Hospitality Club – konec spaní pod mosty

Hospitality Club – konec spaní pod mosty

Nemáte v cizí zemi kde bydlet a nechce se vám spát po parcích a plážích? Vaši situaci vyřeší Hospitality Club. Ubytování v suchu a teple u hodných lidí. Je důvod se něčeho obávat?

Pár týdnů do odjezdu do Amsterdamu a my stále neměli ubytování. Začala jsem být nervózní. Tom slíbil, že to zařídí, a já sama neměla žádné zkušenosti se sháněním přespání v cizí zemi. Vypadalo to bezvýchodně. Až po nějaké době svitla naděje – Tom objevil Hospitality Club. A tak jsme už jen čekali na odpověď, zdali bude někdo chtít u sebe nechat přespat dva chudé studenty….

Hospitality klub je internetová komunita lidí, kteří se rádi setkávají s lidmi z jiných zemí a kontinentů, jsou ochotní jim pomoct a rádi cestují. Klub založil Veit Kuehle z Německa. V současnosti má necelých 300 tisíc členů z 207 zemí světa.

Jak to funguje?

Po registraci na www.hospitalityclub.org si můžete vyplnit svůj profil. Podle svých možností můžete nabídnout ubytování zajímavým týpkům z celého světa u vás na gauči v obýváku, v altánku na zahradě, na zemi pod stolem na koleji… Anebo když nemáte možnost někoho ubytovat, můžete cestovatelům nabídnout pomoc s orientací ve městě, ať už praktickými radami či společnou procházkou, při které jim ukážete nejzajímavější místa.

Na druhou stranu, až budete příště v Bangkoku, nebudete muset přespávat pod mostem – učitel matematiky Chee vám rádposkytne střechu nad hlavou. Nevíte, kde se dobře a levně najíst v Madridu? Stačí napsat studentce Alejandře, která s vámi ráda skočí do své oblíbené restaurace a cestou vám ukáže madridské pamětihodnosti.

Uff, oddychla jsem si, když se nám ozval učitel matiky Hans. Amsterdam je krásné město, na romantický výlet jsem se těšila, ale měla jsem strach, jak to celé bude probíhat. Kde budeme spát? Jaký Hans asi je? Bude stačit má znalost angličtiny na večerní konverzaci u šálku čaje? Hlavou mi probíhalo spoustu myšlenek… hlavně ty, které se týkaly našeho zdraví a bezpečí. Holandsko je sice moderní vyspělý stát, ale obrat o věci nebo rovnou zabít nás mohou asi kdekoliv.

Možná za těmito dveřmi na vás čeká postýlka.

Je to bezpečné?

Určite vás napadlo, zda je bezpečné přespávat v bytě neznámého člověka. Bezpečnost je v Hospitality klubu vyřešená pomocí komentářů, které může psát každý registrovaný uživatel. Až si budete vybírat, koho poprosit o střechu nad hlavou, stačí se podívat do komentářů a lehce zjistíte, že se nejedná o maskovaného zloděje, nýbrž o člověka, který chce nezištně pomoct.

A takový byl i Hans. Dojem jsme na něj sice asi neudělali, neboť angličtina není mou silnou stránkou, a tak mi přišlo lepší mlčet než plácat věty z pár slovíček, které jsem se za ta léta naučila. A s tím asi ani Tom nepočítal.

Hans byl milý, po ránu roztomilý chlapík, kterého zájímalo snad všechno, co průměrného cestovatele zajímá. Bydlel v stometrovém moderním bytě sám, veškeré vybavení nakoupil evidentně v Ikee (od lžiček po prostěradla). Výjimku tvořil jen alkohol na policích, který dostal dárkem od nadšených turistů. Vedle české medoviny si po naší třídenní návštěvě mohl postavit i becherovku.

Před cestou do centra nám řekl všechno možné o místních památkách a místech, které by bylo fajn vidět, půjčil nám mapu, mobil s kreditem a klíče. To mě dost zarazilo. Tak kdo se tu má vlastně bát? Mladý učitel byl důkazem toho, že nikdo o nic.

No, neříkám, že jsem se při naší další cestě do zahraničí znovu nebála, ale i přesto to byla fajn zkušenost, bez které bych se ciziny tak často nepodívala.

Článek byl publikovaný v časopise Roverský Kmen.

Máte nějaké zkušenosti s Hospitality Clubem? Bydleli jste u někoho, anebo sami měli hosty? Podělte se o své zkušenosti v diskusi!

Zkušenosti čtenářů

Míša

Ahoj, v únoru jsme byly s kamarádkou v Německu, v Brémách a v Bremerhavenu jsme se ubytovaly u naprosto cizích lidí.

V Bremách jsme bydlely na privátě u třech studentů, kteří nás večer vzali na noční prohlíku města a cestou nám ukázali pár hospůdek (s tím jsme v našem rozpočtu nepočítali, ale nakonec nás večer vyšel na dvě eura, protože oni vůbec nechtěli slyšet o tom, že bychom si něco platily…).

