Výsledky minulých Help-campů 2010-2018
1. Začišťovací a přípravné stavební práce na ústředním hradu Keselo a v okolí.
a) Vyčištění jedné z rozbitých věží, přivezení materiálu na její dostavbu a zahájení její výstavby, která dostala název „Česká věž“ (2010-2011). Věž byla v roce 2012-2013 dostavěna
b) Začištění prostoru okolo dalších věží a přístupů k nim (2011-2014)
c) Archeologické práce na Keselu (2011-2017) a v Omalu (2012)
d) Vyčištění věží na vjezdu do Omala (2012)
e) Rozebrání lanovky pro návoz kamenů na Keselu (2014)
f) Upevnění a injektáž stěn na „České“ věži na hradu Keselo (2015)
2. Třídění knihovny a příprava výstavky starých fotografií (2010) a výstavka o proběhlých Help-Campech (2012)
3. Návoz dřeva pro stavbu věží (2010) a vnesení potřebných kamenů na průsmyk pod hradem Keselo (2010-2012)
4. Zrekonstruování soudních kamenů ve vesnici Dartlo (2010)
5. Značení turistických tras
a) prvotní vyznačení vybraných turistických tras ve spolupráci s NP Tušetie (2010-2012)
b) ve spolupráci s českými a gruzínskými partnery systematické vyznačení cca 100 km turistických tras, jejich GPS lokace a ustavení rozcestníků (2015-2018)
6. Příprava podkladů pro mapu Tušetie – zjištění GPS polohy míst, historických památníků, fotodokumentace (2012)
7. Pomocné práce při předběžném archeologickém výzkumu v dolním Omalu (2012).
8. Rekonstrukce mostů ve Verchovani (2013), na trase Omalo – Chachabo (2014-2015) a Omalo-Šenako (2018, prozatím nedokončeno). Svoz, příprava a položení nových trámů na železné či drátěné konstrukce (2014-2015)
Reportáž ČT Objektiv o Thušsku (2016)
Film o Thušsku s účastníky Help-campu 2014 (gruzínsky, čas 4:30 a 8:30)
Článek o Help-campu 2013 očima jedné z účastnic
Článek o archeologických objevech v roce 2012
Místo konání Help-campu:
Omalo je centrální obcí Thušska, horské oblasti s „opevněnými vesnicemi“ ze 16.-18. století. Jedním z nich je ústřední je hrad Keselo. Zdejší obyvatelé jsou křesťané, avšak projevuje se zde mnoho lokálních zvyklostí z předkřesťanského období (posvátná místa, některá z nich nepřístupná ženám či naopak mužům). Horské vesnice jsou vesměs obydleny jen v létě, většina lidí se na zimu stěhuje do Kachetinské nížiny. Přesto jsou si zde všichni vědomi své historie a snaží se ji zachovat. Jedna skupina patriotů proto založila fond Keselo a s pomocí různých dárců opravili několik historických kamenných a dřevěných domů, opevněných věží a svatyň. V jedné z věží je zřízeno muzeum.
Popis projektu a potřebných prací
Z české strany nejsou potřeba žádné specifické znalosti, zkušenosti nebo dovednosti, počítá se především s „dělnickými“ profesemi – nošení kamenů, prosévání hlíny, značení turistických cest, opravy památek. Pro značení turistických cest proběhne zaškolení na místě. Základy ruštiny (případně gruzínštiny :)) jsou výhodou, nikoliv však podmínkou. Pokud by byl v řadách zájemců stavař, historik, archeolog či značkář Klubu českých turistů, jeho poradní hlas bude vítán, nicméně rozhodující slovo má gruzínská strana a vedoucí Help-campu. Pracovní doba bude obvykle od pondělí do soboty, neděle bývá vyhrazena možnostem výletů v Omalo a okolí. Tato pracovní doba může být přizpůsobena aktuální situaci.
Ubytování a strava
Ubytování v Omalu je na vlastní náklady účastníků. Lze zajistit ubytování v místním penziónu (cca 40 lari, tj. cca 320 Kč, na noc). Většina účastníků však obvykle spí ve vlastním stanu v táboře s kadibudkou. Ubytování ve Tbilisi lze zarezervovat v několika guest-housech (individuálně, případně i hromadně).
U místních lze domluvit stravu typicky za 15 lari (cca 110-160 Kč) na osobu a jídlo. Máme zde zkušenosti pestrou kuchyní paní Ciely s večerními polévkami. V dolním Omalu (cca 1,5 km z kopce a poté zpět do kopce) jsou 2 obchody, v nichž lze nakoupit trvanlivé potraviny a jiné potřeby – sušenky, cigarety, těstoviny či toaletní papír. Základní ovoce a zelenina (poněkud dražší než v nížině a ne vždy) je občas v některém z obchodů k dostání, nikoliv však pravidelně. V horním Omalu se téměř denně peče chleba. U místních lidí lze rovněž dostat víno, čaču nebo pivo a občas i sýr. Před cestou do hor obvykle zastavujeme v Telavi na trhu, kde lze dokoupit ovoce, zeleninu a další základní vybavení.
Doprava
Dopravu do Tbilisi si účastníci hradí sami. Letenky do Tbilisi lze sehnat v akcích a při jejich zakoupení dostatečně dopředu za cca 6-8 tis. Kč (Turkish Airlines, LOT, Ukrainian International Airlines atd.). Z Prahy, Katowic či Budapešti létá linka Wizzairu do Kutaisi (cca 3,5 hodiny maršrutkou od Tbilisi). Doprava po zemi (autobusy Praha-Istanbul a Istanbul – Tbilisi) vyjde na cca 6000-7000 Kč zpáteční. Do Gruzie lze i dostopovat (několikrát úspěšně vyzkoušeno účastníky Help-campu).
Na Help-camp se bude odjíždět 20.7.2019 v brzkých ranních hodinách (cca 7.30) ze Tbilisi pronajatou maršrutkou (cca 15 lari/110 Kč na osobu, cca 2,5 h) do Alvani (městečko pod horami). Zde se přesedá na auta s náhonem na čtyři kola na cestu do Omala (cca další 3-4 hodiny cesty). Zpět se bude odjíždět hromadně 4.8.2019 s návratem do Tbilisi v odpoledních či podvečerních hodinách. Doufejme, že tyto plány nezhatí mimořádná situace typu deště či zavalení silnic. Prozatím se vždy podařilo zajistit bezplatnou dopravu z Alvani do Omala a z Omala do Telavi/Alvani pomocí gruzínských partnerů, nicméně nelze tuto podporu zaručit každý rok. Doprava mimo organizovaný odjezd je na zvážení účastníků Help-Campu (obvyklá cena za auto pro 4 lidi z Alvani do Omala se pohybuje okolo 200 lari/1800 Kč nebo 50 lari/450 Kč za osobu).
Vesnice Dartlo, cca 3 hodiny pěšky od Omala (2011)
Bezpečnost a zdraví
Účast na HELP-CAMPU je na vlastní riziko. Tušetie je bezpečnou částí Gruzie s příjemnými lidmi, kteří vítají pomoc s rozvojem jejich oblasti. Kriminalita je v zásadě nulová (všichni znají všechny a utéct není kam). Zdravotní rizika se mohou týkat zejména pracovního úrazu (dosud se naštěstí nic vážného nestalo) či případných drobných střevních problémů (lze řešit uhlím, Endiaronem či Imodiem). Omalo leží ve výšce cca 2000 m. n. m., aklimatizace však obvykle není problém. V Omalu funguje pohotovostní zdravotní středisko. Zdravotní pojištění je nutností, jakkoliv je v případě ošetření v nemocnici často nutné zaplatit za ošetření a sjednat následné proplacení s pojišťovnou doma. Ve větších nemocnicích lze obvykle platit i kartou.
Hygiena
Sprcha (včetně každodenní teplé vody v omezeném množství) bude zajištěna v jednom z guest-housů. Toaletu jsme v roce 2011 vybudovali vlastními silami a slouží dodnes.
Nejširší nabídku průvodců a map Gruzie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Jazyk
Pracovním jazykem help-campu bude čeština/slovenština, pro domluvu s gruzínskými partnery help-campu i místními lidmi je vhodná ruština či (poněkud méně) angličtina. Mnoho místních lidí, zejména střední a starší generace v Omalu ovládá více nebo méně ruštinu (ne však úplně všichni, neočekávejte znalost tohoto jazyka u každého pastevce). Znalost angličtiny bude spíše výjimkou. Je vhodné naučit se několik základních slovíček gruzínsky.
Co si vzít sebou
Vedle běžných potřeb na pobyt v horách lze pro help-camp doporučit pracovní oděv a pracovní rukavice (klidně i dvoje), dají se sehnat i v Gruzii. Vhodný je klobouk/čepice/šátek proti slunci, případně opalovací krém. Základem je rovněž vhodně vybavená lékárnička. Tyto věci byste měli mít před odjezdem do hor, v Thušsku obvykle nejsou.
Další možnosti
Z Omala se lze vydat na krátké i delší pěší túry po thušských horách. Jeden volný den obvykle nabízíme celodenní výlet na koních (cca 35-40 lari na koně a den). Z Omala se lze vydat i přes hory zpět do Kachetinské nížiny (3-4 dny) nebo naopak na klasický trek (cca 6-7 dní) do Chevsuretie (Šatili) a odtud potom dalších cca 6-7 dní pěšky do Kazbegi. Po cestě do hor lze navštívit zajímavé památky v Gruzii, navštívit horskou Svanetii (dnes stále více komerčně využívaná oblast), vykoupat se v moři v okolí Batumi či zajet si do Arménie či Ázerbájdžánu s mnoha zajímavými památkami. V roce 2012 byl otevřen i hraniční přechod do Ruska (Verchnij Lars) nedaleko Kazbegi, což umožňuje kombinovat návštěvu jižního i severního Kavkazu (ovšem s ruským vízem). Bliižší informace o památkách a zajímavostech Tušetie, turistických trasách a mapách najdete na stránce http://tusetie.webnode.cz.
Jak dále postupovat?
Přihlášku lze vyplnit na této stránce
Máte-li zájem o další informace o HELP-CAMPU i o Thušsku, můžete kontaktovat vedoucího Slavomíra Horáka (slavomir.horak(@)post.cz,
tu*****@em***.cz
).
Více informací o Thušsku (včetně jedinečného průvodce v češtině) najdete na webových stránkách tusetie.webnode.cz/
Další informace o Help-campu
Reportáž gruzínské televize o Thušsku s účastníky Help-Campu 2014 (od 4:30 a 8:30)
Nela Wurmová: Zápisky z help campu v Gruzii: Hory, koně, tradice a kbelíky (2013)
Fantastický help-camp v gruzínských horách. Obnova historických památek v tajemné Tušetii
Informace o Tušetii
Gruzie: koně cválají na festival pohostinnosti Tušetoba
Thušsko – praktické informace
Základy thušské mytologie pro turisty
Města, příroda a památky Gruzie
http://tusheti.ge/ (National Park of Tusheti)
20.7.-4.8.2019
HELP CAMP GRUZIE Odpovědět Slavomír Horák11. 02. 2010, 19:29:38
Ahoj všem, omlouvám se za chvilku mlčení způsobenou slabším přístupem na net v posledních dnech.
1. Ubytování v soukromí zkusím zajistit u Iriny, je to nouzovka, ale snad to bude fungovat.
2. Šířka zásuvek závisí na rekonstrukci – někde jsou ještě staré ruské zásuvky, které jsou užší (jde zastrčit nabíječka na telefon, vidlice do notebooku je horší). Nově je všude snaha montovat standardní evropské zásuvky. Jenom upozorňuji, že v Omalo je přísun elektřiny omezený.
3. Benzín do vařiče a další detaily zjistím po schůzce s kolegou z místní organizace, výsledek dám na diskusní web. Snad se dohodneme na příští týden.
Pokud budete mít jakékoliv další dotazy ohledně work-campu i Gruzie, neváhejte a pište.
HELP CAMP GRUZIE Odpovědět Kamila18. 02. 2010, 11:56:17
Např. mezi Bulharskem a Tureckem na stanici Kapikule, mezi Rumunskem a Bulharskem do Ruse,…
HELP CAMP GRUZIE Odpovědět Romanito27. 02. 2010, 21:28:07
Jedu taky na dva týdny. Zda budu cestovat po okolí se uvidí.. kvůli domlouvání společných věcí stejně nepomůžu, musím mít všechno, ptže mě pak čeká víc jak měsíc na cestě do Sýrie či kam..
HELP CAMP GRUZIE Odpovědět Ondra Bečíčka 7. 03. 2010, 11:26:40
Zdravim lidičky. Velmi uvažuji o tom, že se k vám přidám, zajímalo by mě, zda někdo z Vás nemá v plánu po těch dvou třech týdnech ještě zůstat na dva tři týdny a ještě to tam trochu prozkoumat?
HELP CAMP GRUZIE Odpovědět Josef Brecka12. 05. 2010, 02:21:28
Diky, Kamilo, neco mi psal Svata Horak. Pojedu asi pres Turecko ci letecky odtud.Pepik.A nashledanou.
HELP CAMP GRUZIE Odpovědět Josef13. 05. 2010, 05:25:37
Chci se zeptat, jak by se jelo z Tbilisi podle pobrezi do Ruska, pres Ukrajinu, Moldavii do Madarska a Slovenska a domu. Ci podobne a co by to stalo. A cim – bus ci vlak. jak by to dlouho trvalo, je to vubec prujezdne. Diky.
Re:HELP CAMP GRUZIE Odpovědět Kamila14. 05. 2010, 09:19:09
Nezapomeň, že do Ruska musíš zaplatit tranzitní vízum. Tím by se jízda poněkud prodražila, přímý bus je podle mě nejrychlejší a nejlevnější, pokud nepojedeš vlakem za místní tarif – viz můj příspěvek 17.2.
Re:HELP CAMP GRUZIE Odpovědět Slavomír Horák 2. 06. 2010, 22:38:25
Ahoj, cesta pobřeží do Ruska má jeden problém – Abcházii. K vjezdu na abcházské území z gruzínské strany je teoreticky potřeba povolení gruzínské i abcházské strany. Gruzínská strana povolení nevydává, ale přechod hranice v zásadě možný je (i když nikdy ne stoprocentně, záleží na aktuální situaci). Ke vstupu druzie by Vám mohli odepřít vstup za nelegální opuštění země.
Navíc je tady ruské vízum. Takže bych tuto cestu zvážil. Jo, ještě jedna poznámka. Nedávno otevřený hraniční přechod mezi Gruzií a Ruskem NEFUNGUJE PRO OBČANY TŘETÍCH ZEMÍ!!! Tj, překračovat mohou pouze občasné SNS a Gruzie s plantými dokumenty (Gruzíni potřebují do Ruska vízum). Dávám proto tuto cestu a jeji rizika na zvážení.
HELP CAMP GRUZIE Odpovědět Josef14. 05. 2010, 02:11:32
Michale, jakou spolecnosti si jel z Brna do Istanbulu a dal do Gruzie. Diky.
HELP CAMP GRUZIE Odpovědět Jimi Dabrundashvili20. 06. 2010, 20:11:14
Dbry den vsem,
diky za tento uzasni napad. Jak Ja muzu Vam pomoc? jsem clen gruzisnke komunity v CR. (www.fereidani.ge 104 blog)
Diky
Jimi
tel 721 647 748
724 124 981
HELP CAMP GRUZIE Odpovědět Leri26. 06. 2010, 14:57:01
Rad poradim.
S pozdravem Leri z Tbilisi
Re:HELP CAMP GRUZIE Odpovědět Kamila29. 06. 2010, 12:05:12
Potřebovali bychom si někde v Tbilisi uschovat věci na cestu do hor od 4.-17.7. Můžete poradit? Díky.
HELP CAMP GRUZIE Odpovědět Zdenka24. 08. 2010, 09:40:14
Prosím o radu,nedávno jsem se seznámila s přítelem z Gruzie.Je mi velmi sympatický.Může mi někdo napsatjací jsou to lidé,jestli se mám tohoto vztahu bát?Nikdy jsem se o Gruzii ani o podobnou zemi nezajímala.Je tam velká bída?Děkuji za odpověď
Fotografie + článek Odpovědět Romanito26. 08. 2010, 15:35:39
Ahoj lidičky,
připravil jsem galerii fotek a napsal článek o našem krásném projektu v Omalu.
http://www.indarokle.com/foto2010/2010-07-18-helpcamp_omalo/index.html
http://romanito-on-the-road.blogspot.com/2010/08/gruzie-zeme-jako-zadna-jina-par.html
HELP CAMP GRUZIE Odpovědět Josef Břečka 2. 10. 2010, 22:27:21
Zdravím setkání účastníků Omala kempu v Gruzii.
Které se koná teď v Praze. Omlouvám se jsem ve Francii právě a chci tu nějaký čas zůstat.Pro učení francoužštiny. Jinak jsem z Gruzie projel pak Arménií, Tureckem, Sýrií, Jordánskem, Izraelí, Řeckem. bYL JSEM U čECHŮ V RUMUNSKÉM BANÁTU ve Svaté Heleně, projel přes Bukovinu a Halič Ukrajinou, přes Polsko, Bielsko-Biele a vrátil se Těšínem do Česka.
Doufám, že se s Vámi shledám přístí rok v Česku, chci se vrátit ns konci února domů.
Ahoj a nashledanou.
HELP CAMP GRUZIE Odpovědět Josef Břečka 2. 10. 2010, 22:27:27
Zdravím setkání účastníků Omala kempu v Gruzii.
Které se koná teď v Praze. Omlouvám se jsem ve Francii právě a chci tu nějaký čas zůstat.Pro učení francoužštiny. Jinak jsem z Gruzie projel pak Arménií, Tureckem, Sýrií, Jordánskem, Izraelí, Řeckem. bYL JSEM U čECHŮ V RUMUNSKÉM BANÁTU ve Svaté Heleně, projel přes Bukovinu a Halič Ukrajinou, přes Polsko, Bielsko-Biele a vrátil se Těšínem do Česka.
Doufám, že se s Vámi shledám přístí rok v Česku, chci se vrátit ns konci února domů.
Ahoj a nashledanou.
HELP CAMP GRUZIE Odpovědět Jiří Kolařík 9. 10. 2010, 19:54:51
Zdravím všechny. Doufám, že sraz byl fajn. Bohužel jsem popleta a celou dobu jsem si myslel že sraz je v pátek.Tudíž jsem si nevhodně naplánoval služby a bylo nereálné se účastnit. Tak doufám, že bude příležitost vás vidět i jindy. Mějte se zatím.
HELP CAMP GRUZIE Odpovědět Barborka31. 10. 2010, 09:34:27
sháním k sobě kamarádku, co by vyrazila za prací někam do tepla…kdyžtak písni na mail..:)
HELP CAMP GRUZIE TUŠETIE 2011 Odpovědět Misha27. 01. 2011, 18:03:02
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jestli už letos někdo plánujete účast na tomto help campu…Docela vážně nad tím uvažuju,ale nemůžu sehnat nikoho, kdo by jel se mnou a sama se, hlavně té cesty, trochu děsím..
Re:HELP CAMP GRUZIE TUŠETIE 2011 Odpovědět Slavomír Horák28. 01. 2011, 10:59:39
Není potřeba se bát, určitě bude možné najít pár dobrých lidí. Přihlášky budou moci být podány v nejbližších dnech, dolaďujeme polední technické detaily.
Re:HELP CAMP GRUZIE TUŠETIE 2011 Odpovědět misen28. 01. 2011, 12:54:06
zdravím, také o tom uvažuju, kdyžtak mi můžeš písnout na mail. M.
Re:HELP CAMP GRUZIE TUŠETIE 2011 Odpovědět Lucie 2. 02. 2011, 17:01:16
Moc rada bych take jela ale prave cesta je pro me zatim taky nejvetsim strasakem, spis premyslim, jak by se tam dalo dostat nejlevneji a hlavne take nemam nikoho k sobe. Kdo by o tom jeste uvazoval a byl take sam, tak me kdyztak kontaktujte a muzem se nejak domluvit spolecne nebo, jestli by slo se k nekomu pridat? Muj email je
lu************@em***.cz
HELP CAMP GRUZIE TUŠETIE 2011 Odpovědět Lucie 2. 02. 2011, 13:44:31
ahoj, taktez uvazuji o Help campu v Gruzii, chtela bych se zeptat, jestli je podminkou byt tam v celem terminu od 16.7. do 31.8., nebo jestli je mozne se zucastnit treba jen 14dni. Dekuji za odpoved.
Re:HELP CAMP GRUZIE TUŠETIE 2011 Odpovědět M 2. 02. 2011, 15:13:05
termín je 16.7-31.7.11 (31.8. je překlep)
Re:Re:HELP CAMP GRUZIE TUŠETIE 2011 Odpovědět David G 2. 02. 2011, 21:28:22
Help-camp trvá právě těch 14 dní – takže ano, můžeš se účastnit jen na 14 dní.
HELP CAMP GRUZIE TUŠETIE 2011 Odpovědět Romanito20. 02. 2011, 19:25:13
Ahoj,
taková neskrytá reklama kamarádům. Tbilisi hostel je úžasný hostýlek.. kde jinde než v Tbilisi. Skvělá atmosféra, vlastní to parta mladých cestovatelů, každý den mezinárodní posezení pod popínavým vínem na zahradě a nejen to. Dávám 6 hvězdiček ze tří.. Link: http://tbilisihostel.com/
Romanito
http://www.indarokle.com
http://romanito-on-the-road.blogspot.com
HELP CAMP GRUZIE TUŠETIE 2011 Odpovědět Filip23. 02. 2011, 13:08:29
Zdravím vás, chystám se na kemp s kamrády kteří tam už byli minulý rok, letíme letadlem, zpět poletím sám v neděli 31.7., protože neumím rusky tak bych se rád k někomu připojil, máte někdo podobný plán ?
A druhý dotaz : je levnější spát ve stanu který ale nemám, tak pokud by se někdo chtěl domluvit a sdílet se mnou stan tak se ozvěte.
Díky moc – Filip.
HELP CAMP GRUZIE TUŠETIE 2011 Odpovědět Romanito13. 03. 2011, 23:40:24
Gamardžoba!
Zdravím a posílám pozvánku na mé promítání:
Promítání a vyprávění z letní cesty 2010..
>CO?PROČ?KDE a KDY?KDO?<
O zábavu se postará Full Incredible indiánské trio ve složení Romanito (http://www.indarokle.com/) – Mirek – Danča
Info o akci na http://www.indarokle.com/, FB: http://www.facebook.com/event.php?eid=195289587161261
Zdraví
Roman
http://www.indarokle.com
http://romanito-on-the-road.blogspot.com
HELP CAMP GRUZIE TUŠETIE 2011 Odpovědět michal12. 05. 2011, 22:50:37
Zdravim,
rad bych se k vam pridal, ale koukam ze uz mate plno. Nicmene uvazuju o tom, ze bych se zastavil. Planujete nekdo po kempu pruzkum kavkazu? To bych se rad pripojil, treba na trek z omala na zapad podel hranic (je popsanej nekde na velehory.cz), treba kazbeg apod.
