Zapomeňte na strach ze lvů a krokodýlů. Největší hrozbou jsou hroši. Na první pohled líní tlustokožci jsou neuvěřitelně mrštní a někdy taky bezdůvodně agresivní.
Ti, kdo jezdí do Afriky, dostávají před návštěvou přírodních rezervací jednu radu: „Nikdy nepodceňte hrocha, může vás to stát život.“ Tedy žádný lev, krokodýl nebo slon. Nejnebezbečnějším zvířetem Afriky je hroch!
Hroch v bahenní lázni. Autor: National Geographic Česko
Spojení „tlustý a holohlavý“ v nás vyvolává představu apatického pohodáře. Stejná slova sice popisují i hrocha, ale zdání klame – je jen málo nebezpečnějších zvířat než tento lenoch. Podle statistik i průvodců je hroch nejnebezpečnějším zvířetem Afriky. Ročně prý zabije asi 200 lidí, což je víc obětí, než mají na svědomí lvi, sloni, levharti, buvoli a nosorožci dohromady.
Hroch je extrémně agresivní a teritoriální zvíře. Špatnou zkušenost s ním měli i muži, kteří objevovali Afriku. Livingstone, Stanley, Buton, Selous nebo Speke – ti všichni málem přišli kvůli hrochům o život. Nejčastěji při plavbě člunem po řece, když se hroši pokusili převrhnout lodě expedice. Tyto nehody nepatří minulosti, dějí se i dnes.
Nejširší nabídku průvodců a map Tanzánie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Nečekaná mrštnost tlustokožce
Stádo agresivních hrochů před několika lety terorizovalo Namibii. Útočili na rybáře, krávy, které se chodily napít ke břehům „jejich“ řeky a pošlapávali rýžová pole. Roku 2002 zase hroši v etiopské provincii Kaffa útočili na krávy – a dokonce pak zabitý dobytek požírali. Jedna německá turistka potvrdila, že viděla hrocha, jak zaútočil na gazelu, která se brodila řekou. Každoročně hroši zabijí několik neopatrných turistů, ale občas jim podlehne i zkušený lovec – jsou totiž nevypočitatelní.
Dospělý samec hrocha může vážit až 3200 kilo a umí být pekelně rychlý, když chce, umí na souši zrychlit až na 30 km/h. A současně je nečekaně obratný, spoustu turistů zaskočil tím, jak rychle se dokázal vyškrábat z vody na příkrý břeh. Hroší zuby jsou hrozivé, ty dolní mohou měřit až 60 centimetrů! Ve vodě je hroch mrštný jako ryba – vydrží pod hladinou na jedno nadechnutí až pět minut.
Hroší koupel. Autor: National Geographic Česko
Proč a jak hroši útočí?
Hroši tráví naprostou většinu dne odpočinkem. Prospí až 18 hodin denně – a nesnáší, když je někdo vyruší. Ve vodě a v bahně jsou téměř neviditelní, takže je turisté nebo domorodci mohou vyrušit velice snadno, aniž by to tak zamýšleli. Hroši jsou nebezpeční především tím, že před útokem nijak nevarují a rovnou se vrhají na cíl.
Typický útok vypadá tak, že ponořený hroch uvidí člun, který narušil jeho teritorium. Vynoří se těsně vedle něj a buď člun rovnou převrhne, nebo ho rozkouše. Už jen tohle stačí, aby to lidem způsobilo těžká zranění, ale hroši občas oběti „dorážejí“. Útočí i na suchu – to ale nekouše, spíš se snaží člověka přirazit k zemi a udupat, anebo ho narazí na blízký strom nebo kámen.
Nejagresivnější jsou dominantní samci, ale často útočí také samice hlídající mláďata. Velký pozor je třeba dávat také na staré samce – ti nepotřebují žádnou záminku k útoku a souboje se slabšími dokonce aktivně vyhledávají. Přírodovědci zaznamenali i spoustu případů, kdy se hroší agresivita obrací proti vlastnímu druhu. Samci zabíjejí bezdůvodně mláďata, neustále spolu bojují a jsou známé i případy hrošího kanibalismu, zejména u mršin, které zabili krokodýli.
Podľa väčšiny ľudí, ktorých sme sa na to pýtali pri našej ceste po Tanzánií, tak za najnebezpečnejšie zviera Afriky sa považuje Byvol africký (Syncerus caffer). Spolu so slonom, levom, leopardom a nosorožcom sú považované za tzv. Big Five, kde boli zaradené okrem iného aj podľa stupňa nebezpečnosti.