Na dva dny státních svátků většina Čechů opustila města, vyrazila na chalupy a nikoho ani moc nezajímá, co se vlastně slaví. To Holanďané berou státní svátek vážně. Tedy alespoň ten, kdy slaví narozeniny královny Juliany.
Posledního dubna se u nás pálí čarodějnice, zatímco v Holandsku je to velký svátek: Den královny. Je to den narozenin královny Juliany (narodila se roku 1909) a den její abdikace (30. dubna 1980 v den svých 71. narozeninkrálovna Juliana odstoupila a předala moc královně Beatrix).
Den královny je nejen státním svátkem, ale především dnem nespoutané zábavy a veselí. Představte si milión lidí, většinou oblečených do národních oranžových barev, slavících a tančících všude. Na lodích, v ulicích, barech, coofee shopech (místo legální konzumace marihuany a hašiše), kavárnách, bistrech, na náměstích, nábřežích, ale i na stromech či sloupech pouličního osvětlení. Atmosféra nesdělitelná. Neumím si dost dobře představit, že by milión Čechů v národních barvách slavil třeba narozeninyVáclava Klause.(Nebo příchod věrozvěstů?)
Největší mejdany se konají tradičně na lodích plujících kanály. Na každé lodi mají rozjaření účastníci „miliónového mejdanu“ aparaturu, bar s chlazením a výborné místní pivo.
Amsterdam je město na vodě. Domy stojí na obrovském množství smrkových kmenů. Složitý systém zdymadel zajišťuje, aby piloty nevyčnívaly z vody a nehnily a celé město, které leží asi tři metry pod úrovní hladiny moře, pod ní nakonec nezmizelo. Noc co noc se z moře přivádí do grachtů (název pro kanály) čerstvá voda a stará voda se odvádí zpět do moře. Ochránci památek vypočítali, že město se dřevěnými základy bude existovat ještě 200 let za předpokladu, že holandskou metropoli nepostihne nic neočekávaného.
V letošní Den královny bylo někdy veselo až příliš. Pro některé lodě byly grachty úzké. Pro některé tanečníky zase velmi úzké lodě. Čas od času někdo spadl do kanálu, ale i to patří ke Dni královny.
Oranžovou barvou vzdávají Holanďané hold své královně Beatrix, která pochází z oranžského rodu. Slaví se v celé zemi, ale oslavy v Amsterdamu jsou největší a nejbouřlivější. Centrum města je zcela uzavřeno pro auta i hromadnou dopravu. V ulicích sevětšinou popíjí pivo a „oranje bitter“ – jemný likér stylově oranžové barvy.
Už jste pili někdy pivo ze saxofonu?
Tahle Holanďanka nebyla zrovna v národních barvách. Rozhodně jí to ale neubralo na půvabu.