Helsingborg: historické švédské město, kde Hamlet nežil

Helsingborg: historické švédské město, kde Hamlet nežil

Jihošvédský Helsingborg leží v kraji Skåne čtyři kilometry od dánských břehů a uchovává v sobě stopy historie sahající až do dob vikingských válek. Nejlépe si ho užijete, když vám při prohlídce bude nad hlavou svítit jihošvédské slunce a chladivý vzduch bude vonět mořem. Jihošvédský Helsingborg leží v kraji Skåne a díky fantasticky výhodné poloze u moře je jedním z nejstarších švédských měst. Leží čtyři kilometry od dánských břehů a uchovává v sobě stopy historie sahající až do dob keltských válek. Jihošvédský Helsingborg leží v kraji Skåne a díky fantasticky výhodné poloze u moře je jedním z nejstarších švédských měst. Leží čtyři kilometry od dánských břehů a uchovává v sobě stopy historie sahající až do dob keltských válek.

Helsingborg je díky fantasticky výhodné poloze u moře je jedním z nejstarších švédských měst. Oficiálně byl založen roku 1085. Aby nedošlo ke zmatení pojmů – není to „to město“, kde se odehrává děj Hamleta, ačkoliv si to někteří (nedůsledně čtoucí) turisté myslí. Dnešní dánský břeh leží jen čtyři kilometry daleko. Úmyslně uvádíme DNEŠNÍ, protože o tento kousek země začali svádět boje už Vikingové a hranice se posouvala sem a tam. Následkem válek se zde bohužel nedochovalo mnoho historicky cenných staveb, například z nejmocnější švédské středověké pevnosti přičiněním Karla XI. zůstala jen věž. I tak ale má dnešní Helsingborg mnoho co nabídnout.

Nezdolná pevnost, nebo spíš věž

Z bývalé helsingborgské pevnosti se dochovala pouze poslední věž Kärnan. Leží kousek od helsingborgské radnice, skvostného archektonického kousku v neogotickém stylu. Hned za radnicí ke Kärnanu vedou schody. Impozantně a nedobytně se tyčí na malém vršku a připomíná hrad lorda Farquaarda. Dovnitř je možné vejít a vyšlapat si schody na vyhlídku. Odtud mimochodem uvidíte dánské město Helsinør, kam byl děj Hamleta ve skutečnosti zasazen.

Jejich následovníci, Gustav VI. Adolf a Margareta, se zde zbláznili do zahradničení a besídky, skleníky a záhonky (hlavně rododendronů), které zde uvidíte, jsou z velké části jejich dílem. Současný královský pár sem nyní sice už nejezdí, ale zato je areál otevřený veřejnosti. Můžete v něm vidět překrásně kvetoucí růže, čerstvou zelenou trávu a potkat málo návštěvníků, což skvěle zapadá do poklidného a svěžího přímořského ducha města.

Nejširší nabídku průvodců a map Švédska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Co vidět v Helsingborgu a kde vlastně najít Hamleta

V Helsingborgu můžete pohodovým tempem strávit několik dní. Doporučujeme navštívit pramen nejslavnější švédské minerální vody Ramlösa, pivovar Helsingborgs Bryggeri, Oxhallen – tržnici s jídlem od místních farmářů, továrnu na lékořicové dobroty Lakritsfabriken, Fredriksdal – skånský skanzen či lesní park Natursköna Pålsjöskog.

Za jeden den lze krásně stihnout Kärnan, Sofiero a Fredriksdal. A pokud byste chtěli opravdu navštívit dějiště Hamleta, do dánského Helsinøru a na jeho impozantní hrad Kronborg je to jen čtyři kilometry přes öresundský průliv. T rajekty tam jezdí každou chvíli.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí

Leaflet | ©Seznam.cz a.s., | ©OpenStreetMap