lidové, stačí si jen vybrat. Příjemný venkovní Vesturbæjarlaug ležící za univerzitou, Sundhöllin přímo v centru s krytým bazénem, ale venkovními horkými bazénky nebo obří Laugardalslaug v blízkosti turistického kempu. Otužilci jistě rádi uvítají „termální pláž“, kde lze po nahřátí v malém venkovním bazénku skočit do ledové mořské vody.

Pokec v horké lázni

Téměř každé městečko má vlastní termální koupaliště. Princip zůstává většinou stejný: několik malých bazénků s horkou vodou, často teplotně odstupňované od 38°C po nějakých 42 až 45°C a jeden velký bazén na plavání a „zchlazení se“. Většina koupališť je pod širým nebem, což i městským lokalitám dodává na atraktivitě.

Kdo chce zažít alespoň trochu autentický Island, ať se obloukem vyhne slavné Modré laguně. Toto předražené původně odkaliště na vodu z geotermální elektrárny, bývá ucpáno účastníky zájezdů, kteří doufají, že jim zázračné bahýnko ubere nějaký ten rok z jejich věku.

I „modrá laguna severního Islandu“ Jardbodin u jezera Mývatn sice rok od roku zdražuje, nicméně atmosféra je zde úžasná. Velké přírodní jezírko je zasazené do pusté sopečné krajiny a na dně najdeme také příjemně jemné bahýnko a písek. Vesnické bazénky mají tu výhodu, že zde častěji potkáte i místní a termály jsou jedním z míst, kde není problém se seveřany navázat nenásilně konverzaci.

Turisto, hledej!

Na samém vrcholu atraktivity se samozřejmě nacházejí horké prameny čistě přírodní. Mezi nejnavštěvovanější patří prameny u kempu v Landmannalaugaru. Ideální den lze popsat nějak takto: pěší výlety po okolních neuvěřitelných duhových horách s četnými vývěry horké vody a páry a večer se zrelaxovat v horkém potoce. Kdo se odtud chystá na populární trek Laugavegur, ať se ve vodě nahřeje, co nejvíce. Další dny v horách se to může hodit!

Velmi hezkou túru lze podniknout v „údolí horké řeky“ – Reykjadalur. Hodinku cesty od Reykjavíku se u obce Hveragerdi nachází jedno z nejkouzelnějších míst Islandu. Horká řeka, pramenící na konci údolí, se na jednom místě stéká s běžnou „ledovou“ říčkou, která ji ochlazuje na ideální teplotu pro příjemnou koupel. Soutok obou řek tak tvoří dokonalé přírodní lázně. Je-li vám ve vodě moc horko, přesunete se více ke studenému potůčku, je-li vám naopak zima, stačí se posunout více do horké řeky. Zázrak!

Malé bazénky jsou rozeseté po celém Islandu a často ukryté v přírodě. Cesta k nim často bývá spojená s jejich hledáním. Překvapivě hodně je jich popsáno na internetu, např. na webu www.enjoyiceland.is. Na jihu doporučuji procházku od hlavní silnice k bazénku Seljavellir, ve vnitrozemí určitě Hveravellir a na severu jeskyni s termální vodou Grjótagjá, ale pozor voda zde bývá až příliš horká.

Západní fjordy – Mekka termálů?

Přestože jsou Západní fjordy vůbec geologicky nejstarší částí Islandu, dají se prohlásit Mekkou pro hledání horkých pramenů. Malé bazénky často se skromnou budkou k převlečení šatů jsou zasazeny do odlehlých fjordů, i v turistickém létě zde panuje příjemný klid. Jmenujme pro inspiraci alespoň tyto lokality: zapadlý Hörgshlídarlaug, Nauteyrarlaug, Pollurinn za vesničkou Tálknafjördur či schovaný Hellulaug. Na závěr bych doporučil i návštěvu zapadlé vesnice Bolungarvík, jak jinak než s příjemným termálním koupalištěm.

Budu velmi rád, když do diskuse doplníte i další tipy na vaše oblíbené islandské termály.

Zkušenosti čtenářů

Jakub Hotař

Dobrý den,
díky za hezký a shrnující článek. Rád bych všechny čtenáře a obecně milovníky Islandu pozval na náš web http://WWW.HOTPOTICELAND.COM, na kterém naleznete ucelený seznam všech koupacích jezírek, termálních premanů, hot potů a hot springů, vše doplněno o GPS souřadnice a aktuální fotku. Doufám, že vám všem pomůže k lepšímu a hlubšímu prožitku tohoto krásného ostrova 🙂 Kuba

Marek

přesně kvůli těmto návodům a seznamům se před pár dny majitel soukromého pozemku s termálním pramenem rozhodl srovnat tůňku se zemí .. přetekl pohár trpělivosti s bezohlednou invazí turistů, spíše však lidských hovad, které to krásné území přeměnili ve smetiště…

Pavel
Marek:

Pokud se něco takového opravdu stalo, tak to není o seznamech, ale o lidech …

Pavel

Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nevhodný

Pavel

Aktualizace 2017: Horká řeka Reykjadalur u městečka Hveragerdi se stala s turistickým boomem na Islandu až neuvěřitelně populární, přes den tam v létě míří stovky lidí! Doporučuji se vyrazit koupat, co nejpozději v noci. Zároveň se na Islandu nepříjemně rozmnožily cedulky se zákazem kempování, to platí bohužel i pro „Horkou řeku“. Ceny jsou po ekonomické krizi zpět na maximu, kempy jsou v cenách 250 až 450 Kč za osobu. Pokud nejedete na Island vyloženě za trekingem v horách, doporučuji vyrazit mimo létní sezónu 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí