Proč poznat Bali zblízka? Kromě krásných pláží nabízí neobvyklé zážitky, nádherné chrámy a usměvavé obyvatele.
Když se řekne dovolená na Bali, napadají člověka slova jako exotika nebo ráj na Zemi. Reklamní fotografie často představují tuto největší turistickou destinaci v Indonésii jako ostrov s průzračnou vodou, nádhernými dlouhými plážemi a vzrostlými palmami, pod kterými si člověk může dopřát příjemnou masáž s hudební kulisou Indického oceánu. Je to obraz pravdivý, i když ne celistvý – každá část Bali je totiž úplně jiná!
Rozhodně stojí za to poznat a procestovat jednotlivé oblasti, které nabízejí rozmanitou přírodu i zážitky různého druhu, od návštěv vodopádů, kamenných chrámů obklopených vodou, plavání s delfíny a želvami až po romantické večeře u moře při západu slunce.
Jih ostrova se vyznačuje bílými a zlatavými plážemi, proto patří k vyhledávaným a tím pádem i rušnějším oblastem. Jižní poloostrov Bukit je rájem surfařů, jejichž prohánění ve vlnách skýtá i nesportovcům atraktivní, lehce adrenalinovou podívanou. Východní pobřeží je zase ideálním místem pro milovníky potápění a šnorchlování, stejně tak jako klidnější sever ostrova, jehož pláže s šedočerným pískem svědčí o vulkanickém původu a blízké přítomnosti sopek, z nichž nejvyšší Mount Agung přesahuje tři tisíce metrů. Sever také patří k nejzachovalejším kulturním oblastem ostrova a mnoho vesnic si stále udržuje tradiční způsob života. Bali je známé svými originálními tanci, hudbou, ale také sochařstvím, malbami, výrobky z kůže a kovotepectvím.
Tradicím na dosah – Den ticha
Kdo chce nahlédnout do duše místních obyvatel, měl by na vlastní kůži zažít některý z obřadů a svátků, které se prolínají běžným životem. Na Bali žije přes 3 miliony lidí, z nichž více než 90 procent jsou hinduisté (protože jde o kombinaci hinduismu a místní tradiční víry, hovoří se o balijském hinduismu). Jednou z nejvýznamnějších událostí je šestidenní oslava balijského nového roku, který připadá na měsíc březen a jehož součástí bývají i výpravné průvody s obrovskými figurami a papírovými sochami démonů. Třetí den oslav přináší významnou změnu, neboť přichází tzv. Nyepi, Den ticha.
Nyepi Day bývá překvapením pro mnoho turistů, kteří (pokud o jeho existenci nemají tušení) bývají zaskočeni tím, že od šesti hodin od rána se na 24 hodin život na ostrově doslova zastaví: lidé zůstávají ve svých domech a nevycházejí na ulici, ztiší se, zhasnou všechna světla a svíčky, hotely jsou požádány, aby zatemnily okna, obchody a restaurace jsou zavřené, pláže jsou prázdné, nefunguje doprava, nelétají letadla. Místo působí dojmem pustého ostrova, což je podle tradice signál pro zlé duchy, aby jej opustili. Nyepi Day je pohyblivým svátkem a letos vyšel na 28. března, takže kdo by chtěl zažít tento výjimečný okamžik ticha, musí si počkat na další rok, přesně na 17. březen 2018.
Nejširší nabídku průvodců a map Indonésie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Boj na život a na smrt
Naopak bouřlivou a rušnou atmosféru mohou na Bali zažít turisté, pokud navštíví zcela jinou domácí atrakci – kohoutí zápasy. Našemu evropskému cítění se mnohdy příčí fakt, že ptačí boj na život a na smrt je považován za oblíbenou zábavu, podporovanou hlasitým povzbuzováním přítomných mužů, kdy navíc majitelé kohoutům přivazují k noze i malé nožíky nebo nějaké ostří, aby byl zápas zajímavější. Nicméně jde o tradici, která k Bali patří po staletí. A nutno také říct, že tu běží hlavně o sázky. Asi i proto místní úřady nad kohoutími zápasy zavírají oči, přestože oficiálně jsou v zemi zakázány. Klece s opeřenými bojovníky jsou běžně k vidění u silnice, kde se s nimi majitelé chlubí. A prý je také vystavují proto, aby měli kohouti přes den nějaký program. No prostě jiný kraj, jiný mrav.