A jeste bych se rad zeptal, jak je narocne dostat se do omlala. Jel bych asi sam, max ve dvou, cili cele auto by asi vyslo draho a marsutky nevim jestli tam jezdi. Stop nevim jestli pripada v uvahu.
Diky moc, Michal
Zdravím,
chtěl bych se zeptat, jestli nevíte, kdy budou k dispozici přesnější informace k help campu 2013. Měly být podle všeho na konci února a zatím nic.
Děkuju
Vojta Mrázek
Zdravím,
též bych se ráda zeptala, zda-li jsou již nějaké informace k letošnímu help-campu. Dále bych se chtěla zeptat, jestli budu užitečná i jako holka… Má poslední otázka směřuje k cestě – nechystá se někdo na cestu stopem? 🙂 popřípadně jestli má někdo zkušenost se stopem do Gruzie?
Přeji pěkný den,
Lucka Kohoutková
ahoj lucka, cokolvek by si chcela vediet o stopovani do gruzinska, kludne sa pytaj. mam to prejdene v roku 2011 a 2012 priamo na helpcamp…urcite odporucam 🙂
Ahojte všichni,
omlouvám se, stále čekám na domluvu s gruzínskými partnery ohledně naší práce (snažím se zkoordinovat náš pobyt s pobytem expedice z Tbiliské státní univerzity).
Holky jsou určitě vítány, byť je někdy vyžadována trochu fyzicky náročnější práce s kbelíkem a kameny.
Stopem se do Gruzie dostat dá (přes Turecko), je to několikrát vyzkoušená cesta účastníky Help-Campu.
Slávek Horák
Ahojte,
plánujete někdo jet stopem (Budapešť-Bělehrad-Sofie-Istanbul-Samsun-Trabzon-Rize-Sarpi) ?
Sháním spolucestovatele a ráda bych se k někomu přidala 🙂
Zdravím,
také uvažuji jet stopem. Ráda bych získala více info od někoho kdo s tím má zkušenosti prosím pište na e-mail
k.*****@se****.cz
pro Lucku a Kristýnu: také hledám spolucestovatele, popřípadě se ozvěte 🙂
Dobrý den. Zaujala mě vaše nabídka. Je mi 40 a rád bych se zúčastnil jako dobrovolník práce v HELP-CAMP GRUZIE THUŠSKO 2015 2015 nebo i v jiné oblasti. Bohužel jsem bez kvalifikace a moje jazykové schopnosti jsou omezené na minimální znalost Španělštiny a částečnou znalost Ruštiny. Věřím však, že pro prostou manuální práci to není rozhodující překážka.
V létě 2016 chci Gruzii navštívit. Zvažuji i účast v Help Kempu. Přihláška je ale na rok 2015. Co s tím? Kdo to ví, ať odpoví…
Pa Alena
Dobrý den,
zkuste se mi ozvat na konci února, Help-camp bude vyhlášen zhruba v tuto dobu (tedy doufám).
Slavomír Horák
Omlouvám se, zapomněl jsem na Vás, ale volná místa ještě jsou, takže se můžete přihlásit na webu http://tusetie.webnode.cz/help-camp/prihlaska/. Srdečně zdravím.
Dobrý den vespolek.
Jmenuji se Tereza a tento rok se budu i já účastnit campu v Gruzii. Již jsem narazila na téma letenky a co v Tbilisi a tak.
Napadlo mě tedy, že se tedy pozeptám, kdo také jede, zda jste si již koupili letenky či jaké máte plány apod.?
Najde se někdo sdílný? Smích.
Tereza
Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nevhodný
Články v okolí
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Časopis Travel Life píší cestovatelé pro cestovatele, tak CESTUJ!
Nové články
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Playa del Carmen
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru