Jižní Amerika se stala novým domovem Polského geologa. Zkoumal poušť Atacamu, Andy či Kordillery. Věnoval se také vyučování na místních univerzitách.
DOMEJKO Ignacy (* 3. 7. 1802, Niedżwiadka u Miru, nyní Bělorusko, † 23. 11. 1889, Santiago de Chile, Chile) – polský geolog, cestovatel po Chile
V typickém oděvu chilských venkovanů, s velkým kloboukem na hlavě, ale s geologickým kladívkem v ruce procházel hornatým terénem jižních Kordiller polský badatel I. Domejko. Z rodné země musel odejít po porážce povstání roku 1830–31. V Paříži vystudoval hornickou akademii (1837) a odcestoval do Latinské Ameriky. V dubnu 1838 vystoupil v Buenos Aires z lodi a přes argentinské pampy zamířil do Mendozy. Překročil Andy a v červnu 1838 dorazil do chilského Coquimba, kde začal přednášet fyziku a chemii na vysoké škole.
V prvních letech chilského pobytu procestoval Pobřežní Kordillery (Cordillera da Costa) od 32. do 27. jižní rovnoběžky. Zkoumal hřebeny Chilsko-argentinských And a pronikl na poušť Atacamá. Horský hřeben, který tvoří okraj pouště, dostal název Cordillera Domeyko. Prožil několik měsíců mezi Araukánci (1844) a snažil se odstranit pověru o jejich krutosti, kterou o těchto Indiánech šířili kdysi španělští dobyvatelé.
Několik desetiletí zůstal žít v Chile a spolu s Rudolfem Philippim, který roku 1853 přešel poušť Atacamá a prozkoumal ostrov Chiloé, působil na univerzitě v Santiagu. Teprve v pozdním věku se na několik let vrátil s rodinou do Evropy (1883); rok žil v Polsku, ale roku 1889 se definitivně vrátil do Chile.
Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.