V Bremerhavenu jsme se ubytovaly u jednoho mladého páru, byli to moc milí lidi. Dali nám vlastní pokoj (sice maličký, ale to nám vůbec nevadilo), dostaly jsme klíče od bytu, abychom se nemusely na nikoho vázat. Když jsme se chystaly na prohlídku města, tak jsme každá dostala láhev minerálky a po návratu na nás čekala vynikající večeře.

Chris s přítelkyní nám vysvětlili, že jsme jejich hosté a že jim záleží na tom, abychom se u nich cítily dobře a měly na pobyt v Bremerhavenu pěkné vzpomínky. Musím říct, že se jim to povedlo.

Určitě nemusím zdůrazňovat, že se víc než hodí do batohu přibalit nějakou pozornost pro hostitele. Na stránkách HC se o tom člověku něco dozvíte, zjistíte, co ho zajímá a baví, takže už vás určitě napadne něco, čím byste ho mohli potěšit.

Neznám nikoho, kdo by měl s Hospitality špatné zkušenosti, právě naopak. Je to dobrá věc i v případě, že se vydáte pracovat nebo studovat někam do zahraničí a nikoho tam neznáte. Přes HC určitě najdete lidí, kteří vám ochotně poradí, ukážou okolí a zajdou na kafe.

Přeju hodně příjemných setkání.

Míša

Ramadana

Já se rozhodně nebojím jít k někomu bydlet. To, co vzbuzuje mé obavy, je pustit si někoho cizího do bytu. A člověk by přeci měl sám nabízet ubytování, když tu službu u ostatních využívá…

Dana

něco podobného a prý ještě populárnější je http://www.couchsurfing.cz sama jsem tam zaregistrovaná a mám jen dobré zkušenosti..i když optarnosti nikdy není nazbyt..díky komentářům a síti !přátel“ se dá o lidech hodně dozvědět..a dá se tak potkat plno skvělých lidí.

Mik
Dana:

Jen pro upřesnění, ne Couchsurfing.cz ale com (http://www.couchsurfing.com/).

Suzann

Hospitalityclub a couchsurfing – na oboch som registrovana nejaku tu dobu a skusenosti su viac pozitivne,ako negativne. Len si treba davat pozor na ludi s negativnymi komentarmi a radsej sa im vyhnut (naozaj),popripade poriadne prezriet profil daneho cloveka. Mozete sa vyhnut mnohym neprijemnostiam …

rosomacice
Suzann:

Ahoj, muzes prosim napsat, jake neprijemnosti jsi zazila s lidmi pres hosp. club a na co si dat pozor? diky moc

Hanka
rosomacice:

HC i CS jsou dve skvele moznosti, jak zdarma bydlet u cestovatelu, kteri prave nikde necestuji. Ja jsem takhle prespala v Parizi, Amsterdamu a Kodani. Sama jsem pak potkala nekolik lidi v Praze. CS je vic popularni mezi Americany, zato HC Evropany. Urcite bych si davala ale pozor! Zvlaste co se tyka prespavani samotnych zen u muzskych hostitelu! Proto radim, podivat se na profil cloveka, u ktereho hodlate prespat(zkouknout comments a ujistit se o veku hostitele), radeji se vyhnout prespavani samotnych zen (mam spatne zkusenosti z Amsterdamu – ve 4rano byt vyhozena z bytu, neni moc velka legrace). Jinak je to vazne paradni moznost, jak cestovat a necitit se jako turisti. Vetsina zaregistrovanych jsou velmi otevreni lide, s kterymi je radost stravit nekolik veceru.

Jaroslav Bosák

Potřebovali by jsme přespat v Amsterdamu 8-12.11.2007 jedeme tam dvá já a kámoš.Je to jen na 3 dni.Ozvěte se děkujem.Jarda a Honza z KLatov Česká Republika

Elinoir

Ja jsem zaregistrovana tez u obou, ale davam prednost HC – mozna prave proto, ze je evropsky. Myslim, ze myslenka kazdeho z klubu je trochu jina – staci si porovnat jen jejich nazvy : hospitality club x coach surfing. Mam spoustu skvelych zazitku a v porovnani s negativnimi naprosto prevladani. Negativni zazitky byly pochopitelne spojene s tim, ze osamela zena na cestach se jevi nekterym muzum jako snadny cil, ale to se da dobre zvladnout, kdy to clovek ocekava a nechova se jako hlupak – tzn.dava si pozor.
Mam jen otazku na Hanku : Kdo te v Amstru vyhodil ? Zrovna tu bydlim a znam spoustu ´hostitelu´.
Commenty jsou dulezite, ale je dobre si je obcas precist pozorne – jsou commenty a commenty 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: